El-Erian: Globální ekonomika na křižovatce

Světová ekonomika je podle Mohameda El-Eriana na rozcestí a záleží jen na vládách jednotlivých zemí, zda budou schopny přistoupit k omezení zadlužení a strukturálním reformám. Výsledky jejich rozhodnutí mohou být pro ekonomiku dobré, nebo špatné, ale nic mezi tím.
El-Erian v rozhovoru pro The Fiscal Times uvedl, že ekonomika v současné formě, tedy s nízkým, i když stabilním růstem a centrálními bankami potlačujícími výraznější výkyvy, již nemá perspektivu. Možností, kam se vydat, není mnoho, ale pravděpodobnost obou scénářů je podle něj stejná.
Vlády musejí zakročit
Vlády by podle El-Eriana měly řešit ekonomiku jako celek, v jehož rámci by se měly soustředit na prorůstové strukturální reformy, vyřešení nedostatečné poptávky, odstranění předlužení, a to jak na regionální úrovni, tak globálně. V případě, že k podobným řešením nepřistoupí, mohli bychom být svědky opakujících se recesí a nestability kvůli udržování umělé finanční rovnováhy a zvětšování politické polarizace a ekonomické nerovnováhy. A nakonec to může mít ve středním časovém horizontu nepříznivý vliv také na akciové trhy, u nichž i bez toho můžeme v kratším horizontu očekávat poměrně velké výkyvy.
Stejně tak může dojít k rozšíření divergence v souvislosti s budoucími kroky centrálních bank, kde Fed na jedné straně pravděpodobně přistoupí k utahování měnové politiky, zatímco EU a Japonsko budou pokračovat v expanzi. To bude podle El-Eriana další náročná výzva pro globální ekonomiku.
Toto prodlužování nekonvenčních přístupů v měnové politice má podle El-Eriana poměrně velký vliv na změny na měnovém trhu. Je to vidět především na příkladu Japonska, kde se centrální banka dostává do bodu, kdy se její účinná opatření mění v opatření kontraproduktivní.
U Číny se není čeho bát
Co se týče Číny, El-Erian nevidí možnost velkého kolapsu jako pravděpodobnou, i když mírné zpomalení je nevyhnutelné. Země je sice v přechodné fázi, což může ještě komplikovat zpomalování globální ekonomiky, ale Čína nemusí řešit problém s oddlužováním, jako tomu bylo rozvinutých ekonomikách v letech 2008 a 2009.
Zdroj: The Fiscal Times