Roubini: Pravděpodobnost recese 60 %

Jakmile se ekonom Nouriel Roubini začne objevovat v médiích, investor zpozorní a čeká z úst "temného prognostika" tu nejhorší předpověď. Roubini, kterému se pozornosti dostalo v průběhu globální finanční krize, před jejímž příchodem varoval, nyní prohlásil, že riziko další recese se výrazně zvyšuje, a pravděpodobnost druhého dna odhadl na 60 procent.
"Dospěli jsme k zastavení růstu ekonomiky, nejen ve Spojených státech, ale také v eurozóně a Velké Británii. Předpovídáme 60procentní pravděpodobnost příchodu recese v příštím roce, přičemž nám, bohužel, docházejí politické nástroje," uvedl ekonom. Brzdou podle něj budou především úsporné fiskální programy, které zavádějí vlády jednotlivých zemí.
Roubini je zastáncem vládních stimulů, další však podle něj – vzhledem k postoji Bílého domu a republikánské strany - nepřijde. Na rozdíl od mnohých kritiků proběhlých stimulačních opatření Obamovy vlády se domnívá, že byla nezbytná, protože bez nich by se recese mohla snadno vyvinout v depresi.
"S miliony nezaměstnaných ve stavebnictví bychom potřebovali pětiletý bilionový program pro rozvoj infrastruktury, který ovšem není politicky průchodný. Proto lze očekávat účinky fiskální brzdy, které nás dovedou k recesi," podotkl Roubini.
Vlády v USA ani Evropě nemají podle Roubiniho již dostatek zdrojů pro pomoc problémovým bankám. Čeká proto, že údaje z makroekonomiky se budou ke konci roku stále zhoršovat, následně "splasknou" i finanční trhy. "Tvrdý dopad" pak čeká i čínskou ekonomiku v roce 2013.
Ekonom se vyjádřil také k italskému hospodářství, když uvedl, že úsporný plán schválený Berlusconiho vládou podle něj nebude stačit k tomu, aby země splnila svůj cíl vyrovnaného rozpočtu v roce 2013. "Itálie potřebuje posílit svůj růstový potenciál skrze strukturální reformy; aby napravila své veřejné finance, potřebuje politickou stabilitu a vysokou míru konsensu," podotkl Roubini. Berlusconiho plán, který má v příštích dvou letech snížit rozpočtový deficit o 45 miliard eur a přivést zemi k vyrovnanému rozpočtu v roce 2013, vzbudil velkou vlnu domácí kritiky. Největší odborový svaz dokonce pohrozil generální stávkou.
Balík úsporných opatření podle kritiků nepodporuje ekonomický růst, nesnaží se omezit daňové úniky a příliš zatěžuje střední třídu.
Roubinimu, který předpověděl splasknutí realitní bubliny v USA, však temné prognózy nevycházejí vždy. Poté, co akciový index S&P 500 propadl v březnu 2009 na svá 12letá minima, Roubini předpovídal jeho další pokles až na 600 bodů a níže. Americký trh však započal rally a index ještě do konce roku posílil o 65 procent.
Roubini: Kapitalismus může zničit sám sebe, držte hotovost - čtěte na Patria.cz