V Německu hlasování o EFSF: Plán prošel (aktualizace)

Němci před sebou mají "Den D". Bundestag bude schvalovat reformu záchranného fondu eurozóny (EFSF). Ten projde - jde však o to, kolik koaličních rebelů bude proti.
Vedle zvýšení celkové palebné síly fondu jde především o to:
1. poskytnout zemím v potížích překlenovací úvěry do té doby, než se dohodnou na standardním balíku pomoci s MMF a EU;
2. použít peníze z fondu k intervencím na primárních i sekundárních trzích, kde jde zatím většina práce na vrub ECB
3. umožnit flexibilní do-kapitalizaci bank přímo z EFSF.
To teoreticky může otevřít dveře k řízené restrukturalizaci řeckého dluhu, která musí jít nutně ruku v ruce s výraznou kapitálovou injekcí do řeckého bankovního sektoru.
Německým hlasováním zdaleka není vyhráno. Angela Merkelová má sice dobře zajištěnou podporu, ale především díky silně proevropské opozici. Pokud by výraznější část poslanců vlastní strany (CDU) a koaličního partnera (FDP) hlasovala proti reformě, může se v Německu zadělat na politickou krizi.
O nervozitě svědčí i tři hlasování "nanečisto", která CDU zorganizovala v posledních třech týdnech. Naštěstí pro kancléřku Merkelovou ukazují na slábnoucí opozici ve vlastních řadách.
Plán na záchranu eura je tady!Pokud Němci dnes úspěšně složí zkoušku, zbývá ratifikace ještě v dalších pěti zemích (Estonsko, Rakousko, Malta, Nizozemí a Slovensko). Největší rizika krachu celé ratifikace jsou na Slovensku, i když v posledních dnech i zde opozice viditelně slábne.
Sama ratifikace EFSF však problémy eurozóny nevyřeší. Pro klid na velkých periferiích (Španělsko, Itálie) bude potřeba výrazně zvýšit palebnou sílu EFSF (jedním z řešení může být udělat z EFSF banku půjčující si u ECB).
Pro trvalejší uklidnění situace bude také nutné výrazněji osekat řeckou "dluhovou kouli". Zde je eurozóna od společného řešení ještě hodně daleko. Většina evropských politiků ovšem v tuto chvíli pohodlně vyčkává na to, s čím se vrátí z Řecka další mise MMF a EU.
Okolo poledne Němci návrh velkou většinou hlasů přijali. Pro hlasovalo 523 zákonodárců, proti jich bylo 85, a tři se hlasování nezúčastnili. Podrobnosti o hlasování ukazují, že celkem 10 zákonodárců z Merkelové CDU a koaliční FDP hlasovalo proti, po jednom se zdrželo. Merkelová nicméně ve své koalici získala podporu 315 zákonodárců, když potřebovala 311 hlasů.
Souhlas zákonodárců znamená, že německé garance stoupnou z dosavadních 123 miliard eur na 211 miliard eur.
Další detaily najdete v článku na serveru Patria.cz.
Aktuality
