Americké akcie přišly v pátek v závěru seance o mírné zisky, týden ale uzavřely silnější. První kvartál byl ale pro trhy silný

Americké akciové indexy v pátek mírně klesly, za týden ale uchránily zisk do procenta a půl. Za celý měsíc Dow a S&P 500 oslabily, Nasdaq Composite přidal přes procento. Celý první kvartál byl ale pro americký trh úspěšný, zisky hlavních indexů dosáhly zhruba 5 %.
Nejhůře si v pátek vedly energetické a finanční společnosti v čele s firmami ExxonMobil (-2,02 %) a JPMorgan Chase (-1,34 %). Index Dow v pátek 31. března uzavřel slabší o 0,31 % na 20 663,22 bodu (na konci roku 2016 19 762,60 bodu, na konci února 2017 20 812,24 bodu, 24. března 2017 20 596,72 bodu), S&P 500 v pátek ztratil 0,23 % na 2 362,71 bodu (2 238,83 bodu, 2 363,64 bodu, 2 343,98 bodu) a Nasdaq Composite odepsal v poslední březnový den 0,04 % na 5 911,74 bodu (5 383,12 bodu, 5 825,44 bodu, 5 828,74 bodu).
Index volatility VIX v pátek stoupl o 7,19 % na 12,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,389 %. V mírném plusu se v pátek udržely sektory veřejných služeb, technologií a necyklického spotřebního zboží, nejvíce naopak ztrácela odvětví financí a telekomunikací.
"Je trochu překvapivé, jak odolné trhy jsou, obzvlášť když sledují realitu ve Washingtonu," uvedl pro CNBC Bruce McCain, hlavní investiční stratég Key Private Bank. "Důvodem může být to, jak hluboko je v Američanech obecně zakořeněná naděje v lepší zítřky."
(data jsou z průběhu obchodování 31. března 2017)
Investoři se nyní zaměří na nadcházející čtvrtletní výsledky hospodaření firem. Podle průzkumu agentury Thomson Reuters by zisky firem z indexu S&P 500 měly v prvním čtvrtletí vzrůst o 10,1 %.
Americký dolar v pátek mírně oslabil ke koši šesti předních světových měn. Přispěly k tomu nevýrazné statistické údaje a komentář jednoho z členů centrální banky USA, který uvedl, že s dalším zvyšováním úroků v USA není potřeba spěchat. Dolarový index, který měří výkon měny ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,06 % na 100,45 bodu. Vůči euru dolar mírně stoupl o 0,1 % na 1,0669 USD, k jenu však oslabil o 0,4 % na 111,36 JPY. Euro vůči jenu kleslo o 0,6 % na 118,81 JPY.
Euro v pátek po zveřejnění zpráv o zpomalení inflace v eurozóně oslabovalo. Investoři se domnívají, že Evropská centrální banka nyní nebude nucena upravit svou měnovou politiku. Zpomalení inflace může signalizovat nižší hospodářský růst v regionu a pomalejší opouštění vysoce uvolněné měnové politiky ECB. Od představitelů ECB skutečně během dne přicházely signály, že na diskuzi o změně její současné politiky je ještě brzy. Evropské měně neprospívá ani nejistota kolem blížících se francouzských prezidentských voleb.
Ceny ropy na světových trzích dnes po třídenním růstu opět začaly klesat. Uplynulé čtvrtletí se tak zapíše jako nejhorší od roku 2015. Hlavním důvodem tohoto trendu zůstávají vysoké americké zásoby, které plně vyvažují omezení těžby ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).
Ropa Brent zaznamenala v březnu největší měsíční ztrátu od července 2016. Mezičtvrtletně se její cena snížila o sedm procent, což je nejhorší čtvrtletní ztráta od roku 2015. Podobná situace panuje u americké lehké ropy, která si v kvartálu zapsala nejhorší výsledek od konce roku 2015.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký internetový prodejce Amazon chce přední světové výrobce baleného zboží přesvědčit, aby "změnili myšlení", své produkty zaměřili na prodej přímo přes internet a přestali se orientovat na tradiční kamenné obchody, jako jsou americké diskontní řetězce Wal-Mart, Target nebo Costco. Amazon za tímto účelem pozval zástupce některých z nejznámějších světových značek spotřebního zboží na třídenní setkání do své centrály v Seattlu, uvedla agentura Bloomberg. Akce se má uskutečnit v květnu.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v únoru meziročně vzrostly o 1,8 %. Růst tak byl stejný jako v lednu, který byl na 1,8 % revidován z 1,7 %. Meziměsíčně se jádrové výdaje na osobní spotřebu zvýšily o 0,2 % po +0,3 % v lednu. Osobní příjmy Američanů v únoru vzrostly o 0,4 % (odhad: +0,4 %, leden: +0,5 %), výdaje vzrostly o 0,1 % (odhad: +0,2 %, leden: +0,2 %). Takzvaný PCE deflátor, nejoblíbenější inflační ukazatel Fedu, poprvé za téměř pět let dosáhl cíle banky na 2 %, konkrétně se v únoru meziročně zvýšil o 2,1 %.
Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v břenu stoupl na 96,9 bodu z 96,3 bodu v únoru. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. První odhad počítal s růstem spotřebitelské důvěry na 97,6 bodu.
USA: Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v březnu stoupl na 57,7 bodu z únorových 57,4 bodu.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií ConocoPhillips na 58 z 55 USD.
- SunTrust začala pokrývat akcie Lions Gate s doporučením "hold" a cílovou cenou 28 USD.
Výsledková sezóna
Kanadskému výrobci chytrých telefonů BlackBerry klesla ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí čistá ztráta na 47 milionů USD z předloňských 238 milionů USD. Ke zlepšení hospodaření přispěly nižší provozní náklady a absence mimořádných položek, uvedla firma.
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Největší čínské aerolinie China Southern jednají o propojení se světovou jedničkou American Airlines. China Southern, která je největším čínským přepravcem podle počtu cestujících, to uvedla v pondělním sdělení. Spolupráce obou společností by posílila spojení mezi dvěma největšími světovými trhy letecké dopravy.
- Evropská komise v pondělí schválila plán sloučení amerických chemických společností Dow Chemical a DuPont. Obě firmy souhlasily s odprodeji majetků, které antimonopolní oddělení komise požadovalo v zájmu rozptýlení obav z narušení hospodářské soutěže na některých evropských trzích, zejména v segmentu zemědělské chemie.
- Americký investor Bill Gross se dohodl na podmínkách urovnání žaloby na investiční společnost Pimco, jejímž je spoluzakladatelem a ze které v roce 2014 za dramatických okolností odešel. V rámci dohody má získat více než 81 milionů dolarů, což je podstatně méně, než na kolik původně vyčíslil škody. S odvoláním na informované zdroje to v pondělí uvedla finanční televize CNBC.
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies v pondělí obnovil provoz svých samořízených automobilů, který pozastavil v reakci na páteční nehodu jednoho z těchto vozů.
- Americká letecká společnost American Airlines Group koupí podíl v největších čínských aerolinkách China Southern Airlines. Stane se tak druhým americkým přepravcem, který bude vlastnit část čínské letecké společnosti. China Southern v úterý oznámila, že vydá nové akcie v hodnotě 1,55 miliardy hongkongských dolarů (zhruba pět miliard korun), které prodá jedné z divizí American Airlines. Americký podnik tak v čínské firmě získá podíl zhruba 2,7 %.
- Francouzská energetická společnost Total plánuje v Texasu zprovoznit dva petrochemické projekty, které by se staly její největší investicí v tomto sektoru. Společný podnik s rakouským a kanadským partnerem má být založen letos, uvedla v pondělí agentura Reuters. Total tak hodlá využít politiky současné americké administrativy, která je petrochemickému průmyslu nakloněna.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v březnu nečekaně klesl na 16,9 bodu (únor: 24,5 bodu, odhad: 22 bodů).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Applu na 165 ze 142 USD.
- Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho předchůdcem v úřadu Barackem Obamou k ochraně životního prostředí. Trumpova administrativa už dříve uvedla, že přísná omezení brání v činnosti například těžařům ropy či uhelným společnostem a připravuje tisíce Američanů o práci. Dekret, který má ukončit regulaci emisí z tepelných elektráren či omezení těžby uhlí, chtějí žalovat ekologické organizace.
Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce elektromobilů Tesla. Automobilka v úterý oznámila, že čínská firma koupila za 1,78 miliardy USD 5 % jejích akcií. Tencent výrazně investuje do elektromobilů kvůli zpřísňování emisních pravidel v zemi.
Americká automobilka Ford Motor investuje do svých podniků v Michiganu 1,2 miliardy USD. Jedním ze závodů je i továrna na výrobu motorů, kde chce automobilka podle svého úterního sdělení vytvořit dalších 130 pracovních míst. Ford na začátku roku po kritice prezidenta Donalda Trumpa zrušil plán výstavby továrny v Mexiku.
- Americký internetový obchod Amazon.com v úterý oznámil, že koupí dubajského internetového prodejce Souq.com. Částka, za kterou Amazon koupí největší internetovou maloobchodní platformu v arabském světě, nebyla specifikována. Dohoda byla oznámena den po tom, co o Souq.com projevil zájem dubajský provozovatel luxusních nákupních center Emaar Malls.
Index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board v březnu vzrostl na 125,6 bodu z únorových 116,1 bodu. Čekal se naopak pokles na 113,8 bodu. Březnová hodnota je maximum za více než šestnáct let. Důvěru podporují zejména optimismum kolem pracovních možností a lepší hodnocení podnikatelských podmínek.
- Americký miliardář a technologický vizionář Elon Musk založil firmu Neuralink, která bude vyvíjet technologie pro propojení lidských mozků s počítači. Zprávu tisku v úterý Musk potvrdil na Twitteru s tím, že nová firma je teprve v začátcích a registrována je jako podnik pro lékařský výzkum, uvedl zpravodajský server BBC.
- Americký provozovatel internetové aplikace pro alternativní taxislužbu Uber Technologies přestane od dubna nabízet své služby v Dánsku. Firma v úterý oznámila, že se z dánského trhu stahuje kvůli novému zákonu o taxislužbě, který klade na řidiče nové požadavky, včetně povinnosti mít taxametry.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v únoru vzrostl ve srovnání s lednem o 0,4 %. V lednu se objem skladových zásob snížil o 0,2 % (revidováno z -0,3 %).
- Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 5,7 %. Výsledek odpovídá odhadům. Prosincový růst byl revidován z 5,6 % na 5,5 %. Lednová hodnota indexu je 31měsíčním maximem.
- Index aktivity richmondského Fedu v únoru vzrostl na 22 bodů (odhad: 15 bodů, leden: 17 bodů).
- Americký dodavatel jaderných technologií Westinghouse Electric požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Oznámila to ve středu jeho mateřská společnost Toshiba, kterou ztráty americké divize dohnaly na pokraj finančního kolapsu. Westinghouse se podílel na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín a do roku 2010 do ní dodával palivo.
- Počet rozjednaných prodejů domů se ve Spojených státech v únoru zvýšil meziročně o 2,6 %, v lednu stoupl o 0,4 %. V meziměsíním srovnání činil růst 5,5 % (odhad: +2,1 %, leden: -2,8 %).
- Úrokové sazby by se letos mohly v USA zvýšit ještě třikrát, řekl ve středu šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams. Podle Erica Rosengren z bostonského Fedu by měl Fed utáhnout měnovou politiku dokonce na každém svém dalším zasedání v tomto roce.
- Deutsche Bank snížila doporučení na akcie F5 Networks z "hold" na "sell", jejich cílovou cenu snížila ze 120 na 100 USD.
- Zásoby ropy na americkém území minulý týden vzrostly méně, než čekali analytici. Podle dat Úřadu pro energetické informace (EIA) nárůst činil 867 000 barelů, zatímco trh čekal zvýšení zásob o 1,4 milionu barelů. Zásoby jsou přesto na novém rekordu 534 milionů barelů.
- Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,1 % z 3,5 % v předešlém čtvrtletí. Ukázala to čtvrteční finální data amerického ministerstva obchodu. Zpřesněný odhad uváděl, že růst ekonomiky zrychlil na 1,9 %. Výsledek 2,1 % je zároveň lepší než odhad analytiků, kteří počítali se 2 %. K silnějšímu růstu přispěly zejména vyšší výdaje spotřebitelů.
Americká ropná společnost ConocoPhillips prodá za 17,7 miliardy kanadských dolarů (333,4 miliardy Kč) většinu svého majetku v Kanadě tamní společnosti Cenovus Energy. Pro americký podnik je to největší odprodej majetku v jeho dosavadní historii a v kanadském energetickém sektoru jde o pátý největší kontrakt, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
Americký veřejný dluh vzroste při platnosti současných zákonů o daních a výdajích za 30 let na 150 procent ročního výkonu ekonomiky, tedy na téměř dvojnásobek letošní úrovně. Dosavadní poválečný rekord 106 procent hrubého domácího produktu z roku 1946 dluh překoná v roce 2035. Ve čtvrtečním dlouhodobém výhledu to předpověděl Rozpočtový úřad Kongresu (CBO).
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. března klesl na 258 tisíc z 261 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 258 tisíc). Trh čekal 247 tisíc. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 18. března zvýšil na 2,052 milionu z 1,987 milionu, očekávalo se 2,031 milionu.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostly o 1,3 %. Růst tak byl mírně vyšší, než odhadovali analytici, kteří počítali s růstem o 1,2 %.
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií lululemon athletica na 60 z 67 USD.
- Susquehanna zvýšila doporučení na akcie FedEx na "positive" z "neutral".
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Carnival v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,38 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 3,79 miliardy USD (odhad: 3,78 miliardy USD).
- Výsledky McCormick & Co v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,76 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 1,04 miliardy USD (odhad: 1,02 miliardy USD).
- Výsledky lululemon athletica ve 4Q: Zisk na akcii 0,99 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 790 milionů USD (odhad: 783 milionů USD). Akcie ve středečním after-marketu -15,5 %.
Zdroj: ČTK, CNBC