ČNB v únoru provedla intervence za 220 miliard korun, objem jejích devizových rezerv se v březnu zvýšil na 3,3 bilionu korun

Česká národní banka v únoru v rámci intervencí proti posilující koruně na devizovém trhu utratila za nákup eur zhruba 220 miliard korun. Jde po letošním lednu o druhý nejvyšší měsíční objem intervencí od zahájení kurzového závazku v listopadu 2013. Od té doby do konce února tak ČNB intervenovala v objemu zhruba 1,5 bilionu korun. Devizové rezervy banky v březnu vzrostly o 17 miliard eur na 122,6 miliardy eur. V korunovém vyjádření se rezervy zvýšily o 462,5 miliardy korun na 3,3 bilionu korun. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v pátek centrální banka zveřejnila.
Režim devizových intervencí, který ČNB zahájila s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 EUR/CZK, banka tento čtvrtek ukončila. Podle Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING pro ČR, celkově ČNB za intervence utratila zhruba dva biliony korun, protože v březnu musela intervenovat za asi 500 miliard korun. Důvodem nárůstu byly právě tlak investorů související s blížícím se očekávaným koncem intervencí a údaje o zrychlující inflaci.
Devizové rezervy České národní banky vzrostly během března o 17 miliard eur. V korunách se zvýšily o 462,5 miliardy. V korunách tak devizové rezervy ke konci března stouply na zhruba 3,3 bilionu korun.
Meziročně se devizové rezervy v eurech v březnu zvýšily o 58,3 miliardy a v korunách o 1,6 bilionu.
ČNB - objem intervencí v jednotlivých letech a vývoj devizových rezerv
Objem devizových rezerv již zřejmě překonal hranici 70 % HDP z původních 20 % před zahájením kurzového režimu, uvedl Seidler. ČNB dlouhodobě tvrdí, že jí růst devizových rezerv nevadí a není v tomto ohledu omezena žádným limitem. Devizové rezervy ale mohou přivést centrální banku do účetní ztráty, a to kvůli jejich přecenění po ukončení kurzového závazku. Ale i v tomto případě ČNB dlouhodobě uvádí, že její hlavní úlohou není vytváření zisku, ale péče o cenovou stabilitu. Z výsledků hospodaření ČNB za loňský rok vyplývá, že v jejím rezervním fondu by měla banka mít i se ziskem 46,5 miliardy korun za loňský rok zhruba 60 miliard korun.
ČNB momentálně patří podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy k centrálním bankám s jedním z nejvyšších objemů devizových rezerv vůči HDP na světě. "Výše rezerv a hlavně tempo jejich růstu od začátku letošního roku bylo pro ČNB jedním z důvodů ukončení intervenčního režimu hned v prvních dnech druhého čtvrtletí," uvedl. Kovanda také upozornil, že z pátečních čísel vyplývá, že ztráta ČNB z přecenění únorového objemu intervencí nyní na základě aktuálního kurzu koruny představuje 3 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Aktuality
