US MARKETOtevírá za: 13 h 57 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

100 dnů Donalda Trumpa v čele USA: Jak hodnotí nového šéfa Bílého domu ekonom, investiční stratég a zástupci byznysu?

V sobotu 29. května uplyne přesně 100 dnů od chvíle, kdy si Donald Trump obrazně řečeno vyzvedl klíče od Bílého domu. Jak první tři měsíce Trumpa v čele USA hodnotí experti na ekonomiku a finanční trhy a zástupci byznysu? A co podle nich přinesou další týdny a měsíce?

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Donaldu Trumpovi se zatím nepodařilo prosadit žádné zásadní reformy, na které v předvolební kampani lákal voliče, upozorňuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Investoři si tak podle něj nyní začínají se zpožděním uvědomovat, že jen málokteré výkřiky Trumpa na internetu se propíší do reálného světa. Pokud Donald Trump skutečně chce zvyšovat zaměstnanost, měl by více pozornosti věnovat odvětví služeb a méně se zaobírat zpracovatelským sektorem, říká také David Navrátil.

Weston Stacey, výkonný ředitel Americké obchodní komory v České republice

Podobně jako David Navrátil nahlíží na začátek Trumpova prezidentského období také Weston Stacey, výkonný ředitel Americké obchodní komory v České republice. Upozorňuje hlavně na to, že Trumpovo odhodlání naráží na potřebu získat na svou stranu při prosazování reforem i Senát. V něm ale republikáni nemají dostatečnou sílu. Úkolem elit ve Spojených státech je dnes podle Staceyho Američanům vysvětlit, že mezinárodní obchod je pro USA přínosný a že případné obchodní války americkou ekonomiku jen poškodí.

Miroslav Plojhar, stratég z České spořitelny

Pokud by měl stratég Miroslav Plojhar Trumpovi za prvních sto dnů v úřadu vystavit vysvědčení, napsal by na něj známku 1-2. Vyzdvihuje přitom zejména to, že Trump v Bílém domě výrazně ubral na své rétorické agresivitě a začal se chovat více jako politik. Snížení daní se podle Plojhara Trumpovi nakonec podaří prosadit, ale vzhledem k tomu, že není jediný, kdo o budoucnosti USA rozhoduje, to nebude hned. Do karet Trumpovi hraje to, že na rozdíl od některých svých předchůdců převzal největší světové hospodářství v dobré kondici, takže jej netrápí tlak na rychlé prosazování radikálních změn.

Celý rozhovor s Miroslavem Plojharem bude odvysílán v pondělí 1. května v pořadu Investice ZET na Rádiu ZET.

Jiří Grund, výkonný ředitel společnosti GRUND

Pohled českých exportérů na novou americkou administrativu nabízí Jiří Grund, výkonný ředitel společnosti GRUND, která do Spojených států již tři roky vyváží výrobky ze svého programu koupelnových doplňků. Hlavní změnou, kterou Grund pozoruje, je to, že evropské podniky, které dříve do zámoří vyvážely nebo plánovaly vyvážet zboží vyráběné v Evropě, se nyní přiklánějí spíše k možnosti zboží přímo v USA i vyrábět. Dění v politice se podle Grunda přenáší i do spotřebitelské sféry, takže lidé v USA dnes jednoznačně upřednostňují zboží s původem ve Spojených státech.

Jiří Grund a Weston Stacey svůj pohled na první tři měsíce Donalda Trumpa v čele Spojených států nabídli při příležitosti konání jednoho z Exportních večerů na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Americká ekonomikaAnalytici ČSDavid NavrátilDonald TrumpMiroslav PlojharPolitikaSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika