US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,93 %
NASDAQ-0,88 %
S&P 500-0,18 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americká ekonomika v dubnu vytvořila 211 tisíc pracovních míst, růst mezd ale zpomalil na 2,5 %

Americká ekonomika v dubnu mimo zemědělství vytvořila zhruba 211 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo kolem 185 tisíc míst po přibližně 79 tisících v březnu (revidováno z 98 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla o desetinu procentního bodu na desetileté minimum 4,4 %, čekalo se přitom její zvýšení na 4,6 %. Údaje v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Míra meziročního růstu mezd v dubnu klesla na 2,5 % z 2,7 % v březnu.

Redakce IW
Redakce IW
5. 5. 2017 | 14:30
Nezaměstnanost

Silná dubnová data potvrzují, že slabý březen byl dán špatným počasím. V prvních dvou měsících roku, kdy vzniklo v obou případech přes 200 tisíc míst, tvorbu pracovních příležitostí naopak podporovalo nezvykle mírné počasí. V březnu Spojené státy zasáhl blizzard Stella. V průměru v zámoří během prvních čtyř měsíců roku vzniklo přibližně 185 tisíc míst (údaje za únor byly nyní revidovány z 219 tisíc na 232 tisíc).

Míra participace se v dubnu snížila na 62,9 % z březnových 63 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také lidi, kteří již hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jenom na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, spadla z 8,9 % na 8,6 %. Míra nezaměstnanosti na úrovni 4,4 % je novým pokrizovým minimem, naposledy byla tak nízko nezaměstnanost v květnu 2007.

Průměrná hodinová mzda se v meziročním srovnání zvýšila o 2,5 %, v březnu růst činil 2,7 %. Meziměsíčně v dubnu průměrná hodinová mzda stoupla v souladu s odhady o 0,3 %, v březnu růst činil 0,1 % (revidováno z +0,2 %).

Diane Swonková, zakladatelka a šéfka společnosti DS Economics, uvedla, že největším problémem se nyní ukazuje být nízká míra participace. "Je zřejmé, že zapojit zpět lidi, kteří z trhu práce dříve odešli, je těžší, než si většina lidí myslí," řekla Swonková.

V soukromém sektoru vzniklo v dubnu 194 tisíc míst po 77 tisících v březnu (revidováno z 89 tisíc). Čekal se přírůstek 185 tisíc míst. Ve veřejném sektoru vzniklo přibližně 17 tisíc míst (březnová data byla revidována na +2 tisíce z +9 tisíc).

Zpracovatelský sektor v dubnu vytvořil jen asi šest tisíc pracovních míst (odhad +10 tisíc) po zhruba 13 tisících v březnu (revidováno z +11 tisíc). Silná tvorba míst byla nadále patrná ve službách (restaurace a hotely +55 tisíc, zdravotní a sociální péče +37 tisíc, finanční společnosti +19 tisíc).

Investoři data z trhu práce sledují mimo jiné kvůli měnové politice Fedu. Ve čtvrtek centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky (základní úroková sazba v pásmu 0,75-1,00 %), v březnu sazbu Fed podruhé za tři měsíce zvýšil. Trh nyní předpokládá, že k dalšímu utažení měnové politiky dojde už příští měsíc. Podle dat burzovní skupiny CME jsou nyní šance na růst sazeb v červnu jen těsně pod 80 %.

"Solidní tvorba pracovních míst podporuje očekávání, že americká ekonomika i v letošním roce poroste a že Fed sazby znovu zvýší v polovině června," říká Gus Faucher, hlavní ekonom PNC Financial.

Futures na americké akcie se před zveřejněním zprávy o situaci na trhu práce pohybovaly kolem nuly, poté poskočily do zelených čísel. Americká měna k euru mírně oslabila, eurodolar se posunul z 1,0963 na 1,099.

Podle středeční zprávy agentury ADP v dubnu soukromý sektor vytvořil asi 177 tisíc pracovních míst, nejméně za posledních šest měsíců. Analytici očekávali vytvoření 180 tisíc míst. V březnu v USA v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 255 tisíc míst (revidováno z 263 tisíc), tedy výrazně více než podle údajů ministerstva práce.

Inflace v březnu zpomalila na 2 %, tempo růstu HDP bylo v prvním čtvrtletí nejnižší za tři roky

Index spotřebitelských cen v USA v březnu meziměsíčně klesl o 0,3 % po 0,1% růstu v únoru. Analytici očekávali stagnaci indexu. Meziroční míra inflace klesla na 2,4 % z únorových 2,7 %. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání klesla na 2 % z 2,2 % v únoru. Meziměsíčně index jádrových cen klesl o 0,1 % po +0,2 % v únoru.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastrukturních projektů a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí podle předběžných údajů ministerstva obchodu zpomalil v celoročním přepočtu na 0,7 % z 2,1 % v předešlém čtvrtletí. To byl nejslabší výkon za poslední tři roky. Výsledek byl horší než odhady analytiků, kteří počítali se snížením tempa růstu na zhruba 1 %. Vývoj HDP významně ovlivnily mimo jiné sezónní faktory.

Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná