Denní glosa: El-Erian a Si Ťin-pching aneb V jednotě je síla!

Co mají společného čínský prezident Si Ťin-pching a titán světa financí Mohamed El-Erian? Oba jsou svého druhu básníci ve službách větší jednoty lidstva, vyšlo najevo o minulém víkendu.
Mohamed El-Erian, s nímž mluvil The Guardian, si myslí, že civilizovaný svět je na rozcestí, přičemž jedna cesta vede do záhuby a druhá k prosperitě. Na mušku si vzal eurozónu: "Když máte mít čtyři nohy, můžete ještě stát na třech, ale na jedné a půl již ne."
Tou kompletní nohou je měnová unie, bankovní unie podle El-Eriana stojí zpola, daňová integrace (jinými slovy společný rozpočet) je nohou třetí a politická harmonizace nohou čtvrtou.
Poetickou erudici osvědčil i čínský capo di tutti capi, jenž má také strach o osud ekonomické globalizace coby zdroje neutuchající prosperity. I on hledá řešení v harmonizaci. "Divoké husy dokáží bezpečně proletět bouří, protože letí v hejnu a pomáhají jedna druhé jako tým," řekl, když v neděli v Pekingu propagoval čínskou obchodní strategii Jeden pás, jedna cesta, jež se lehce kontraintuitivně skládá z řady cest (anglicky ji najdete jako One Belt, One Road, OBOR, v čínském originálu jako I-taj i-lu, jinak také jako Iniciativu pásu nebo pásma a cesty, anglicky Belt and Road Iniciative, BRI, případně jako Novou hedvábnou stezku neboli New Silk Road - pozn. red.).
Aby čínský prezident nenechal nikoho na pochybách, co tím myslel, dodal: "Poučení je, že nejlépe se potížím čelí spoluprací."
Srovnáme-li zoologickou stránku obou výroků, vidíme, že El-Erianovo eurozvíře je blíže nespecifikovaný chromý savec. Letka čínských hus možná také ještě není úplná, ale není pochyb o tom, kdo letí v jejím čele. Co nám to říká o budoucnosti, je naneštěstí pro Evropu docela zřejmé.