Ranní analytická poznámka (22. května): Trumpovi navzdory, akcionářům na ruku?

Pozornost médií i celého světa je aktuálně zaměřena na první zahraniční cestu nového amerického prezidenta. Pozornost investorů se však bude tento týden koncentrovat na dění na americké půdě.
V USA bude v úterý představen návrh rozpočtu, ve kterém by měly krystalizovat priority nové administrativy. Očekávají se zejména rozsáhlé škrty v sociálních programech Medicaid a potravinové pomoci. Zvýšeného objemu prostředků by se naopak měly dočkat armáda a ochrana hranic.
Další den naváže ministr financí Steven Mnuchin rozpravou právě o tomto návrhu a naplánováno je i slyšení o daňové reformě zaměřené na snižování firemních daní a zrychlení růstu počtu pracovních míst.
Zejména jakákoli další informace o plánované reformě bude pro investory nesmírně zajímavá. Poslední skandály Donalda Trumpa totiž značně zchladily očekávání investorů. Jak akciové trhy rostly v důsledku Trumpova zvolení, tak poslední dobou lze říci, že rostly spíše jemu navzdory.
O daňové reformě víme zatím to, že by měla výrazně snížit daňové zatížení firem. To vyplývá z prostého srovnání daňových sazeb (nových 15 % vs. současných 35 %). Konečný efekt bude ale ovlivněn daňovými výjimkami.
Reforma by měla mít pozitivní dopad především na menší společnosti operující výhradně na americkém trhu. Pro větší korporace bude důležitá takzvaná repatriační daň. Dostatečně nízká by mohla přimět mnohé společnosti k přesunu kapitálu ze zahraničí do USA. Na papíře se počítá s tím, že by tyto obrovské peníze byly investovány zpět do ekonomiky. Nejvíce by z toho však zřejmě těžili akcionáři díky vyšším dividendám a zpětným odkupům akcií.