Islandská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla nejvíce za tři roky

Islandská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku klesla mezičtvrtletně o 1,9 %, což byl první pokles za čtyři čtvrtletí a nejhorší od roku 2014. Meziročně tempo růstu hrubého domácího produktu zpomalilo na 5 % z 11,3 % v posledním čtvrtletí loňského roku. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnil statistický úřad, zvyšuje pravděpodobnost, že islandská centrální banka sníží své úrokové sazby.
"Čekali jsme malý růst HDP, protože jsem nemysleli, že export klesne tak prudce," řekl agentuře Reuters ekonom Capital Economics Stephen Brown. "Takže jsme trochu překvapeni," dodal a upozornil, že ke slabým údajům zřejmě přispěla také stávka rybářů v lednu a únoru.
Vývoz ze země se v prvním čtvrtletí proti předchozím třem měsícům snížil o 4,4 %. Na vývoz má negativní dopad růst domácí měny. Větším problémem však podle Browna může být pokles investic v podnikatelském sektoru o 4,1 %, což může ukazovat, že silná islandská koruna má dopad na investice ve vývozním sektoru.
Rozkvět cestovního ruchu a zájem investorů o islandská aktiva pomohly domácí měně k růstu vůči euru a americkému dolaru na nejvyšší úroveň za téměř deset let.
Islandský ministr financí Benedikt Johannesson minulý měsíc varoval, že pro zemi je silná islandská koruna problémem a uvedl, že vláda zvýší daň z přidané hodnoty v cestovním ruchu, aby měnu oslabila. Island očekává, že letos přivítá 2,4 milionu turistů, v roce 2009 do země přijel necelý půl milion turistů. Rozkvět turistiky pomohl sice ekonomice k růstu, na druhé straně ale zhoršuje problémy příliš silné měny.
Island se koncem roku 2008 dostal do krize v důsledku pádu všech svých hlavních bank, které se zadlužily neúměrnou expanzí v zahraničí. Kolaps bank srazil na kolena islandskou korunu a donutil vládu, aby se obrátila na Mezinárodní měnový fond (MFF) a některé evropské země se žádostí o finanční pomoc. Země nedávno zrušila kontrolu kapitálu zavedenou po kolapsu bank.
Zdroj: ČTK