US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

5 důvodů, proč ani Trumpovo ne pařížské dohodě neznamená konec klimat(olog)ického snu

Donald Trump svou starost o lepší svět naznačil na konci května, když rozhodl o odstoupení USA od pařížské dohody o snižování emisí skleníkových plynů. Ve světě vyvolal vlnu kritiky, rozčarování a obav o zdraví planety. Možná to ale nebude tak hrozné, jak se na první pohled může zdát.

Redakce IW
Redakce IW
27. 6. 2017 | 10:30
Donald Trump

Francouzský prezident Emmanuel Macron na krok Trumpa zareagoval větou o tom, že "neexistuje žádná planeta B", bývalý prezident USA Barack Obama zase mluvil o "absenci amerického vedení". Aktuální americký postoj je krokem zpět v ochraně životního prostředí. Možná ale situace není až tak špatná, jak se může většině ochránců životního prostředí na první pohled zdát, a nejslavněji česaný prezident v americké historii nejspíše nemá na klimatické změny až takový vliv, jaký by si přál. Proč?

1. Největším producentem energie z obnovitelných zdrojů je Čína

Říše středu je sice stále největším emitentem oxidu uhličitého (asi 30 % světových emisí), ale zároveň je lídrem v oblasti výzkumu a investic do obnovitelných zdrojů energie a největším světovým producentem enregie ze slunce. Po prohlášení Trumpa Čína společně s Evropou potvrdily svůj závazek dodržovat pařížskou dohodu. Pokud se USA chtějí vzdát vedoucího postavení v boji proti změně klimatu, Čína je připravena je převzít.

Využití obnovitelných zdrojů energie ve velkých ekonomikách

Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

2. Velká část USA je odhodlána bojovat proti změnám klimatu

Trump sice nechce, aby se USA řídily dohodou, ale jeho rozhodnutí vyvolalo v samotných Spojených státech vlnu revolty. Starostové 82 měst včetně Los Angeles, Bostonu, New Yorku a Chicaga, stejně jako guvernéři Kalifornie, New Yorku a Washingtonu, se zavázali dohodu nadále dodržovat.

3. Globální investoři sázejí na nízkouhlíkovou budoucnost

282 globálních institucionálních investorů s více než 17 biliony USD ve správě adresovalo v květnu vedoucím představitelům zemí G7 výzvu, aby se tyto nadále řídily pařížskou dohodou. Již v roce roce 2015 bylo do čisté energie celosvětově investováno 329 miliard USD. A samotná čínská vláda loni investovala do výzkumu a vývoje v oblasti obnovitelných zdrojů energie 1,9 miliardy USD.

Objem investic do čisté energie ve světě

Zdroj: Bloomberg New Energy Finance

4. USA se již od uhlí odklánějí

Ve své kampani Donald Trump často zmiňoval vůli oživit americký uhelný průmysl, otevřít některé již uzavřené doly, zajistit tím pracovní místa a do celého průmyslu investovat. V USA je ale v současnosti zaměstnáno více lidí v odvětví solární energetiky, a to i proto, že produkce energie z uhlí konstantně klesá, zatímco množství energie vyrobené ze slunce a větru rychle roste. Zdá se, že Trump a uhelná lobby jsou jediní, kdo věří tomu, že uhlí má stále potenciál.

5. Mění se zvyky a chování spotřebitelů

Spotřebitelé po celém světě stále více berou v úvahu environmentální a sociální dopady svého chování. Podle globálního průzkumu společnosti Nielsen z roku 2015 jsou dvě třetiny lidí ochotny platit vyšší cenu za zboží a služby s pozitivním sociálním a environmentálním dopadem.

Zdroj: World Economic Forum

ČínaDonald TrumpEkologie a životní prostředíEkonomické a politické hrozbySpojené státy americké (USA)Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně