Fond R2G Rohan bude mít nejméně 81 % akcií textilky Pegas Nonwovens

Investiční fond R2G Rohan Czech se stane po vypořádání 5. října vlastníkem nejméně 81 % akcií znojemské textilky Pegas Nonwovens. V polovině července zveřejnil nabídku na odkup akcií při ceně 1 010 korun za jednu a do pondělního termínu dostal nabídku k odkupu více než 70 % akcií. Za ty zaplatí 6,2 miliardy korun, zhruba 11 % akcií měl již dříve. Dalších osm procent nabízených akcií ještě bude předmětem revize agenta pro vypořádání, vyplývá z informací, které v úterý fond zveřejnil.
Celkem by tak mohla R2G ovládat 89 % akcií dlouhodobě ziskové a rozvíjející se firmy na výrobu netkaných textilií, která má závody ve Znojmě, v Bučovicích a v Egyptě poblíž Káhiry. Zároveň má Pegas Nonwovens již pozemek na stavbu nové továrny v Jihoafrické republice. Prodat akcie se proti původnímu vyjádření nakonec rozhodl i maltský fond Wood Textiles Holding, který držel zhruba 30 %.
"Jsme potěšeni výsledkem dobrovolné nabídky převzetí, která potvrzuje, že nabídková cena byla pro akcionáře atraktivní. Jakožto majoritní akcionář se těšíme na spolupráci s managementem a podporu společnosti v jejím strategickém růstu v Evropě i mimo ni," uvedl ředitel přímých investic R2G Jakub Dyba. Fond nepřímo vlastní rodinná nadace Oldřicha Šlemra a podnikatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš.
"Podíl R2G by mohl dosahovat až 90 %. Akcie Pegasu by tak mohly na burze relativně záhy skončit. Očekáváme, že budou pokračovat v oslabování z úrovně nabídky, R2G je přitom může dále nakupovat. Pokud by fond dosáhl 95% podílu, měl by učinit povinnou nabídku výkupu. Vzhledem k tomu, že se výrazně sníží likvidita akcií a dojde pravděpodobně ke zrušení dividendy, doporučujeme akcie prodat," uvedl analytik Richard Miřátský z Komerční banky.
Fond chce změnit dividendovou politiku firmy, která byla dosud progresivní a každý rok vyplácela akcionářům více peněz na akcii. Místo toho by měl zisk zůstat ve firmě, aby se snížilo zadlužení, výplata dividend se má pozastavit a místo organického rozvoje plánuje fond spíše rozvoj pomocí akvizic.
Textilka vyrábí netkané textilie pro stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Patří k předním evropským výrobcům a získává i další trhy na Blízkém východě a v Africe. Zaměstnává 570 lidí. V prvním pololetí jí vzrostly meziročně výnosy o 4,7 % na 111,7 milionu eur. Čistý zisk měla společnost nižší než ve stejném období loňského roku, a to o 41 %. Vydělala podle zatím neauditovaných výsledků 4,5 milionu eur. Její akcie se obchodují na burze v Praze.
Zdroj: ČTK
Aktuality
