O půlnoci končí platnost kulatých jednolibrových mincí

Britové se minulý týden zbavili 60 milionů kulatých jednolibrových mincí, které počínaje pondělkem v Británii přestávají platit. Nahradí je mince hranatějšího tvaru, které budou hůře falšovatelné. Mezi lidmi ale podle britských médií stále koluje až 400 milionů starých jednolibrovek. Mnoho obchodů již oznámilo, že je hodlají přijímat dále, některé až do Vánoc.
Naopak v řetězcích jako Lidl, M&S nebo Sainsbury's jimi již platit nebude možné. Tesco, Aldi nebo Poundland patří k těm, kdo zůstanou vstřícní. Velké banky navíc lidem umožní ještě několik měsíců, aby si mince vložili na svá konta.
Královská mincovna a ministerstvo financí daly najevo, že si přejí jasné "odstřižení" od původních mincí a že se chtějí vyhnout chaosu, který vznikne, když obchody budou mince přijímat dále.
Britové se mají připravit na to, že staré kovové jednolibrovky přestane přijímat většina automatů, takže nikomu nepomůže, že si jejich zásobu ponechá v autě na zaplacení parkovacích lístků.
Královská mincovna oznámila, že staré mince bude možné stále darovat v rámci dobročinných akcí.
List The Daily Telegraph na svém serveru napsal, že v jeho vlastním průzkumu 37 procent lidí přiznalo, že z mincí, které mají v peněžence, jsou stále víc než polovina staré jednolibrovky.
"Zavedli jsme novou minci, abychom snížili mnohamilionové podvody způsobené padělky. Obchodníci nám řekli, že si přejí, aby bylo stanoveno konečné datum, dokdy mohou staré mince přijímat, a tím je 15. říjen," sdělil mluvčí ministerstva financí.
Kulatá mince byla dána do oběhu v roce 1983, nová je v něm od letošního března. Stará jednolibrovka patří podle britského tisku k nejčastěji falšovaným platidlům na světě. Podle mincovny je falešná jedna ze 30 používaných mincí.
Zdroj: ČTK