US MARKETOtevírá za: 13 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

I v práci se musí odpočívat, jinak vás úkoly semelou

Zaměstnanec musí být odpočatý, aby byl schopen podávat v práci ty nejlepší výkony. Jenže kde brát při zběsilém pracovním tempu čas na správnou relaxaci?

Zhruba třetina Čechů nevěnuje dostatek času odpočinku. Vyplývá to z aktuálního průzkumu pracovního portálu Práce.cz, který provozuje společnost LMC. Přeceňování vlastních schopností a nedostatek oddechu mají přitom výrazně negativní vliv na psychický i fyzický stav jedince.

"Pravidelný odpočinek je nezbytný. Především mladší generace budou muset pracovat minimálně do 65 let, a to vyžaduje celoživotní péči o duševní i fyzické zdraví," upozorňuje David Petrů, výkonný ředitel personálně poradenské společnosti Hill International.

Zásadní otázka pochopitelně zní, kde brát na odpočinek čas. Člověk by měl sedm až osm hodin denně spát. Pokud osm až deset hodin denně pracuje, zbývá mu na mimopracovní aktivity šest až osm hodin, během kterých však ještě cestuje do práce a zpět domů, nakupuje a vyřizuje další povinnosti. Na vlastní odpočinek pak zbývají obvykle dvě až tři hodiny za den.

A to je ten lepší scénář. Nezanedbatelnou část lidí, kteří nemají podle zmíněného průzkumu dostatek času na odpočinek, totiž tvoří ti, kteří jednoduše nevystačí s jedním příjmem, a proto mají i druhé zaměstnání.

Přítel jménem televizní program

Důležité je odpočívat co nejefektivněji. Konkrétní forma relaxace je samozřejmě individuální. "Obecně se velmi doporučuje věnovat nějaký čas fyzickým aktivitám. Odpočinek by však měl být především v protikladu k povaze práce," říká Petrů.

Jste-li z práce fyzicky unaveni, je zcela v pořádku, že strávíte večer u televize. "Doporučuji vybírat si předem kvalitní pořady, ne jen náhodně přepínat. Lidé s duševní povahou práce by měli naopak část volnočasových aktivit věnovat aktivní činnosti včetně sportu," pokračuje Petrů. Čas od času je pak dobré vyhledat i prostředí odlišné od toho, kde se běžně pohybujeme.

"Například jste-li při práci v neustálém v kontaktu s lidmi a žijete ve městě, je dobré občas pro odpočinek zvolit klidné místo někde v přírodě," doporučuje psycholog Filip Brodan ze společnosti Zaměstnanci.com.

Jóga nebo psycholog

Především hodně vytíženým lidem se stresujícím zaměstnáním mohou hodně pomoci krátké odpočinky během pracovní doby. "Přečtěte si například jeden článek v novinách. Pomohou také jednoduché cviky na protažení a unaveným očím prospěje pohled z okna do dálky," radí Petrů.

Pokračování článku nakjdete na serveru Profit.cz

PsychologieZaměstnání
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika