Co musíte ráno vědět (22. ledna)

Jak se v týdnu dařilo akciovým trhům v Evropě a Americe, na čem se zasekla dohoda o federálním rozpočtu v USA a kde testují placení milodarů kartou? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie zakončily zkrácený týden na růstové vlně, investoři setřásli obavy z uzavření vládních úřadů
Hlavní americké akciové indexy v pátek přidaly až půl procenta, ačkoli se během dne nadále čekalo na to, jak dopadnou jednání politiků o financování vlády, které opakovaně naráží na takzvaný dluhový strop. Zisky indexu Dow byly brzděny poklesem cen akcií IBM a American Express, a tak zakončil pátek silnější jen o 0,21 % na 26 071,72 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,44 % na 2 810,30 bodu a Nasdaq Composite stoupl o 0,55 % na 7 336,38 bodu. S výjimkou Dow indexy opět posunuly svá historická maxima. Index volatility VIX klesl o 7,77 % na 11,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než tři bazické body na 2,6592 %. Za celý týden Dow přidal 1,04 %, S&P 500 posílil o 0,86 % a Nasdaq Composite zpevnil o 1,04 %.
2. Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o půl procenta
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když se investoři soustředili na několik důležitých makrodat a čekali na výsledek sjezdu německých sociálních demokratů. Hlavní index západoevropských akcií se dostal nejvýše za dva a půl roku. Regionální index STOXX 600 Europe vzrostl o 0,54 % na 400,88 bodu, za celý týden pak získal 0,6 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,39 % na 7 730,79 bodu (za celý týden -0,64 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,58 % na 5 526,51 bodu (za celý týden +0,17 %) a německý DAX si polepšil o 1,15 % na 13 434,45 bodu (za celý týden +1,43 %). Vzhůru evropské akcie tlačí rostoucí optimismus ohledně firemních zisků a vývoje světové ekonomiky. Panevropský akciový index STOXX 600 Europe vystoupil nejvýše za dva a půl roku.
3. Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden si připsala 1,3 %
Pražská burza v pátek navázala na zisky z předchozích dnů, index PX zpevnil o 0,41 % na 1 123,62 bodu. Nahoru burzu táhly ČEZ, Erste Group Bank a MONETA Money Bank, nedařilo se naopak CME. Objem obchodů byl s 436 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek akcie ČEZ (+0,98 %). V zelených číslech obchodování zakončila většina finančních titulů. Erste Group Bank stoupla o 0,83 %, MONETA Money Bank získala 0,42 % a VIG vzrostla o 0,35 %. Proti proudu šla Komerční banka (-0,11 %). Dařilo se O2 Czech Republic (+0,91 %) a Pegasu Nonwovens (+0,74 %), v negativním pásmu naopak uzavřely CME (-1,12 %), Fortuna (-0,28 %), Philip Morris ČR (-0,24 %) a Unipetrol (-0,13 %). Za celý týden pražská burza stoupla o 1,3 %. Nejlepší výkon předvedla Stock Spirits (+15,1 %), největší ztrátu vykázaly akcie CME (-2,5 %).
4. Očekávané události
Úvod týdne bude chudý na makrodata, z těch významnějších lze zmínit snad jen index aktivity chicagského Fedu. O to podstatnější bude, zda se podaří v americkém Senátu obnovit provizorní financování federální vlády USA, které bylo zastaveno s úderem půlnoci z pátku na sobotu. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí oznámí mimo jiné UBS, Halliburton a Netflix. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Saúdská Arábie vyzvala producenty ropy k prodloužení spolupráce
Saúdskoarabský ministr pro energetiku Chálid Fálih vyzval světové producenty ropy, aby prodloužili svoji spolupráci i po roce 2018. Spíše než další prodloužení současné dohody o omezení těžby ropy, která v posledních měsících podpořila růst cen suroviny, však dává přednost nové formě dohody o těžbě. Je to poprvé, kdy Saúdská Arábie veřejně nadnesla možnost nové formy spolupráce mezi ropnými producenty po roce 2018.
6. Německo a Francie chtějí podepsat novou smlouvu o spolupráci
Francie a Německo letos chtějí podepsat novou smlouvu o vzájemné spolupráci, která se zaměří například na oblast hospodářství, ale i na zahraniční politiku a otázky bezpečnosti včetně boje s terorismem. Oznámili to v neděli ve společném prohlášení francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. O chystané dohodě se někdy hovoří jako o "nové Elysejské smlouvě", která zpečetila úzké vztahy obou sousedních zemí právě před 55 lety (22. ledna 1963).
7. Amazon otevírá pro veřejnost obchod bez pokladen
Internetový obchod Amazon otevře v pondělí po roce testování veřejnosti svůj obchod budoucnosti Amazon Go. Obchod nemá žádné pokladny, je vybaven kamerami a senzory, které sledují, co si kupující vezme z polic a co vrátí. Útrata je pak stržena z účtu zákazníka po odchodu z obchodu.
8. Zemědělský gigant Archer Daniels Midland má zájem o převzetí konkurenta Bunge
Americký zemědělský gigant Archer Daniels Midland kontaktoval konkurenční společnost Bunge s nabídkou na převzetí. Případná dohoda by spojila dva ze čtyř největších obchodníků s obilím na světě. S odvoláním na informované zdroje to napsal ekonomický list Financial Times.
9. S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky. Rating dlouhodobých devizových závazků ponechala na stupni AA- a hodnocení závazků v domácí měně zůstalo na stupni AA.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Katolická církev ve Francii testuje přijímání milodarů kartou
V katolickém kostele v Paříži 21. ledna poprvé otestovali přijímání milodarů bezkontaktní platební kartou. Církev se tak podle svého vyjádření snaží přizpůsobit novým technologiím a připravuje se na postupný zánik hotovosti, citovala agentura AP pařížskou diecézi.
Při nedělní mši v kostele Saint-François de Molitor v 16. pařížském obvodu mezi věřícími kolovalo pět prototypů digitálních kasiček na milodary. Věřící si mohli na jejich obrazovkách zvolit darovanou částku 2, 3, 5 nebo 10 eur a zaplatit ji přiložením karty. Vzápětí jim přišlo potvrzení s poděkováním. Možnost darovat peníze v hotovosti zůstane.
Vedle toho mohou Francouzi podporovat svou farnost také prostřednictvím speciální aplikace La quete (Milodar) stažené do chytrého telefonu.
Příjmy pařížských farností jsou bezmála z osmdesáti procent závislé na příspěvcích od věřících, z toho 14 % tvoří milodary vybírané v kostelech. To v průměru představuje 98 eur ročně na jednoho věřícího, uvedl na svém webu list Ouest-France.