Co musíte ráno vědět (5. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co na Trumpovy celní plány říkají politici a analytici a kolik stojí špatné počasí? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden skončily všechny tři hlavní indexy v mínusu
Americké akciové indexy zahájily páteční obchodování téměř procento pod nulou, ztráty ale postupně umazávaly a dva ze tří hlavních indexů skončily v plusu. Index Dow klesl o 0,29 % na 24 538,06 bodu, zatímco širší index S&P 500 stoupl o 0,51 % na 2 691,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,08 % na 7 257,87 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,82 % na 19,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o bezmála šest bazických bodů na 2,866 %. V plusu skončila většina hlavních sektorů, nejvýrazněji stouply odvětví zdravotní péče, technologický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží. Klesly naopak sektor veřejných služeb, realitní odvětví a sektor základních materiálů. Za celý týden akcie v USA ztratily (Dow -3,05 %, S&P 500 -2,04 %, Nasdaq Composite -1,08 %).
2. Evropské akcie v pátek klesly, za celý týden ztratily zhruba 3,5 %
Evropské akciové trhy zakončily týden v červených číslech, když je do mínusu poslalo čtvrteční vyjádření Donalda Trumpa o chystaných dovozních clech na ocel a hliník. Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 2,06 % na 367,13 bodu, za celý týden klesl o 3,68 %. Britský FTSE 100 přišel o 1,47 % na 7 069,9 bodu (za týden -2,26 %), francouzský CAC 40 ztratil 2,39 % na 5 136,58 bodu (za týden -3,4 %) a německý DAX odevzdal 2,27 % na 11 913,71 bodu (za týden -4,57 %).
3. Pražská burza v pátek výrazně klesla, za celý týden však o 0,1 % zpevnila
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, index PX odepsal 1,05 % na 1 106,02 bodu. Dolů burzu stáhly cenné papíry ČEZ (-1,59 %), Komerční banky (-0,65 %) a Monety Money Bank (-2,12 %), dařilo se naopak Philip Morris ČR (+0,71 %). Za celý týden pražská burza stoupla o 0,1 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla CME (-3,1 %), nejvíce rostoucím titulem byla Erste Group Bank (+6,4 %). Banka zveřejnila lepší než očekávaná hospodářská čísla za čtvrtý kvartál 2017 spolu se solidním výhledem na rok 2018 a návrhem dividendy 1,2 EUR na akcii.
4. Očekávané události
Makroekonomický kalendář je na začátku března o poznání plnější než kalendář firemní. V pondělí budou investory zajímat hlavně indexy nákupních manažerů a maloobchodní tržby v eurozóně, kde vyjde také index investorské důvěry Sentix. Politici, politologové i ekonomičtí analytici zasednou k výsledkům italských parlamentních voleb, ve kterých podle prvních exit polls zvítězil středopravý blok, ovšem čísla naznačují očekávaný povolební pat. V Číně začíná zasedání parlamentu, tržní fajnšmekry může zaujmout konečná výsledková zpráva Švýcarské národní banky, které v posledních letech umí výborně vydělávat na akciovém trhu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump, hliník a ocel
Dovozní cla Spojených států na ocel a hliník pravděpodobně způsobí hospodářské škody nejen obchodním partnerům, ale i samotné ekonomice USA. Uvedl to Mezinárodní měnový fond, který současně vyzval země, aby vyřešily obchodní spor bez toho, aby sáhly k odvetným opatřením.
Plán Spojených států zavést clo na dovoz hliníku zdraží život firmám, které používají tento kov při výrobě drahých produktů, jako jsou automobily, protože USA nemají kapacitu na produkci dostatečného množství hliníku, který potřebují. Naopak hlavní dovozce hliníku do USA pravděpodobně tento záměr téměř neovlivní, protože paušální clo poskytne rovné podmínky pro všechny, píše agentura Reuters s odvoláním na informace od analytiků a zdrojů z odvětví.
Evropská unie zvažuje zavedení cla ve výši 25 % na dovoz průmyslové a zemědělské produkce z USA v hodnotě kolem 3,5 miliardy USD v případě, že prezident USA Donald Trump uskuteční svůj plán a uvalí cla na dovoz oceli a hliníku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje z EU.
Oznámení Donalda Trumpa o uvalení cel na dovoz hliníku a oceli do Spojených států může vyvolat obchodní válku s nejbližšími obchodními partnery. Cla kritizují ostatní světoví státníci, odvetná opatření zvažuje nejen Evropská unie, ale také Kanada, Brazílie, Mexiko a Čína. Trump ale na Twitteru napsal, že obchodní války jsou "dobré", prý "se dají snadno vyhrát".
Hluboké znepokojení nad oznámením Donalda Trumpa v neděli při telefonickém rozhovoru s americkou hlavou státu vyjádřila britská premiérka Theresa Mayová.
6. Podle prezidenta Porošenka je kritická situace s plynem na Ukrajině překonána
Kritická situace se zásobováním plynem, která na Ukrajině vznikla v pátek zastavením dodávek z Ruska, je zvládnutá díky zvýšeným dodávkám ze zemí EU. Řekl to v sobotu ukrajinský prezident Petro Porošenko. Ruská energetická společnost Gazprom v sobotu potvrdila, že zahájila proceduru k ukončení plynového kontraktu s Ukrajinou, jak to sdělila v pátek. České ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že spor Ukrajiny a Ruska nemá zásadní vliv na zásoby a spotřebu zemního plynu v ČR. Ruský ministr energetiky ujistil Evropskou komisi, že tranzit plynu z Ruska do Evropy není momentálně ohrožen.
7. Zda Bulharsko získá díl prodaných aktiv ČEZ, bude známo do týdne
Zda bude bulharský stát moci získat podíl na majetku, který česká energetická skupina ČEZ prodává v Bulharsku, bude známo koncem příštího týdne. Informoval o tom bulharský zpravodajský server Novinite s odvoláním na sdělení společnosti Inercom, s níž ČEZ kontrakt na prodej svých veškerých aktiv v balkánské zemi již podepsal.
8. Na Islandu ukradli 600 počítačů vhodných pro těžbu bitcoinů
Zloději ukradli z datových center na Islandu asi 600 počítačů používaných pro takzvanou těžbu bitcoinů a dalších virtuálních měn. Podle policie je to největší série krádeží zaznamenaná na ostrově.
9. BASF jedná s firmou Bayer o koupi její divize semen zeleniny
Německý výrobce chemikálií BASF jedná s farmaceutickou firmou Bayer o koupi její divize semen zeleniny. Hodnota transakce by mohla být zhruba 1,5 miliardy eur, včetně dluhu.
10. Bezhotovostní platby ve Švédsku dělají starosti úřadům
Cedulky s nápisem "nepřijímáme hotovost" se stále častěji objevují v obchodech a restauracích po celém Švédsku. Před platbou v hotovosti se dává přednost digitálním a mobilním platbám. Tempo, jakým se hotovost vytrácí, však vyvolává obavy u úřadů.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Extrémní počasí údajně stálo Británii miliardu liber denně
Británie má za sebou týden extrémního počasí, které do značné míry zastavilo ekonomické a společenské aktivity v zemi, a podle analytiků činí škoda na hospodářství nejméně miliardu liber za den. Napsal to nedělník The Observer.
Aktuality

