Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden skončily všechny tři hlavní indexy v mínusu

Americké akciové indexy zahájily páteční obchodování téměř procento pod nulou, ztráty ale postupně umazávaly a dva ze tří hlavních indexů nakonec skončily v plusu. Za celý týden všechny tři hlavní indexy klesly kvůli obavám z rozpoutání globálních obchodních válek.
Index Dow v pátek klesl o 0,29 % na 24 538,06 bodu, zatímco širší index S&P 500 stoupl o 0,51 % na 2 691,25 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,08 % na 7 257,87 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,82 % na 19,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o bezmála šest bazických bodů na 2,866 %.
V plusu skončila většina hlavních sektorů, nejvýrazněji stouply odvětví zdravotní péče, technologický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží. Klesly naopak sektor veřejných služeb, realitní odvětví a sektor základních materiálů.
Ve čtvrtek akciové indexy výrazně klesly v reakci na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že USA zavedou příští týden cla na dovoz oceli a hliníku. To vyvolalo obavy z růstu cen komodit a z obchodních válek. Na dovoz oceli má být zavedeno clo 25 % a na dovoz hliníku 10 %.
Evropská unie v pátek na Trumpovo oznámení o clech reagovala prohlášením, že v případě uvalení cel přijde s vlastními cly na řadu amerických výrobků, od bourbonu po motocykly Harley-Davidson. Americký ministr obchodu Wilbur Ross se však snažil uklidnit obavy a uvedl, že hysterie kolem cel je mnoho povyku pro nic. Rovněž někteří analytici upozorňují, že je třeba znát detaily.
Nejvíce v pátek ztrácely průmyslové firmy, které jsou závislé na oceli a hliníku. Akcie firmy Caterpillar (-2,54 %) klesly o téměř tři procenta a akcie automobilky General Motors (-0,9 %) o procento. Oslabily i akcie řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-4,77 %), protože jeho nabídka výhodného menu se neprodává tak, jak investoři čekali.
Za celý uplynulý týden Dow klesl o 3,05 %, S&P 500 se snížil o 2,04 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,08 %.
Dolar v pátek oslabil, ropa zdražila
Dolar v pátek vůči většině měn ztratil na hodnotě. Proti japonskému jenu klesl dokonce na nejnižší úroveň za dva roky v reakci na úmysl USA uvalit cla na dovoz oceli a hliníku, který hrozí rozpoutat obchodní války s jejich nejbližšími obchodními partnery.
Když v květnu 2016 zavedl bývalý americký prezident Barack Obama cla na dovoz čínské oceli, dolar v následujícím měsíci oslabil o 1,5 %. V roce 2002 po uvalení cel Obamovým předchůdcem Georgem Bushem mladším na evropskou ocel dosáhl následný pád dolaru 6 %. Síla reakce americké měny se nyní bude pravděpodobně odvíjet od intenzity reakce ostatních zemí na americká cla.
Oslabení dolaru vůči japonské měně napomohlo i prohlášení guvernéra japonské centrální banky Haruhika Kurody, že uvažuje o odstoupení od uvolněné měnové politiky.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti světových měn, klesl o 0,3 % na 89,97 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,4 % na 1,2328 USD a k jenu zpevnila evropská měna o 0,1 % na 130,31 JPY.
Ceny ropy se v závěru týdne díky vývoji na akciových trzích zotavily, ale ne natolik, aby nevykázaly první týdenní propad za tři týdny. Důvodem byly obavy z oslabení hospodářského růstu, pokud USA zavedou cla na dovoz oceli a hliníku. Trvalým faktorem je růst zásob ropy v USA.
Podle amerických producentů ropy a zemního plynu Trumpův plán zavést dovozní cla může jejich sektor poškodit, protože zvýší náklady na velké infrastrukturní projekty.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení cel na dovoz hliníku a oceli do Spojených států může vyvolat obchodní válku s nejbližšími obchodními partnery. Cla kritizují ostatní světoví státníci, odvetná opatření zvažují Evropská unie, Kanada, Brazílie, Mexiko a Čína. Trump ale na Twitteru napsal, že obchodní války jsou dobré, prý "se dají snadno vyhrát".
- Dovozní cla Spojených států na ocel a hliník velmi pravděpodobně způsobí hospodářské škody nejen obchodním partnerům, ale i samotné ekonomice USA. Uvedl to v pátečním prohlášení Mezinárodní měnový fond (MMF), který současně vyzval země, aby vyřešily obchodní spor bez toho, aby sáhly k odvetným opatřením.
- Evropská unie zvažuje zavedení cla ve výši 25 % na dovoz průmyslové a zemědělské produkce z USA v hodnotě kolem 3,5 miliardy USD v případě, že prezident USA Donald Trump provede svůj plán a uvalí cla na dovoz oceli a hliníku. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje z EU.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 99,7 bodu z 95,7 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali s růstem na 99,5 bodu.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v únoru klesl na 54,5 bodu z lednových 72,5 bodu.
- RBC Capital Markets snížila cílovou cenu akcií McDonald's na 170 ze 190 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Foot Locker v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,26 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 2,21 miliardy USD (odhad: 2,22 miliardy USD).
- Výsledky J. C. Penney v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,47 USD), tržby 4,03 miliardy USD (odhad: 4,05 miliardy USD).
Hlavní události tohoto týdne na amerických trzích
- Americký poskytovatel cloudových sítí GTT Communications (v pondělí +9,79 %) koupí za 1,9 miliardy eur soukromou evropskou firmu Interoute. Výrazně si tak rozšíří své postavení v Evropě a získá nová datová centra.
Americká technologická společnost Apple (v pondělí +1,98 %) používá veřejné cloudové úložiště Googlu (+1,38 %) ke skladování dat pro svou službu iCloud. Z nové verze příručky Průvodce zabezpečením pro systém iOS, kterou Apple pravidelně aktualizuje, to zjistil server CNBC. Některá média již v roce 2016 uváděla, že Google vyhrál tendr na skladování dat iCloudu, Apple to však nikdy nepotvrdil.
- Americký internetový gigant Google rozšíří do konce roku svou službu Google Assistant do dalších více než 30 jazyků. Bude tak dostupný pro 95 % světové populace, čeština ale v nabídce zatím nebude. Na veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress v Barceloně to v pondělí uvedli zástupci firmy. V současnosti je služba dostupná v osmi jazycích včetně angličtiny nebo němčiny.
- Americká společnost Marriott International (v pondělí -0,58 %), která je největším hotelovým řetězcem světa, hodlá v příštích čtyřech letech investovat dvě miliardy dolarů v Saúdské Arábii. Chce tam téměř zdvojnásobit počet svých hotelových pokojů, řekl v pondělí agentuře Reuters představitel společnosti pro Blízký východ a Afriku.
- Facebook (v pondělí +0,89 %) zaplatí 35 milionů dolarů za to, že před vstupem na burzu v květnu 2012 zatajila zhoršení vyhlídek hospodaření. Předběžné vyrovnání ještě musí schválit soudce, uvedla agentura Reuters. Částka je jen zlomkem tržní hodnoty firmy, která nyní převyšuje 535 miliard dolarů.
- Evropská komise navrhuje zdanit příjmy velkých digitálních společností na základě toho, kde jsou jejich uživatelé, a ne podle toho, kde je jejich sídlo. Sazba daně by se pohybovala mezi jedním až pěti procenty. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na návrh komise, do kterého měla možnost nahlédnout. Návrh je zaměřen na firmy, jako jsou Amazon (v pondělí +1,46 %), Google a Facebook. Ty čelí obvinění, že platí příliš nízké daně přesunem svých zisků z EU do zemí s nízkými daněmi, jako jsou Lucembursko nebo Irsko.
- USA: Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v únoru vzrostl na 37,2 bodu (leden: 33,4 bodu, odhad: 30 bodů).
- Prodeje nových domů v USA se v lednu meziměsíčně snížily o 7,8 % na celoročně přepočítané tempo 593 tisíc jednotek. Trh naopak vyhlížel růst o 3,2 % po prosincovém poklesu o 7,6 % na 643 tisíc jednotek.
- USA: Index aktivity chicagského Fedu v lednu klesl na +0,12 bodu (prosinec: +0,14 bodu, odhad: +0,2 bodu).
- Americká mediální společnost Comcast nabídla za evropskou placenou televizi Sky, kterou chce koupit rovněž americká 21st Century Fox, 31 miliard dolarů. Je to o 16 procent více, než činila nabídka majitele Foxu Ruperta Murdocha. Uvedl to internetový server BBC a agentura Reuters.
- Americká technologická společnost Apple plánuje uvést na podzim na trh tři nové mobilní telefony, včetně vůbec největšího iPhonu s obří obrazovkou. Její úhlopříčka má měřit 6,5 palce, bude tak větší než u konkurenčního modelu Samsung Note 8. Firma nabídne podle agentury Bloomberg, která se odvolává na informované zdroje, i levnější model telefonu s aluminiovým namísto ocelovým rámem, ale s funkcí rozpoznávání obličeje.
- Výhled dalšího vývoje americké ekonomiky je i nadále příznivý, a to navzdory nedávným turbulencím na akciových trzích. Solidní výhled růstu ekonomiky a zaměstnanosti tak Fedu umožňuje, aby pozvolným tempem pokračovala ve zvyšování úroků. Ve svém prvním veřejném projevu v Kongresu to v úterý prohlásil nový šéf Fedu Jerome Powell.
- Americká společnost Walt Disney investuje do rozšíření svého tematického parku Disneyland v Paříži dvě miliardy eur. V úterý to oznámil generální ředitel Robert Iger. Podnik loni převzal nad pařížským zábavním parkem plnou kontrolu. Nynější plán je největší expanzí parku od jeho otevření v roce 1992.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v lednu klesly o 3,7 % po prosincovém růstu o 2,6 %. Očekával se pokles 2 %. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky snížily o 0,3 % (odhad: +0,4 %, prosinec: +0,7 %). Vyplývá to z údajů, které v únoru zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Ceny domů ve Spojených státech v prosinci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 6,3 % po 6,4% růstu v listopadu. Analytici toto tempo růstu očekávali. Meziměsíčně ceny domů ve dvaceti největších městech USA po očištění o sezónní vlivy stouply o 0,2 %.
- Index cen domů FHFA v prosinci meziměsíčně stoupl o 0,3 % (odhad: +0,4 %, listopad: +0,5 %).
- Index aktivity richmondského Fedu v únoru stoupl na 28 bodů (odhad: 15 bodů, leden: 14 bodů).
- Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se příští týden v pondělí sejdou se zástupci amerických firem, které těží ropu z břidlic. Jednat by měli o nadměrné nabídce ropy na trhu a o možnostech, jak situaci řešit. S odkazem na informované zdroje to v úterý uvedla agentura Reuters. Pracovní večeře se má uskutečnit při energetickém fóru CERAWeek v Houstonu.
- Ministerstvo obchodu USA označilo čínský dovoz hliníkových fólií do Spojených států za dumping. Protože se podle jeho názoru v zemi prodávají pod cenou díky subvencím čínské vlády, uvalí na ně antidumpingová a antisubvenční cla. Čína ve středu s úterním rozhodnutím vyjádřila silnou nespokojenost.
Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,5 % z 3,2 % v předešlém čtvrtletí. Ukázal to středeční zpřesněný odhad amerického ministerstva obchodu. Analytici s tímto růstem počítali. Jádrové výdaje na osobní spotřebu ve druhém čtvrtletí podle očekávání stouply o 1,9 % po 1,3% zvýšení v předchozím období.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 23. února po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 2,7 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
USA: Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v únoru klesl na 61,9 bodu z lednových 65,7 bodu (odhad: 64,1 bodu).
Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v lednu meziročně klesl o 1,7 % po poklesu o 1,8 % v prosinci. Meziměsíčně se rozjednané prodeje snížily o 4,7 % po růstu o 0,5 % v prosinci. Analytici očekávali 0,5% růst.
Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu zvýšily o 2,483 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby stoupnou o 2,077 milionu barelů po poklesu o 1,616 milionu barelů v předchozím týdnu.
- Spojené státy příští týden zavedou clo ve výši 25 % na dovoz oceli a 10 % na dovoz hliníku. Oznámil to ve čtvrtek americký prezident Donald Trump na setkání se zástupci amerického průmyslu. Trump slíbil oživit americký ocelářský a hliníkárenský průmysl, které jsou podle něj po desetiletí ušlapávány nekalým chováním jiných zemí.
- Americký ropný koncern ExxonMobil ruší spolupráci na některých projektech s ruskou společností Rosněfť. Jako důvod uvedl dopady evropských a amerických sankcí vůči Moskvě. Pokračovat hodlá v projektu na těžbu ropy a zemního plynu na východoruském Sachalinu.
- Společnost General Electric plánuje investovat v příštích třech až pěti letech více než 400 milionů dolarů do vývoje největší větrné turbíny na moři. Nová turbína má být o 30 % větší než její nejbližší konkurent.
- Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson investoval do začínající firmy, která se snaží o inovaci v běžné činnosti, Alta Motors. Firma ze Silicon Valley, označovaná jako startup, se zaměřuje na výrobu lehkých elektrických motocyklů. Investice je součástí snahy Harley-Davidsonu proniknout více do oblasti elektrických motocyklů a zaměřit se se svou nabídkou více na mladé spotřebitele.
- Na pozitivní i negativní dopady "složité" daňové reformy Spojených států upozornila ve čtvrtek v rozhovoru pro agenturu Reuters šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Poukázala zejména na krátkodobý hospodářský růst, který může vyústit v přehřátí americké ekonomiky a ve zvýšení zadluženosti.
- Prodeje aut ve Spojených státech v únoru dosáhly v celoročním přepočtu 17,08 milionu jednotek. Vyplývá to z údajů společnosti Autodata. V lednu dosáhly anualizované prodeje 17,12 milionu jednotek, za únor analytici čekali výsledek 17,2 milionu.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 24. února 210 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 220 tisících žádostí v předcházejícím týdnu (revidováno z 222 tisíc) očekával trh nárůst na 226 tisíc.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v lednu meziročně vzrostly o 1,5 % po stejném nárůstu v předchozím měsíci (odhad: +1,5 %). Meziměsíčně se podle očekávání zvýšily o 0,3 % (prosinec 2017: +0,2 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Macy's v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,82 USD (odhad: 2,68 USD), tržby 8,66 miliardy USD (odhad: 8,65 miliardy USD).
- Výsledky Lowe's (ve středu -6,47 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 15,5 miliardy USD (4Q2016: 15,7 miliardy USD).
- Výsledky Office Depot (ve středu -9,31 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,08 USD (odhad: 0,07 USD), tržby 2,58 miliardy USD (odhad: 2,61 miliardy USD).
- Výsledky Valeant Pharmaceuticals (ve středu -11,41 %) v 4Q: Zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 0,97 USD), tržby 2,163 miliardy USD (odhad: 2,179 miliardy USD).
Výsledky TJX Companies (ve středu +6,95 %) v 4Q: Zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,28 USD), tržby 10,96 miliardy USD (odhad: 10,82 miliardy USD).
- Výsledky Barnes & Noble v 3QFY2018: Ztráta na akcii 0,80 USD (loni: -0,96 USD), tržby 1,23 miliardy USD (loni: 1,3 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy v 4Q2017: Upravený zisk na akcii 2,42 USD (odhad: 2,04 USD), tržby 15,36 miliardy USD (loni: 13,48 miliardy USD, odhad: 14,51 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's v 4Q42017: Upravený zisk na akcii 1,99 USD (odhad: 1,77 USD), tržby 6,776 miliardy USD (loni: 6,205 miliardy USD, odhad: 6,743 miliardy USD).
- Výsledky AMC Entertainment v 4Q2017: Ztráta na akcii 2,14 USD (loni: +0,29 USD, odhad: +0,27 USD), tržby 1,416 miliardy USD (loni: 926,1 milionu USD, odhad: 1,407 miliardy USD).
- Výsledky Icahn Enterprises v 4Q2017: Upravený zisk na akcii 1,72 USD (loni: -1,42 USD, odhad: +0,56 USD), tržby 4,73 miliardy USD (loni: 3,97 miliardy USD).
- Výsledky Nordstrom v 4Q2017: Zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,24 USD), tržby 4,6 miliardy USD (odhad: 4,5 miliardy USD).
- Výsledky VMware v 4Q2017: Upravený zisk na akcii 1,68 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 2,31 miliardy USD (4Q2016: 2,03 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
