Itálie na ekonomickém ústupu: Kdy ji překoná i Česko?

Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy zůstává Itálie, píše hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Tempo růstu italské ekonomiky se sice zvýšilo, ale stále je řeč maximálně o 1,5 % HDP meziročně. Jiné regiony bohatnou o poznání rychleji, což v dubnu připomněl i Mezinárodní měnový fond. Podle čerstvých dat Španělsko v roce 2017 poprvé od vstupu do EU zaznamenalo vyšší výkon než Itálie. "HDP na obyvatele v paritě kupní síly (očištěno o cenové rozdíly) byl ve Španělsku poprvé od vstupu do EU vyšší než v Itálii," připomíná Bureš.
Ačkoli se španělské ekonomice v posledních pěti letech daří a patří k nejrychleji rostoucím ekonomikám unie, data stále spíše než úspěch Madridu odrážejí trápení Říma. Oproti roku 2008 mají Španělé HDP jen o necelá 2 % vyšší. Itálie sice bezprostředně po pádu Lehman Brothers nezažila tak hluboké propady, kvůli setrvale slabému růstu si ale o ekonomických výkonech z roku 2008 zatím může nechat jen zdát.
"Španělsko má výhodu mladší populace, současně ale ukazuje i schopnost lépe investovat z veřejných peněz, tamní bankovní systém prošel o poznání rychleji očistným procesem a podnikový sektor si vede lépe v inovacích a zavádění nových technologií," zmiňuje hlavní ekonom Patria Finance.
Mezinárodní měnový fond ani trhy pro nejbližší roky nevěří v pozitivní obrat na Apeninském poloostrově. Pokud růst v Itálii zůstane slabý, bude to jen stále více odhalovat jiná bolavá místa tamní ekonomiky, zejména vysoké veřejné zadlužení a nedočištěné bilance bank. V takovém případě by podle MMF mělo Itálii v ekonomickém výkonu předběhnout i Česko. "Není to ale vítězství, po kterém by se mělo bouchat šampaňské. Pro ekonomiku EU včetně Česka by bylo dobré, aby se italské hospodářství postavilo na nohy," uzavírá Jan Bureš.
Zdroj: Patria