US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americká ekonomika v dubnu vytvořila 164 tisíc pracovních míst, růst mezd zpomalil na 2,6 %

Ve Spojených státech v dubnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 164 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 189 tisíc míst po 135 tisících v březnu (revidováno ze 103 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 18leté minimum 3,9 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy se snížilo na 2,6 %.

Redakce IW
Redakce IW
4. 5. 2018 | 14:30
Nezaměstnanost

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, se snížila z 62,9 % na 62,8 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla z 8 % na 7,8 %. Míra nezaměstnanosti (3,9 %) se nachází na nejnižší úrovni od roku 2000, míra participace (62,8 %) je pak nejnižší od ledna.

Průměrná hodinová mzda se v dubnu meziročně zvýšila o 2,6 %, analytici odhadovali, že se mzdy zvýšily stejně jako v březnu o 2,7 %. Proti březnu se průměrná hodinová mzda zvýšila o 0,1 %, v březnu byla proti únoru vyšší o 0,2 % (revidováno z +0,3 %).

V soukromém sektoru vzniklo v dubnu asi 168 tisíc míst po přírůstku 135 tisíc míst v březnu (revidováno ze 102 tisíc). Očekával se přírůstek asi 194 tisíc míst. Ve veřejném sektoru ubyly zhruba čtyři tisíce míst, v březnu se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil o tisíc. Zpracovatelský sektor hlásí za duben přírůstek 24 tisíc míst (odhad: +20 tisíc, březen: +22 tisíc).

"Americká ekonomika zůstává v dobré kondici. Tomu odpovídá i situace na trhu práce. Společnosti mají problémy se získáváním kvalifikovaných pracovníků, což je jeden z faktorů, který přispívá k postupnému poklesu počtu nově vytvářených míst," říká ekonom z Wells Fargo Sam Bullard.

Ekonom z Capital Economics Michael Pearce po zveřejnění dat řekl, že věří, že americká centrální banka letos díky dobrému stavu ekonomiky zvýší úrokové sazby ještě třikrát. Do konce roku se měnový výbor Fedu k jednání o měnové politice sejde ještě pětkrát, nejbližší zasedání se bude konat v polovině června.

Neil Dutta, ekonom z Renaissance Macro, upozornil na nižší tempo růstu mezd a vyslovil názor, že očekávané zrychlování růstu mezd zřejmě v současném cyklu nepřijde. "Při současné míře nezaměstnanosti by tempo růstu mezd mělo být vyšší, vývoj ale naznačuje, že se tentokrát předpoklad zřejmě nenaplní," uvedl.

Podle dat agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v dubnu 204 tisíc pracovních míst. Očekával se výsledek 200 tisíc. V březnu v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 228 tisíc míst (revidováno z 241 tisíc).

Americká ekonomika musí vytvářet 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za únor byl revidován z 326 tisíc na 324 tisíc.

Slabý březnový údaj o tvorbě míst (135 tisíc) analytici vysvětlují mírnou zimou, jež přála nabírání nových zaměstnanců v předchozích měsících. Podle analytiků agentury Bloomberg svou roli sehrály i sněhové bouře, které v březnu zasáhly severovýchod USA.

Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst, což bylo pod úrovní 2,2 milionu z roku 2016. Ekonomové očekávají, že letos údaj opět klesne, neboť USA se blíží stavu plné zaměstnanosti. Odborníci věří, že celková míra nezaměstnanosti, která loni klesla o 0,7 procentního bodu, by se do konce letošního roku mohla snížit na 3,5 %.

Trh práce by dále mohl být podpořen schváleným balíčkem daňových úlev ve výši 1,5 bilionu dolarů. Podnikům jsou nicméně stimuly předkládány v době, kdy hospodářství pracuje téměř na plnou kapacitu, a tak existují obavy z jeho přehřátí.

Inflace v březnu stoupla na 2,4 %, růst HDP v prvním čtvrtletí zpomalil na 2,3 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v USA v březnu zrychlil na 2,4 % z 2,2 % v únoru. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po 0,2% růstu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v březnu v meziročním srovnání stoupla na 2,1 % z 1,8 % v únoru.

Ceny benzínu v březnu proti únoru klesly o téměř 5 %, což bylo nejprudší snížení od loňského května. V únoru klesly o 0,9 %. Ceny potravin se v březnu o 0,1 % zvýšily, v únoru se nezměnily.

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v prvním čtvrtletí kleslo na 2,3 %, v posledním loňském kvartálu činil růst v přepočtu na celý rok 2,9 %. Hlavním důvodem poklesu byly nejslabší spotřebitelské výdaje za téměř pět let.

Ekonomiku na začátku roku zbrzdily také slabší podnikatelské investice do zařízení a stavby domů. Nižší tempo růstu spotřebitelských výdajů je ale podle analytiků zřejmě jen dočasné, neboť trh práce je na dosah plné zaměstnanosti. Vysoká je i podnikatelská a spotřebitelská důvěra.

Americká centrální banka na svém zasedání tento týden podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu v pásmu 1,50-1,75 %, kam ji v březnu posunula z pásma 1,25-1,50 %. Po zasedání Fedu se tentokrát nekonala tisková konference guvernéra Jeroma Powella a zveřejněna nebyla ani makroekonomická prognóza. Její zaktualizovanou podobu banka vydá v polovině června.

Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie