Co musíte ráno vědět (21. června)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, jak EU zareaguje na americká cla na dovoz oceli a hliníku a jaké benefity nově nabízí ženám ropný gigant Saudi Aramco? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu převážně rostly, index Dow skončil na novém maximu
Americké akcie ve středu převážně zpevňovaly, index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu. Pomohly mu zejména velké technologické podniky. Dow odepsal 0,17 % na 24 657,80 bodu, širší S&P 500 se naopak zvýšil o 0,17 % na 2 767,32 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,72 % na 7 781,51 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,19 % na 12,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři bazické body na 2,94 %. Nejvýrazněji zpevnily sektory spotřebního zboží, realit a energetiky, dolů naopak zamířila odvětví financí a základních materiálů.
2. Evropské burzy ve středu převážně stoupaly, dařilo se mimo jiné bankám
Většina evropských akciových trhů zakončila středeční seanci v plusových číslech, když se investoři nadále soustředili na obchodní spor mezi USA a Čínou, vyhodnocovali však také oznámení zavedení cel na americké zboží ze strany Evropské unie. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,46 % na 384,98 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,31 % na 7 627,40 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,34 % na 5 372,31 bodu a německý DAX stoupl o 0,14 % na 12 695,16 bodu. Do zelených čísel se po úterním propadu vrátil sektor základních materiálů a dařilo se také akciím bank a odvětví zdravotní péče.
3. Pražská burza ve středu mírně stoupla, akcie Kofoly se ale propadly o 17,6 %
Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterního obchodování, index PX přidal 0,17 % na 1 070,03 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ a Erste Group Bank, nedařilo se naopak nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl se 717 miliony korun nadprůměrný. Akcie polostátní firmy ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 0,54 % na 556,50 Kč. Akcie Kofoly se naopak propadly o 17,58 % na 300 Kč, když akcionář CED Group prodal část svého podílu metodou zrychleného úpisu.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek se trhy zaměří na měnověpolitické zasedání britské centrální banky, zasedání euroskupiny a večer ještě na výsledky zátěžových testů amerických bank. Na poli ekonomických údajů budou pozornost poutat v USA index cen domů od FHFA, index aktivity filadelfského Fedu a zpráva o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a v eurozóně index spotřebitelské důvěry vydávaný Evropskou komisí. Hospodářské výsledky odtajní v USA společnost Kroger a ve Spojeném království firma Dixons Carphone. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. EU od pátku uvalí odvetná cla na USA
Evropská unie v pátek začne uplatňovat cla ve výši 25 % na dovoz některého zboží ze Spojených států. Oznámila to ve středu Evropská komise. V první fázi se bude opatření týkat zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur. EU tak reaguje na americká cla na dovoz oceli a hliníku.
6. General Electric vypadne z předního akciového indexu DJIA
Průmyslový konglomerát General Electric po více než sto letech ztratí své místo v předním americkém akciovém indexu Dow Jones Industrial Average. Od příštího úterý ho v indexu nahradí řetězec lékáren Walgreens Boots Alliance. Informovala o tom společnost S&P Dow Jones Indices, která index sestavuje.
7. Xiaomi prý chce při vstupu na burzu získat až 6,1 miliardy dolarů
Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi plánuje v rámci vstupu na hongkongskou akciovou burzu získat až 6,1 miliardy dolarů. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Institucionální investoři podle zdrojů budou moci začít upisovat akcie čínského podniku ve čtvrtek.
8. Kryptoměnovou burzu Bithumb napadli hackeři
Jihokorejská burza pro obchodování s kryptoměnami Bithumb se stala terčem útoku hackerů, kteří ukradli virtuální mince v hodnotě kolem 35 miliard wonů. Oznámila to ve středu burza. Dodala, že své klienty v plném rozsahu odškodní.
9. Tržby tuzemských automobilek loni vzrostly o 7 % na 1,1 bilionu Kč
Tržby tuzemských automobilek a dodavatelů autodílů loni vzrostly o sedm procent na rekordních 1,09 bilionu korun. Z toho finální výrobci utržili 614 miliard Kč, tedy o desetinu více než v předchozím roce. Oznámili to ve středu zástupci Sdružení automobilového průmyslu na tiskové konferenci.
10. Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá
O transformaci energetické společnosti ČEZ bude její vedení teprve jednat s politiky. Žádné rozhodnutí zatím nepadlo. Rozdělovat na části se podnik podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše nemá. S tím souhlasí i prezident Miloš Zeman. Řekli to ve středu na setkání se zaměstnanci elektrárny Ledvice na Teplicku.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Saudi Aramco nabízí kurzy řízení aut pro ženy
Až v neděli v Saúdské Arábii padne omezení pro řízení aut ženami, hodlá Amíra Abdalkádirová sedět za volantem a svézt autem svou matku. Je jednou z 200 žen, které využily nabídku svého zaměstnavatele, ropné firmy Aramco, a udělaly si u něj kurz řízení automobilu. "Budu si moci rozhodnout sama, kam pojedu, co budu dělat a kdy se vrátím," slibuje si od auta Amíra.
Aramco kurzy nabízí, aby podpořila to, co agentura Reuters označuje za sociální revoluci v království. Král Salmán loni v září vydal dekret, jímž ukončil zákaz řízení automobilů ženami. Saúdská Arábie byla poslední zemí na světě, která takové omezení praktikovala. Od začátku června království vydává řidičské průkazy ženám, které prošly testy.
"Potřebujeme auto ke každodenním aktivitám. Jsme zaměstnané, máme děti, množství sociálních vazeb, musíme vyjíždět ven a potřebujeme dopravu. Tohle mi změní život," těší se Amíra.
Společnost Aramco má 66 000 zaměstnanců, ženy představují zhruba pět procent. Nabídku podnikové autoškoly může využít až 3 000 dalších žen.
Za sociálními změnami v Saúdské Arábii je podle Reuters hlavně mladý korunní princ Muhammad, jemuž letos bude 33 let. Jeho vliv na události považuje saúdskoarabská mládež za důkaz, že se v konzervativní zemi ovládané desetiletí starci konečně dostává k moci nová generace.