US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,74 %
KB-0,48 %
Erste-0,93 %

Burzovní kalendář (25. 6. - 29. 6. 2018)

Závěr června bude na trzích ve znamení pokračující celní přestřelky mezi USA a jejich důležitými obchodními partnery. Investoři dostanou naservírovánu také řadu makrodat, především pro Evropu bude důležité jednání nejvyšších představitelů zemí EU o migraci.

Ohlédnutí

Hlavním tématem pro finanční trhy je v poslední době rozdmýchávání obchodní války mezi USA a zbytkem světa. Americký prezident Donald Trump oznámil další cla na čínské zboží v objemu 200 miliard USD, v pátek pak pohrozil Evropské unii zavedením cel na dovoz automobilů. Nejvíce ohroženy jsou těmito spory velké průmyslové podniky, v týdnu proto ztrácely například akcie Boeingu nebo Caterpillaru. Index Dow proto ztratil 2 %, zatímco například technologický index Nasdaq Composite v týdnu dokonce posunul historické maximum (nakonec ztratil 0,7 %).

V Evropě panovala nervozita především v německém automobilovém sektoru poté, co byl zatčen šéf automobilky Audi a Daimler zveřejnil překvapivé snížení výhledu provozního zisku pro letošní rok. Zatímco celoevropský index STOXX Europe 600 odepsal za týden procento, německý DAX bezmála čtyři.

Pro světovou ekonomiku a komoditní trh bylo podstatné zasedání OPEC a dalších významných těžařů ropy. Země nakonec došly k dohodě na navýšení těžby o zhruba milion barelů denně počínaje červencem, reálně ale tohoto zvýšení některé země nebudou schopny.

Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy

Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy

Index PX pražské burzy zakončil týden slabší o 1,3 %. Napjatě očekávaná byla páteční valná hromada ČEZ. Ta nakonec rozhodla o tom, že firma vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako loni, tedy 33 korun na akcii před zdaněním. Mezi akcionáře bude rozděleno 17,8 miliardy korun z loňského zisku firmy, stát jako majoritní akcionář získá zhruba 13 miliard korun. Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 28. červen. V dozorčí radě firmy pak došlo k několika změnám.

V dozorčí radě ČEZ končí předseda Pačes a další dva členové

V dozorčí radě ČEZ končí předseda Pačes a další dva členové

CED Group prodala 8,5% balík akcií Kofoly ČS po 270 Kč za kus. Počet volně obchodovaných akcií se tak zvýšil na 14,6 %, což může být pozitivní faktor pro zobchodované objemy. CED Group plánovala prodat celý svůj podíl (20,9 %), což se ovšem nepodařilo. Cena 270 Kč představovala 26% diskont vůči ceně z předchozího dne.

Kofola ČeskoSlovensko kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná

Kofola ČeskoSlovensko kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná

Podle očekávání ČNB schválila firmě PKN Orlen výkup podílů minoritních akcionářů Unipetrolu při ceně 380 Kč za akcii. Následně by mělo dojít ke stažení cenných papírů Unipetrolu z burzy. K vypořádání transakce by mělo dojít do konce roku 2018. Mateřská společnost Unipetrolu PKN Orlen nyní vlastní asi 94 % akcií firmy.

Nejlepší výkonnost měly v uplynulém týdnu akcie PFNonwovens (+4 %). Celý týden bylo obchodování s nimi bez jasného trendu, změna nastala až v pátek, kdy akcie beze zpráv solidně posilovaly. Na opačném konci pelotonu zůstaly akcie Kofoly ČS (-13,5 %), jimž se podařilo umazat část ztrát způsobených zmíněným diskontním prodejem významného podílu.

Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu

Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu

Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2 % oslabily

Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2 % oslabily

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla o 1,3 %

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla o 1,3 %

Výhled

Ústředním tématem posledního červnového týdne bude opět obchodní spor USA s EU a Čínou. Investoři budou také sledovat čtvrteční summit lídrů zemí EU v Bruselu, kde se spor může stát jedním z témat (vedle migrace) poté, co unie uvalila na vybrané zboží z USA reciproční cla. Dalším tématem týdne může být spor uvnitř německé vlády, kde má kancléřka Angela Merkelová jen týden na to, aby se s evropskými partnery dohodla na reformě migračního systému, jinak hrozí rozpad vládní koalice.

Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí se blíží, na konci června ale svá hospodářská čísla zveřejňují pouze firmy, jejichž fiskální kvartály jsou oproti těm kalendářním posunuté. Ve Spojených státech to budou například Nike, General Mills, Lennar nebo nový člen indexu Dow Walgreens Boots Alliance, v Evropě se přidají třeba Accenture nebo H&M.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. června

"Hladina podpory indexu S&P 500 na 2 740 až 2 750 v týdnu vydržela. Index je nad touto předchozí silnou rezistencí a na 20denním klouzavém průměru, kam se vrátil po předchozím růstu. Rezistence je na 2 800, supporty na zmíněných 2 740 a dále na 2 700," napsal v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Obchodní týden ovlivnily celní spory. Index S&P 500 ale (na rozdíl od Dow) nereagoval příliš výrazně a zůstal v úzkém pásmu 2 740 až 2 800. Trh na nejasné, případně spíše negativní zprávy všeobecně příliš nereaguje. Uvedené rozpětí je úzké a pro index by neměl být problém je prolomit."

"Nízká volatilita je (navzdory svému mírnému nárůstu v posledních pěti dnech) pro akcie optimistickým signálem. Na celní přestřelky zatím index S&P 500 nereagoval nijak dramaticky. Jeho denní graf je v býčím nastavení, kurz se již několik týdnů příliš nemění. Pro býky bude podstatné případné proražení psychologicky významné hladiny 2 800. Pokud přihlédneme k sezónnosti, blížící se červenec je historicky spíše růstovým měsícem bez dramatických zvratů (na rozdíl od srpna). Při opomenutí ostatních faktorů by tedy výhled mohl směřovat spíše testování 'kulaté' rezistence," uzavřel Košťál.

Morgan Stanley: Nebezpečí kolapsu trhu je větší, než si investoři uvědomují. Tento sektor by měl problémy ustát nejlépe

Morgan Stanley: Nebezpečí kolapsu trhu je větší, než si investoři uvědomují. Tento sektor by měl problémy ustát nejlépe

Pro pražskou burzu se jako významné jeví především úterý, kdy se budou naposledy s nárokem na dividendu ze zisku za rok 2017 obchodují akcie ČEZ. Ve stejný den proběhne druhá aukce trhu START, pro kapitál si nově jde společnost Hub Ventures (více v aktuálním Investorském magazínu níže), provozovatel co-workingových center. Ve čtvrtek se pak koná valná hromada Unipetrolu, od které ale analytici nečekají žádné překvapení.

Ve středu bude rozhodovat o své měnové politice Česká národní banka. "Změnu současné základní sazby (0,75 %) spíše nečekáme, nicméně vzhledem k nedávnému oslabování koruny není její zvýšení vyloučené," připustil v týdenním výhledu analytik Milan Lávička z J&T Banky.

ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby

ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby

Makroekonomický kalendář je poměrně nabitý. V USA hned v pondělí vyjdou statistiky prodejů nových domů a také indexy aktivity chicagského a dallaského Fedu. V úterý vyjde obdobný index centrální banky v Richmondu, ale hlavně ukazatel cen domů ve dvaceti velkých amerických městech S&P/Case-Shiller a také spotřebitelská důvěra. V polovině týdne budou investory nejvíce zajímat objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a obchodní bilance, sledované budou ale také zásoby ropy, velkoobchodní zásoby a rozjednané prodeje nemovitostí. Čtvrtku budou dominovat zpřesněné údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí a v pátek se dozvíme, jak se vyvíjely osobní příjmy a výdaje. Na konci týdne vyjde také index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

V Evropě bude podstatný v pondělí index podnikatelské nálady Ifo v Německu, v Česku vyjdou podnikatelská a spotřebitelská důvěra. Ve středu bude zprávu o finanční stabilitě komentovat šéf Bank of England Mark Carney. V druhé polovině týdne (ve čtvrtek) budou jednat nejvyšší představitelé zemí Evropské unie o clech a migraci, Německo, Španělsko a celá eurozóna zveřejní data o inflaci a Německo navrch ještě data z trhu práce a maloobchodu. V pátek budou také zajímavé konečné údaje o vývoji britské ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Na dalších globálně významných trzích stojí za zmínku série makrodat, která vyjde v Japonsku, v čele s průmyslovou výrobou, maloobchodními tržbami a mírou nezaměstnanosti. V pátek pak bude sledovaný hrubý domácí produkt Kanady a v sobotu ještě indexy nákupních manažerů v Číně.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Data zveřejněná tento týden potvrdí letní návrat inflace v eurozóně a pokračující inflační tlaky v USA (deflátor osobní spotřeby).
  • Na zasedání Evropské rady by mohlo dojít k dílčí dohodě o tom, jak se postavit k migrační krizi. Dohoda však pravděpodobně neuspokojí nejvíce zasažené středomořské státy. Projednávat by se měl i návrh rozpočtu pro eurozónu. Ten společně předloží Německo a Francie.
  • Spojené státy by do konce měsíce měly představit další obchodní bariéry namířené proti Číně.
  • Dlouho se zdálo, že červnové zasedání ČNB bude víceméně nezajímavá událost. Nakonec vše nasvědčuje tomu, že půjde o dramatické setkání. Podle tržních cen dojde ke zvýšení sazeb přibližně na 55 %. My se domníváme, že i kvůli nepřítomnosti největšího jestřába z bankovní rady Mojmíra Hampla nakonec ke zvýšení sazeb nedojde. Nicméně výstup ze zasedání by měl jednoznačně naznačit růst úroků na srpnovém zasedání.
  • Zajímavé bude i páteční zveřejnění statisticky národních účtů. S jejich publikací by totiž mělo dojít k rozsáhlé revizi HDP za loňský rok.
  • Červnový index podnikatelské nálady v Německu Ifo by měl zaznamenat snížení. PMI se sice již stabilizují, ale Ifo se stále nachází na příliš vysokých úrovních. Údaje za červen by měly odrážet obavy o omezování světového obchodu. Ifo však ze všech německých předstihových indikátorů pokrývá nejširší část ekonomiky a měl by také ukázat na silné růstové momentum domácí části hospodářství. Očekáváme, že právě díky domácí poptávce německý HDP ve druhém čtvrtletí výrazně zrychlil.
Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár