Co musíte ráno vědět (13. srpna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, komu bude muset Elon Musk vysvětlovat své tweety o cenných papírech Tesly a proč dnes někteří vaši kolegové budou usínat vestoje? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v pátek výrazněji ztratily a s výjimkou Nasdaqu spadly do mínusu i v týdenním horizontu
Americké akciové trhy v pátek oslabily a odevzdaly potenciální týdenní zisky. Prohlubující se hospodářská krize v Turecku měla negativní dopad na akcie bankovních společností a vyvolala obavy, že by se problémy mohly rozšířit i do dalších ekonomik. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,77 % na 25 313,14 bodu (před týdnem 25 461,77 bodu; ztráta 0,58 %), širší index S&P 500 klesl o 0,71 % na 2 833,28 bodu (před týdnem 2 840,31 bodu; ztráta 0,25 %) a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,67 % na 7 839,11 bodu (před týdnem 7 812,02 bodu; zisk 0,35 %). Index volatility VIX stoupl o 16,77 % na 13,16 bodu (před týdnem 11,64 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o pět bazických bodů na 2,87 % (před týdnem 2,95 %). Kryptoměny pokračovaly v oslabování, ty nejsledovanější odepsaly v dolarovém vyjádření 3-6 %.
2. Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden odepsaly necelé procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v negativním pásmu, když investory znervóznil výrazný propad turecké liry, jež až 20% poklesem vůči americkému dolaru reagovala na zdvojnásobení cel na dovoz oceli a hliníku, které v pátek odpoledne schválil americký prezident Donald Trump. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 1,07 % na 385,86 bodu, za celý týden pak ztratil 0,86 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,97 % na 7 667,01 bodu (týden: +0,1 %), francouzský CAC 40 spadl o 1,59 % na 5 414,68 bodu (týden: -1,19 %) a německý DAX odevzdal 1,99 % na 12 424,35 bodu (týden: -1,54 %).
3. Pražská burza v pátek popáté v řadě klesla, za celý týden oslabila o 1,7 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu z předcházejících seancí, index PX odepsal 0,54 % na 1 073,40 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak Komerční bance. Objem obchodů byl s 583 miliony Kč mírně nadprůměrný. Akcie Erste Group Bank byly nejobchodovanější a zlevnily o 2,84 % na 911,60 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. Komerční banka stoupla o 0,42 % na 950 Kč, MONETA Money Bank si připsala 0,2 % na 76,65 Kč a pojišťovna VIG přišla o 0,24 % na 617 Kč.
4. Očekávané události
Pondělí na data jako obvykle bohaté nebude. Ze zajímavějších údajů vyjdou pouze v Číně zpráva o přímých zahraničních investicích a v ČR výsledek běžného účtu. Do výsledkové sezóny na Wall Street přispěje společnost Sysco. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Elon Musk čelí žalobám za výroky o možném převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného trhu
Zakladatel a generální ředitel americké společnosti Tesla Elon Musk čelí dvěma žalobám ze strany investorů. Stěžují si na jeho sdělení z Twitteru, kde napsal, že uvažuje o převzetí firmy a stažení jejích akcií z veřejného obchodování.
6. Rusko se chce zbavovat amerických dluhopisů a vyhýbat se dolaru
Rusko se chce zbavovat amerických státních dluhopisů a při mezinárodních transakcích plánuje na úkor amerického dolaru více využívat rubl a další měny včetně eura. V neděli to ve státní televizi řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. Jde o reakci na novou sérii amerických sankcí uvalených na Rusko.
7. Íránská rada dohlížitelů podpořila důležitý zákon o financích
Významná íránská ústavní instituce v sobotu podpořila opatření, které Írán přiblíží mezinárodním normám boje proti praní špinavých peněz. Informovala o tom agentura Reuters. Teherán se podle ní snaží dokázat, že splňuje standardy stanovené mezivládní Finanční akční skupinou pro boj proti praní špinavých peněz (FATF), aby byl vyřazen ze seznamu zemí, jež nebojují dostatečně proti financování terorismu. Zařazení na seznam poškozuje mimo jiné pověst Íránu mezi zahraničními investory.
8. Porota v USA nařídila firmě Monsanto zaplatit 289 milionů USD
Soud v San Francisku v pátek nařídil biotechnologické společnosti Monsanto zaplatit odškodné 289 milionů dolarů bývalému školnímu správci Dewayneu Johnsonovi. Ten amerického výrobce osiv, hnojiv a pesticidů zažaloval za to, že mu herbicid Roundup, jehož je firma výrobcem, způsobil rakovinu. Monsanto spojitost mezi výrobkem a onemocněním odmítá a proti verdiktu se odvolá. Případ by podle BBC mohl spustit vlnu dalších procesů. Majitel Monsanta, německý konglomerát Bayer, v sobotní reakci oznámil, že přípravek Roundup je bezpečný.
9. Reuters: Vzdorní Turci vidí za krizí liry zásah USA
Serap, třiadvacetiletá prodavačka obchodu s oděvy v centru Istanbulu, si je jistá tím, koho má obvinit z prudkého propadu turecké liry. "Je to krize, kterou vytvořila Amerika," řekla agentuře Reuters. Její názor na příčinu krize sdílí mnoho Turků a naznačuje to, proč podpora prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, který v červnu zvítězil v prezidentských volbách a získal větší pravomoci, vypadá nedotčená, alespoň prozatím.
10. Státy Kaspického moře podepsaly historickou dohodu
Úmluvu o právním statusu Kaspického moře v neděli po více než 20 letech vyjednávání podepsali v Kazachstánu vrcholní představitelé Ruska, Kazachstánu, Turkmenistánu, Ázerbájdžánu a Íránu. Dohoda vymezuje sféry vlivu jednotlivých zemí, které se předběžně dohodly i na způsobu rozdělení potenciálně masivních zásob ropy a plynu na dně největšího jezera na světě.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Oblohu v noci na pondělí rozzářily Perseidy
Milovníky noční oblohy v pondělí v práci dobře poznáte. Budou se potácet, práce odvedou polovinu oproti normálu a budou se prolévat kávou. V noci na pondělí totiž vrcholil meteorický roj Perseid. Mezi půlnocí a 4. hodinou ranní bylo na obloze vidět průměrně 70 meteorů za hodinu.
Aktuality
