US MARKETOtevírá za: 9 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Firemní zombie nahánějí hrůzu

Počet firem, které by za normálních okolností dávno zkrachovaly, ale díky extrémně uvolněné měnové politice stále přežívají, roste. Tyto takzvané zombie společnosti mohou podle Banky pro mezinárodní vypořádání v budoucnu ohrožovat trh práce.

"Podobně jako postavy, podle nichž jsou pojmenovány, i tyto firmy jsou stvoření, která se dávno měla octnout v říši mrtvých. Namísto toho, aby akceptovaly smrt, s níž stále bojují, způsobují ve zbytku společnosti zmatek," říká Eoin Murray ze společnosti Hermes Investment Management.

Ekonomové definují zombie firmy jako společnosti, které fungují alespoň 10 let, ale nejsou schopné pokrýt své náklady svými zisky. Od dob finanční krize se tyto firmy nadměrně zadlužují, protože jim to umožňují extrémně nízké úrokové sazby. Za normálních okolností by dávno zkrachovaly, ale levné dluhy je drží při životě. Podle údajů Banky pro mezinárodní vypořádání (BIS) jejich počet stále roste.

Nízké sazby, velké dluhy

"Naše analýza naznačuje, že zvyšování počtu těchto firem je spojeno se sníženým finančním tlakem, který částečně odráží vliv nižších úrokových sazeb," píše se ve zprávě BIS. Zombie firmy negativně působí na výkonnost ekonomiky, protože jsou "méně produktivní a jejich přítomnost snižuje investice a zaměstnanost u firem, které jsou produktivní," doplňuje BIS.

Podle BIS staví zranitelnost těchto společností centrální bankéře po celém světě do nezáviděníhodné situace, protože zvyšování sazeb může pro řadu těchto společností znamenat velké problémy, což by se následně projevilo na růstu nezaměstnanosti. Problém zombie firem přitom podle BIS trvá prakticky od konce 80. let. Podle jejích dat ale růst v posledních letech zrychluje - do roku 2016 vzrostl podíl těchto firem ve 14 rozvinutých zemích z 2 % na 12 %. Také data OECD ukazují na zrychlující se růst počtu těchto firem v tomto tisíciletí.

Podle Claudia Boria z BIS byla v roce 1987 míra pravděpodobnosti toho, že zombie firma zůstane zombie firmou i v následujícím roce, asi 40 %. Do roku 2016 vzrostla na 65 %. Také Deutsche Bank ve svém dokumentu z března letošního roku tvrdí, že "data zahrnující 3 000 společností v indexu FTSE All World ukazují, že podíl zombie firem se více než ztrojnásobil z 0,6 % v roce 1996 na 2 % v roce 2016".

Růst sazeb jako hrozba?

Centrální banky zvyšující úrokové sazby jsou pro zombie firmy podle BIS velkou hrozbou. Nízké úroky nakoply agregátní poptávku a zvyšovaly zaměstnanost a investice, ale větší počet zombie firem bude vytvářet tlaky na produktivitu a růst. Podle Eoina Murrayho může rostoucí riziko recese znamenat růst problémů u těch, kteří jsou v tom nevinně, ale na druhou stranu může pomoci řešit "zombie problém".

Otázkou je, jaký to může mít vliv na trh práce a fungování globální ekonomiky. Podle Murrayho může mít růst sazeb okamžitý vliv právě na trh práce, ale z dlouhodobého hlediska bude efekt spíše pozitivní.

Zdroj: CNBC

Centrální bankyDluhová krizeEkonomické a politické hrozbyFiremní dluhopisyÚrokové sazbyZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa