US MARKETOtevírá za: 0 h 40 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Komodita, kterou nečeká nic dobrého

U bavlny pozorujeme v posledních měsících silný sestupný cenový trend, který je způsoben přebytkem komodity na trhu. Globální úroda byla v poslední sezóně rekordně vysoká, protože farmáři zareagovali na vysokou cenu výrazným zvětšením oseté plochy. Spotřeba naopak prudce propadla kvůli jihoevropským dluhovým problémům a nižšímu hospodářskému rozmachu v Číně. Výsledkem bylo značné zvýšení zásob a propad cen.

Boris Tomčiak
Boris Tomčiak
29. 5. 2012 | 15:00
Komodity

V současnosti se již zemědělci nevrhají s takovým nadšením do pěstování bavlny. Fundamenty jsou i bez jejich nové nabídky pro cenu této komodity nepříznivé. Navzdory menšímu jarnímu osetí se letos předpokládá vyšší produkce než spotřeba. V Číně sledujeme pokračování zpomalování ekonomického růstu a pokles poptávky po textilních vláknech. Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena bavlny obchodované na Intercontinental Exchange by v nejbližší době mohla poklesnout. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zlevnění ze současných 78 centů na 65 centů za libru.

Hlavní důvody pro pokles ceny bavlny:

Produkce byla loni rekordně vysoká

Podle údajů Ministerstva zemědělství USA (USDA) by se v současné končící sezóně 2011/12 mělo globálně vyprodukovat 123 milionů žoků bavlny, což je o 6 % než loni a historické maximum. Příčinou je loňské rozhodnutí farmářů osít rekordně velkou plochu 35,8 milionu hektarů. Počasí bylo v této sezóně příznivé a výnosnost polí byla relativně vysoká. Letos se očekává mírné zmenšení oseté plochy na 34 milionů hektarů, protože farmáři raději upřednostnili sóju a kukuřici. Produkce by se podle prognózy USDA měla snížit na 117 milionů žoků. Stále se však jedná o pátý nejvyšší údaj v historii.

O 10 % méně bavlny by měla dodat zejména Čína, která je dlouhodobě největším producentem této komodity na světě. Nepomáhají ani podpora ze strany vlády a vyšší domácí ceny oproti světovým. Navzdory poklesu produkce však bude bavlny dostatek, a pokud se počasí v pěstitelských oblastech výrazně nezhorší, tak se nemusíme bát nedostatku komodity na globálním trhu.

Globální spotřeba prudce poklesla a zásoby jsou rekordně vysoké

Údaje USDA odhalují, že se loni globálně spotřebovalo jen 106 milionů žoků bavlny, což je nejnižší údaj od marketingového roku 2003/04. Letos se předpokládá jen malé zvýšení na 110 milionů žoků. Poptávka je stále pod několikaletým průměrem. Čína, kam míří až 40 % globální produkce bavlny, zaznamenala loni propad poptávky po této komoditě o 10 %. Výrazné snížení spotřeby nastalo i v Indii. Ta je druhým největším nákupcem bavlny na světě, směřuje tam až pětina celosvětové nabídky.

Jelikož je produkce značně vyšší než spotřeba, jsme svědky zvyšování zásob. Ve skladech na celém světě je momentálně přibližně 67 milionů žoků a na konci sezóny 2012/13 by měly zásoby vyskočit na rekordních 74 milionů žoků. Velmi důležitý poměr zásob ke spotřebě se v současnosti pohybuje kolem úrovně 63 %. Za rok by měl být poměr na rekordně vysoké úrovni 67 %.

Celosvětová poptávka po přírodních textilních vláknech klesá

Podle studie organizace The Fiber Year se celosvětová poptávka po textilních vláknech loni zvýšila o 2,4 % na 82 milionů tun. Tahounem však bylo zvýšení spotřeby umělých vláken o 6 % na 52,7 milionu tun. Spotřeba přírodních vláken naopak poklesla o 3,4 % na 29,4 milionu tun. Důvodem je relativně nižší cena umělých vláken.

Hospodářský růst ve světě je slabý

Mezinárodní měnový fond snížil odhad globální expanze HDP v tomto roce na 3,25 %, přičemž loni očekával rozmach na úrovni 4 %. Důvodem jsou zejména evropské problémy. Tento region by letos měl zaznamenat mělkou recesi. Míra nezaměstnanosti v eurozóně dosahuje 11 %, což je nejvyšší úroveň od zformování měnové unie. Domácnosti zde mají méně peněz a raději šetří. Objem jejich nákupů proto klesá. Podle údajů Evropského statistického úřadu se objem maloobchodních prodejů textilií, oblečení a bot snížil v EU v únoru o 3,9 % meziročně. Větší propad byl zaznamenán jen v případě pohonných hmot, což je však velmi volatilní položka.

Světová recese: Pravděpodobnost je 100 %, říká Marc Faber

Světová recese: Pravděpodobnost je 100 %, říká Marc Faber

Čínská ekonomika zažívá prudké ochlazování

Čína, největší spotřebitel komodit na světě, v současnosti překvapuje nízkým ekonomickým růstem. V prvním čtvrtletí se zde HDP zvýšilo meziročně jen o 8,1 %. Vláda si uvědomuje, že Čína vstupuje do fáze pomalejší expanze, a v březnu snížila celoroční cíl růstu HDP na 7,5 %. Nejpomalejší růst za posledních 8 let prognózoval ještě na počátku roku málokdo. Spotřeba komodit v zemi se bude zvyšovat pomaleji.

Technická analýza

Cena bavlny je od listopadu 2011 v sestupném trendu, který je naznačen 200denním klouzavým průměrem (modrá křivka). Před několika dny prorazil krátkodobý 21denní klouzavý průměr (zelená křivka) střednědobý 55denní klouzavý průměr (červená křivka) shora dolů. Všechny trendy teď tedy směřují dolů. Bavlna je vhodná na prodej.

Možná rizika:

1. Počasí je každý rok nevyzpytatelné. Spojené státy v současnosti zažívají sucho, což se může negativně projevit na výnosnosti polí. Taktéž produkce v Číně může být nižší kvůli nedostatku deště.

2. Prudký propad ceny bavlny může textilní fabriky přesvědčit o vyšším využívání této komodity a substituci umělých vláken.

Závěr

Faktory, které by v časovém horizontu 3 až 6 měsíců mohly způsobit pokles ceny bavlny:

1. Produkce je stále velmi vysoká. Letošní celosvětová úroda by měla být pátá nejvyšší v historii. Spotřeba roste jen pomalu, proto bude opět zaznamenán přebytek.

2. Kvůli přebytku se zásoby zvýší na rekordně vysokou hodnotu. Poměr zásob ke spotřebě pravděpodobně vyskočí až na historické maximum 67 %.

3. Spotřeba přírodních vláken klesá, protože jsou stále relativně dražší oproti umělým vláknům.

4. Globální ekonomický růst je slabý. Neuspokojivý vývoj sledujeme v Evropě, která bojuje s recesí. Nákupy oblečení zde meziročně poklesly o téměř 4 %. Zlepšení situace je zatím v nedohlednu.

5. Čínský ekonomický zázrak v posledních měsících negativně překvapuje. Největší spotřebitel komodit na světě by měl snížit nákupy bavlny.

Specifikace kontraktu:

  • Futures na bavlnu (Cotton), (ICE, New York)

  • Měsíc dodání květen 2012 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)

  • Objem kontraktu 50 000 liber

  • Kurz v US centech za libru

  • Hodnota bodu: 1 bod = 500 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 50 USD)

  • Margin 3 750 USD/kontrakt

Ole S. Hansen (Saxo Bank): Komodity patří do každého portfolia

Ole S. Hansen (Saxo Bank): Komodity patří do každého portfolia

Zdroj: Colosseum

BavlnaKomodity
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa