Trump trvá na stavu nouze, pokud nebude do 15. února dohoda o ochraně hranic

Americký prezident Donald Trump v pátek na besedě s novináři v Bílém domě znovu pohrozil, že pokud do poloviny února nebude na stole spravedlivá dohoda o ochraně hranic, vyhlásí stav nouze. To by hlavě státu umožnilo čerpat bez souhlasu Kongresu peníze na stavbu zdi na hranici s Mexikem z fondů určených na jiné účely. Prezident v pátek ustoupil demokratům a povolil financování vládních úřadů na tři týdny, tedy do 15. února. Podle demokratů dostal lekci.
Trump v pátek oznámil, že na tři týdny obnovuje financování vládních úřadů, které zastavil 22. prosince. Do 15. února je podle prezidenta čas dohodnout se na způsobech, jak zvýšit ochranu jižní americké hranice před ilegální migrací z Mexika. "Když se to nepovede, zjevně vyhlásíme nouzi," řekl Trump.
Podle vůdce demokratů ve Sněmovně reprezentantů Chucka Schumera páteční Trumpův ústupek znamená, že dostal důležitou lekci, "Nikdo by neměl podceňovat předsedkyni (Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou), jak to teď Trump zjistil," prohlásil Schumer v narážce na vytrvalý odpor Pelosiové proti Trumpově zatím neúspěšné snaze získat peníze na stavbu zdi.
Agentura Reuters s odvoláním na informaci vládních úředníků napsala, že Bílý dům sice trvá na stavbě zdi, ale suma 5,7 miliardy USD není výslovnou podmínkou.
Prezidentovo rozhodnutí o přerušení rozpočtového patu musí jako zákon schválit obě kongresové komory, jejichž souhlas pak Trump stvrdí svým podpisem. Zatím v pátek zákon prošel Senátem, hlasování ve Sněmovně reprezentantů se čeká v nejbližší době.
Šéf republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy ujistil novináře, že jeho strana rychlému schválení zákona bránit nebude. "Doufám, že chladné hlavy převládnou," řekl poslanec.
Pokud jde o prezidentské prohlášení o stavu unie, které Trump na doporučení Pelosiové odložil do vyřešení rozpočtové krize, hodlá šéfka Sněmovny reprezentantů s prezidentem jednat o vhodném datu. Původně měl Trump projev v Kongresu pronést příští týden v úterý.
Podle amerických ekonomů nebude mít absence vládních financí navzdory zmatkům žádný velký dopad na výkon ekonomiky USA. V prvním čtvrtletí se očekává hospodářský růst ve výši 2,3 %, pokud by k rozpočtové krizi nedošlo, bylo by to 2,5 %. Jestliže se však Bílý dům a Kongres nedohodnou a po 15. únoru krize znovu propukne, může být dopad velmi tvrdý, řekl Mark Zandi, hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics.
Zdroj: ČTK
Aktuality
