Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden

Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Ostatní politické i ekonomické faktory hrály v závěru týdne vedlejší roli.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,74 % a obchodování uzavřel na 25 883,25 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 1,09 % na 2 775,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl 0,61 % na 7 472,41 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,08 % na 14,91 bodu (před týdnem: 15,72 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 2,66 % (před týdnem: 2,63 %).
Představitelé USA a Číny v pátek uvedli, že v rámci obchodních rozhovorů bylo dosaženo pokroku v některých významných otázkách. Jednání budou pokračovat příští týden ve Washingtonu. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy jsou nyní k "reálné obchodní dohodě" s Čínou blíže než kdy dříve. Dodal nicméně, že rozhovory jsou "velice komplikované".
Z nadějí na vyřešení obchodního konfliktu mezi USA a Čínou těžily například akcie průmyslových společností Boeing (+1,99 %), United Technologies (+2,92 %) či Caterpillar (+2,70 %). Vzhůru zamířily rovněž akcie výrobce čipů NVIDIA (+1,82 %), jehož prognózy pro letošní rok překonaly očekávání analytiků.
Akcie Mattelu (-18,27 %) výrazně oslabily poté, co firma oznámila výrazně nižší výhled zisku EBITDA na letošní rok.
Za celý týden si Dow připsal 3,1 %, S&P 500 se zvýšil o 2,5 % a Nasdaq stoupl o 2,4 %. Dow a Nasdaq tak vykázaly již osmý týdenní nárůst za sebou.
Na devizových trzích v pátek euro sestoupilo až na nové tříměsíční minimum vůči dolaru. K poklesu jednotné evropské měny přispělo prohlášení člena Výkonné rady Evropské centrální banky Benoîta Cœurého, podle něhož by ECB mohla podpořit ekonomiku eurozóny novou nabídkou levných dlouhodobých úvěrů pro komerční banky. Jednotná evropská měna během dne sestoupila až k 1,123 USD. Později ale ztráty smazala a kolem 22.00 SEČ se pohybovala těsně pod 1,13 USD.
Pozornost investorů se nyní soustředí na vývoj obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Analytik Chris Turner z ING upozornil, že jakákoli špatná zpráva ohledně těchto jednání by mohla podpořit dolar, který je považován za bezpečnou investici v období nejistoty.
Britská libra posilovala po čtvrtečním sestupu na měsíční minimum. Britský parlament ve čtvrtek odmítl podpořit snahu premiérky Theresy Mayové domluvit s Evropskou unií nové podmínky dohody o vystoupení Británie z Evropské unie.
Ceny ropy rostly. Barel Brentu se vyšplhal nad 65 dolarů a je nejdražší od začátku roku. Růstu cen pomáhá omezování dodávek suroviny na trh ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a oznámení Saúdské Arábie o dalších, nad očekávání výrazných škrtech.
OPEC a jeho spojenci vedení Ruskem zahájili minulý měsíc dobrovolné těžební škrty, aby omezili množství suroviny na trhu. Saúdská Arábie jakožto největší vývozce a neoficiální vůdce kartelu OPEC tento týden navíc oznámila, že aby podpořila ceny, omezí v březnu těžbu o více než půl milionu barelů denně. To je vyšší hodnota, než k jaké se země zavázala v lednové dohodě.
Analytici z Bank of America Merrill Lynch předpovídají, že cena ropy Brent se letos bude v průměru pohybovat kolem 70 dolarů za barel. Přispět by k tomu měl jak záměrný pokles dodávek ze Saúdské Arábie, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů, tak jejich nedobrovolné snížení ve Venezuele či Íránu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Sociální síť Facebook (v pátek -0,88 %) jedná s americkou Federální komisí pro obchod (FTC) o urovnání sporu kvůli porušení ochrany soukromí. Facebook by mohl zaplatit pokutu v řádu několika miliard dolarů, která by mohla být vůbec nejvyšší pokutou udělenou technologické společnosti. Napsal to v noci na pátek list The Washington Post s odvoláním na informované zdroje.
- Americký index dovozních cen se v lednu meziročně snížil o 1,7 % po poklesu o 0,6 % v prosinci. Index vývozních cen klesl o 0,2 % po 1,1% zvýšení v prosinci. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen snížil o 0,5 % (odhad: -0,1 %, prosinec: -1 % %) a index vývozních cen klesl o 0,6 % (odhad: -0,1 %, prosinec: -0,6 %).
- USA: Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) se v únoru zvýšil na 8,8 bodu z 3,9 bodu v lednu (odhad: 7 bodů).
- Průmyslová výroba v USA v lednu meziročně vzrostla o 3,8 % po růstu o 4 % v prosinci (odhad: 3,6 %).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 95,5 bodu z 91,2 bodu v lednu. Analytici očekávali růst na 93,4 bodu. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
Výsledková sezóna
- Americký výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo (v pátek +2,95 %) vykázal v závěrečném čtvrtletí loňského roku zisk 6,85 miliardy dolarů. Ve stejném období předchozího roku byla firma ve ztrátě 710 milionů dolarů. Investory ale v pátek zklamala snížením výhledu celoročního zisku na letošní rok o tři procenta.
- Výsledky Deere & Co (v pátek -2,11 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,54 USD (odhad: 1,76 USD), tržby 7,98 miliardy USD (odhad: 6,85 miliardy USD).
- Výsledky Newell Brands (v pátek -20,89 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 2,34 miliardy USD (odhad: 2,43 miliardy USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Světové hospodářské klima se v letošním prvním čtvrtletí opět zhoršilo, a to už čtvrtý kvartál v řadě. Je na tom nyní nejhůře za posledních více než sedm let, i když analytici na něj nahlížejí stále mírně pozitivně. Uvedl to v pondělí německý ekonomický institut Ifo. Jeho index světového klimatu na první čtvrtletí klesl na minus 13,1 bodu z předchozích minus 2,2 bodu.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Boeing na 450 z 425 USD.
- Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Philips 66 na "hold" z "buy".
- Demokraté a republikáni v Kongresu USA se předběžně dohodli na podmínkách financování vlády, aby předešli pádu části federálních úřadů do platební neschopnosti. V pondělí večer místního času to oznámili straničtí vyjednávači. Prezident Donald Trump se ještě nerozhodl, zda dohodu přijme, uvedl zástupce Bílého domu. Jeho požadavek na uvolnění 5,7 miliardy dolarů na stavbu hraniční zdi dohoda neobsahuje.
Odbyt přístrojů iPhone v Číně se podle výpočtů analytiků v uplynulém vánočním čtvrtletí meziročně snížil asi o pětinu. Jejich americký výrobce Apple ale zůstává jedinou zahraniční firmou, která na největším trhu s chytrými telefony na světě drží krok s domácími rivaly. Analytická společnost IDC v pondělí uvedla, že se zhruba 11,8 milionu prodaných přístrojů Apple obsadil čtvrté místo.
- Americká společnost Amazon, která je největším internetovým prodejcem na světě, se dohodla na převzetí firmy eero. Ta vyrábí domácí systémy pro bezdrátové sítě wifi. Oznámily to firmy, finanční podmínky transakce ale nezveřejnily.
- Indičtí regulátoři zkoumají, zda americká technologická společnost Google nezneužívá svůj populární operační systém Android v boji s konkurencí. Uvádějí to zdroje agentury Reuters. Podobná obvinění podle těchto zdrojů dříve prověřovaly také evropské antimonopolní orgány.
- NFIB index optimismu malých firem v lednu klesl na 101,2 bodu z 104,4 bodu v prosinci (odhad: 103,2 bodu).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 7,335 milionu (odhad: 6,9 milionu, listopad: 6,888 milionu).
- Index spotřebitelských cen v USA v lednu meziročně vzrostl o 1,6 % po růstu o 1,9 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali pokles míry inflace na 1,5 %. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v lednu stagnovaly po poklesu o 0,1 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání zůstala na 2,2 %. Ve středu o tom informovalo americké ministerstvo práce.
- Výrobce videoher Activision Blizzard (ve středu +6,96 %) propustí téměř 800 zaměstnanců, což je zhruba osm procent celkové pracovní síly. Firma se po rekordních výsledcích v loňském roce připravuje na prudký pokles příjmů, uvedla agentura AP. Activision vlastní hry, jako jsou Call of Duty a Candy Crush.
- Společnost Google (ve středu +0,09 %) hodlá letos investovat 13 miliard USD do nemovitostí a posílit své pozice mimo jiné v Nevadě, Ohiu nebo Texasu.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 8. února po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 3,7 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 3,633 milionu barelů (odhad: +2,3 milionu barelů, předchozí týden: +1,263 milionu barelů).
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií Activison Blizzard (ve středu +6,96 %) na 58 z 63 USD.
Americký prezident Donald Trump vyhlásí stav nouze, aby zajistil financování zdi na hranicích s Mexikem. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters oznámil Bílý dům. Zároveň uvedl, že prezident podepíše nadstranický návrh zákona, jehož cílem je předejít opětovné platební neschopnosti části federálních úřadů. Kompromisní návrh ale neobsahuje Trumpem požadované peníze na zeď, což chce prezident vyřešit právě stavem nouze, který mu umožní čerpat peníze z krizových fondů.
- Írán je největší hrozba Blízkého východu a některé evropské státy v otázce Íránu nespolupracují dostatečně. Na varšavské konferenci o Blízkém východě to ve čtvrtek řekl americký viceprezident Mike Pence. Požádal také evropské partnery Spojených států, aby odstoupili od dohody o íránském jaderném programu z roku 2015.
- Rakouský antimonopolní úřad ve čtvrtek zahájil vyšetřování amerického internetového obchodu Amazon kvůli podezření, že firma porušuje rakouské i evropské zákony na ochranu hospodářské soutěže. Informovaly o tom agentury APA a Reuters.
- Index cen amerických výrobců se v lednu meziročně zvýšil o dvě procenta; čekal se 2,1 % růst po 2,5 % zvýšení v prosinci. Meziměsíčně index cen výrobců poklesl o 0,1 procenta (odhad: +0,1 %, prosinec: -0,1 %).
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 9. února 239 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 235 tisících žádostí z předcházejícího týdne (revidováno z původního odhadu 234 tisíc) očekával trh pouze 225 tisíc žádostí.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 8. února zmenšil o 78 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 237 miliard kubických stop, očekával trh, že ubyde dalších 85 miliard krychlových stop. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Restaurant Brands ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,67 USD), tržby 1,39 miliardy USD (odhad: 1,39 miliardy USD).
- Výsledky US Foods v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,59 USD), tržby 6,04 miliardy USD (odhad: 5,98 miliardy USD).
- Výsledky Under Armour ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,09 USD (odhad: 0,04 USD), tržby 1,389 miliardy USD (odhad: 1,379 miliardy USD).
- Výsledky Twilio v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,04 USD (v souladu s odhady), tržby 204,3 milionu USD (odhad: 185 milionů USD).
- Výsledky TripAdvisor v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,27 USD (odhad: 0,29 USD), tržby 346 milionů USD (odhad: 342,8 milionu USD).
- Výsledky Activision Blizzard v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 1,29 USD), tržby 2,84 miliardy USD (odhad: 3,04 miliardy USD).
- Výsledky Groupon v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,10 USD (odhad: 0,13 USD), tržby 799,9 milionu USD (odhad: 783 milionů USD).
- Výsledky Akamai Technologies v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 1 USD), tržby 713,4 milionu USD (odhad: 703,7 milionu USD).
- Výsledky Hilton (ve středu +6,79 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 2,29 miliardy USD (odhad: 2,09 miliardy USD).
- Výsledky Teva Pharmaceutical (ve středu -7,79 %) ve 4Q: Upravený zisk na akci 0,53 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 4,559 miliardy USD (odhad: 4,576 miliardy USD.
- Výsledky Yelp (ve středečním after-marketu +6 %) ve 4Q: Zisk na akcii 0,37 USD (odhad: 0,10 USD), tržby 243,7 milionu USD (odhad: 241,1 milionu USD).
- Výsledky Cisco Systems (ve středečním after-marketu +3,7 %) ve 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,73 USD (odhad: 0,72 USD), tržby 12,45 miliardy USD (odhad: 12,42 miliardy USD). Firma zvýšila kvartální dividendu o 6 % na 0,35 USD a navýšila program odkupu vlastních akcií o 15 miliard USD.
- Výsledky AIG (ve středečním after-marketu -3,2 %) ve 4Q: Ztráta na akcii 0,63 USD (odhad: ztráta 0,42 USD), tržby 12,56 miliardy USD (odhad: 12,12 miliardy USD). Firma oznámila program odkupu vlastních akcií za 2 miliardy USD.
- Americký nápojový gigant Coca-Cola vykázal v závěrečném čtvrtletí loňského roku čistý zisk 870 milionů dolarů. Ve stejném období předchozího roku byla firma kvůli daňové reformě ve ztrátě 2,75 miliardy dolarů. Její akcie v reakci na čtvrteční oznámení přesto oslabily, solidní výkon ve čtvrtém čtvrtletí totiž zastínil výhled na letošní rok.
- Výsledky Avon ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,07 USD), tržby 1,40 miliardy USD (loni: 1,57 miliardy USD, odhad: 1,43 miliardy USD).
- Výsledky Nvidia ve 4Q: Zisk na akcii 0,8 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 2,21 miliardy USD (odhad: 2,2 miliardy USD). Akcie v after-marketu +8,21 %.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
