US MARKETOtevírá za: 0 h 45 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Populace stárne, ekonomika trpí. Nebo ne?

Stárnutí populace sice není nový problém, ale skutečnost, že počet lidí starších 65 let je globálně vyšší než počet dětí mladších 5 let, je poměrně čerstvá (a nepříjemná) novinka. Tempo stárnutí populace se zvyšuje a v budoucnu může mít vliv na produktivitu, inflaci a hospodářský růst.

Světová populace stárne možná ještě rychleji, než se čekalo, a poprvé se tak dostala do situace, kdy počet lidí ve věku nad 65 let překročil počet dětí do 5 let. Upozorňuje na to Deutsche Bank na základě analýzy vycházející z dat OSN a Haver Analytics.

Ekonomové v souvislosti s tím upozorňují na to, že to nejspíše povede k poklesu produktivity a problémům na trhu práce a také ke stagnaci cen. Nepřímé dopady to může mít například i na trh s bydlením.

"Klíčovou otázkou pro investory (ať už do akcií, nebo nástrojů s pevným výnosem), je to, zda je globální ekonomika schopna generovat dostatečný růst produktivity, aby vyrovnala důsledky demografických trendů," říká ekonom z Deutsche Bank Torsten Sløk. Také podle něj není jisté, které části světa budou demografickým vývojem postiženy silněji, a které naopak méně výrazně. To může mít přitom vliv mimo jiné na devizový trh.

Sekulární stagnace

Sløk zmiňuje i sekulární stagnaci, což je stav charakterizovaný růstem úspor a poklesem investic, které vedou k zastavení ekonomického růstu. Podle bývalého ministra financí USA Larryho Summerse je sekulární stagnace "makroekonomickou výzvou současnosti".

Podle známého burziána Eda Yardeniho, jenž často hovoří o ekonomických dopadech stárnoucí populace, zejména v Číně, je nyní míra porodnosti v USA okolo úrovně, která zaručuje růst populace. "Takže se v této oblasti pomalu dostáváme do fáze sebezničení, v jaké jsou již dnes Japonsko, Čína a několik dalších," míní Yardeni.

Na stagnaci v souvislosti se stárnutím populace se zaměřily i aktuální průzkumy mezi manažery podílových fondů z dílny Bank of America Merrill Lynch. Manažeři podle nich drží dlouhé pozice většinou v nástrojích s nízkým potenciálem růstu, jako jsou hotovost a nemovitosti, a spekulují na pokles cyklických sektorů. Podle banky je patrný návrat sekulární stagnace i v chování investorů, z nichž až 55 % očekává v následujícím roce podprůměrný růst a inflaci.

Možná je to jinak

Ne každý ale vnímá spojení mezi stárnutím populace a zpomalováním růstu stejně. Daron Acemoglu, ekonom z Massachusetts Institute of Technology, a Pascual Restrepo z Bostonské univerzity tvrdí, že "žádný vztah mezi stárnutím populace a zpomalováním růstu HDP na hlavu neexistuje". Země, kde rychle stárne populace, podle nich v posledních dekádách ekonomicky sílily rychleji, za což možná může rychlejší přijímání technologií a automatizace nahrazující pracovní sílu.

Zdroj: Deutsche Bank, Bank of America Merrill Lynch

DůchodyEkonomické a politické hrozbyHDPHospodářský růstSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika