Je kapitalismus na odstřel?

Mladá generace po celém světě se na politické mapě přesouvá výrazně doleva. Proti kapitalismu se ale otáčejí stále častěji i ti, kdo dříve platili za jeho velké stoupence. Co je hlavní důvod a jak to může dopadnout?
Bývalý guvernér indické centrální banky Raghuram Rajan například ve své knižní novince The Third Pillar: How Markets and the State Leave Community Behind upozorňuje, že kapitalismus se dostal do fáze, kdy již neslouží zájmům ekonomického a společenského pokroku.
Zlom podle Rajana nastal v roce 1970. Do té doby měl svět plno práce s obnovou po druhé světové válce a kapitalismus podporoval růst životní úrovně lidí. S postupujícím časem se však začal prohlubovat příkop mezi chudými a bohatými. Problém nicméně Rajan nevidí jen v kapitalismu.
"Stejně tak, jako se lidem vzdalují trhy, vzdalují se jim i vlády. Stále více rozhodnutí je činěno na mezinárodní úrovni. Lidé se poté logicky ptají, proč je nikdo nebere v potaz," říká Rajan.
"Řešením situace podle mě není útok na trhy ve smyslu jejich zrušení, ale vytvoření prostředí, ve kterém by lidé mohli z dění na trzích těžit. Je potřeba jim dát náležité vzdělání a nástroje, ale zároveň i záruky pro případ nárůstu rizik," pokračuje.
Rajan také vysvětluje, že oddalování se trhů a vlád lidem je důvod, proč narůstá popularita populistických hnutí. Právě populistická hnutí podle něj ovšem nakonec mohou přinést více transparentnosti a demokracie.
Jedním dechem ovšem Rajan dodává, že to není jediný možný scénář. Rostoucí podpora populistických uskupení může vyústit i v docela jiný výsledek, varoval nedávno v rozhovoru pro Bloomberg.
Zdroj: World Economic Forum, Bloomberg