Číslo pět: Kypr potřebuje půjčit čtvrtinu HDP

Krátce poté, co Kypr dostal od ratingové agentury Fitch nálepku "junk", požádala země oficiální cestou o finanční pomoc z evropských stabilizačních fondů EFSF, respektive ESM. Pomoc by měla ochránit finanční sektor, a tím i ekonomiku země před dopady hluboké dluhové krize v sousedním Řecku. Kypr je pátou zemí eurozóny, která žádá o pomoc. Po Řecku, Irsku a Portugalsku dnes o injekci pro své banky z fondů EU požádalo i Španělsko.
Rozhodnutí je překvapivé, protože kancelář kyperského prezidenta Demetrise Christofiase odpoledne oznámila, že o prohlubující se krizi na Kypru budou v úterý jednat předáci tamních politických stran. Vláda měla rozhodnout až po konzultaci prezidenta s politickými vůdci.
Španělsko zažádalo o pomoc pro banky. V nich číhá obrovská černá díra
Účelem požadované pomoci je omezit rizika pro kyperskou ekonomiku, zejména ta, která vycházejí z negativních průsaků z finančního sektoru v důsledku jeho vysoké angažovanosti v řecké ekonomice.
Druhá největší banka Kypru Cyprus Popular Bank přitom do konce týdne bude potřebovat 1,8 miliardy eur.
Kypr je JUNK
Zpráva o podání oficiální žádosti o finanční pomoc přichází jen několik hodin poté, co agentura Fitch srazila rating kyperského dluhu mimo investiční pásmo (na známku BB+ z BBB- s výhledem negativním). Důvodem je navýšení odhadu nutné finanční pomoci bankám z 1,8 miliardy eur (lednový odhad) na 4 miliardy eur, což odpovídá 23 % ročního HDP Kypru.
Chybějící kapitál je převážně důsledkem expozice vůči Řecku, ačkoli svou roli hraje také rostoucí objem nesplácených úvěrů v domácí ekonomice. "I za předpokladu, že Řecko zůstane v eurozóně, budou muset kyperské banky realizovat významné ztráty z úvěrů, vzhledem k pokračujícímu poklesu řecké ekonomiky, ale i zhoršování kvality domácích aktiv," uvedla Fitch. Její analytici dodali, že i současný odhad nákladů na sanaci bankovního sektoru je zatížen značnou měrou nejistoty.