Burzovní kalendář (8. 4. - 12. 4. 2019)

Pokračování jednání o brexitu na obou stranách Lamanšského průlivu, rozjíždějící se výsledková sezóna na Wall Street, měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky a série českých ekonomických dat. To jsou hlavní body finančního kalendáře na druhý dubnový týden.
Ohlédnutí
Americké akciové indexy v uplynulém týdnu stouply, Dow přidal 1,92 %, S&P 500 si připsal 2,06 % a Nasdaq Composite posílil o 2,71 %. Také evropské akcie zamířily výše, panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 2,41 %, britský FTSE 100 stoupl o 2,3 %, německý DAX vzrostl o 4,2 % a francouzský CAC 40 přidal 2,35 %. Pražská burza za uplynulých pět obchodních dnů podle indexu PX vzrostla o 1,1 %.
Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 5. dubna 2019
Z ekonomických dat se investoři zaměřili na indexy nákupních manažerů, inflaci v eurozóně, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nebo americkou nezaměstnanost a údaje o tvorbě pracovních míst v USA.
Pokračování jednání o brexitu se na půdě britského parlamentu opět neslo v tragikomickém duchu. V závěru týdne média informovala, že britská premiérka Theresa Mayová v dopisu předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádá o odklad brexitu do 30. června. Proti takovému postupu by se ovšem podle komentátorů mohla postavit Francie.
Z dalších zpráv investory zaujalo mimo jiné to, že přední německé ekonomické instituty snížily společný odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,8 % z 1,9 %, Zpráva navíc varuje, že pokud Británie odejde z Evropské unie bez dohody, hospodářský růst může být ještě podstatně slabší.
Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejnily na Wall Street například společnosti Walgreens Boots Alliance, GameStop, Acuity Brands a Constellation Brands.
Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019
Výhled
V nadcházejícím týdnu se investoři zaměří mimo jiné na měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky. Nezodpovězená ale zůstává i otázka, zda Spojené království příští víkend ještě bude členem Evropské unie.
Z ekonomických dat se investoři budou soustředit na americkou, čínskou a německou inflaci, průmyslovou výrobu Spojeného království a eurozóny nebo na čínskou obchodní bilanci. V Česku vyjdou jako vždy na začátku měsíce zprávy o nezaměstnanosti, průmyslové a stavební produkci, obchodní bilanci, devizových rezervách ČNB a inflaci.
Evropská centrální banka, jejíž zasedání skončí ve středu odpoledne, by podle analytiků měla potvrdit nastavení měnové politiky. Sledovaná tak bude zejména tisková konference guvernéra ECB Maria Draghiho, na níž by mohly zaznít komentáře k připravenosti měnové autority představit v případě potřeby opatření na podporu evropského hospodářství.
Začíná výsledková sezóna za první čtvrtletí. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Delta Air Lines, Rite Aid, JPMorgan Chase nebo Wells Fargo. V Evropě se čísly pochlubí například Tesco a Sodexo.
"Index S&P 500 je 1,8 % pod historickým maximem, za týden přidal přes 2 %, od začátku roku přes 15 % a za 12 měsíců přes 8 %. Vše je zalité sluncem a optimismem. Počítá trh tak jasně se snižováním sazeb, s brexitem s dohodou a uzavřením příznivé dohody USA s Čínou o vzájemném obchodu?" napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
Index S&P 500 - technická analýza
Výhled pro jednotlivé dny
Pondělní dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci, sérii českých dat (nezaměstnanost, průmyslová a stavební výroba, obchodní bilance) a indexu spotřebitelské důvěry v eurozóně od společnosti Sentix. V zámoří odpoledne vyjde zpráva o továrních objednávkách.
V úterý dopoledne budou investoři vyhodnocovat zprávu o devizových rezervách ČNB a nezaměstnanosti ve Švýcarsku. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech ukazatel JOLTS a index ekonomického optimismu malých firem.
Ve středu dopoledne vyjde v Česku zpráva o inflaci a Velká Británie přidá zprávy o průmyslové výrobě, obchodní bilanci a HDP. Ve 13.45 SELČ se investoři dozvědí, jak rozhodla na měnověpolitickém zasedání Evropská centrální banka, a později odpoledne vyjde v USA inflační statistika. Večer ještě Spojené státy přidají bilanci federálního rozpočtu a zveřejněn bude zápis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu. Hospodářské výsledky na Wall Street odhalí společnost Delta Air Lines a v Evropě maloobchodní prodejce Tesco.
V noci na čtvrtek se Čína pochlubí zprávou o inflaci, dopoledne stejnou statistiku přidá Německo a odpoledne vyjdou v USA zprávy o výrobní inflaci a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářská čísla na Wall Street představí společnost Rite Aid a v Evropě firma Sodexo.
V pátek nad ránem na trh Čína pošle výsledek obchodní bilance, ČR se dopoledne pochlubí výsledkem běžného účtu a eurozóna zprávou o průmyslové výrobě. Odpoledne se investoři v USA zaměří na indexy dovozních a vývozních cen a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření odhalí na Wall Street banky Wells Fargo a JPMorgan Chase.
Ekonomický kalendář
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- Francouzské indikátory důvěry se po svém lednovém propadu vydaly nahoru a tímto směrem by měly pokračovat. V současnosti se nacházejí poblíž dlouhodobého průměru. Protesty hnutí žlutých hvězd ubírají na intenzitě a francouzský průmysl se nedostal do tak špatné situace jako ten německý.
- Spolu s důvěrou zveřejní také francouzská centrální banka svůj odhad hospodářského růstu v prvním čtvrtletí. Ten by podle nás měl ukázat na dynamiku na úrovni +0,3 % mezikvartálně.
- Dlouhodobý propad podle nás skončil i v oblasti důvěry investorů v eurozóně. I ta by měla naznačit, že to nejhorší ze současného zpomalení má eurozóna za sebou.
- Na programu budou další diskuze o brexitu. Zatímco v Británii se zatím ledy nehýbou, Evropská rada podle nás odmítne žádost o další prodloužení termínu odchodu.
- Brexit zastíní i zasedání ECB, která bude projednávat pokračování programu TLTRO. Hlavním tématem středečního zasedání budou podmínky a načasování spuštění programu, žádné oficiální závěry však nečekáme.
- Sledovaný bude cenový vývoj ve Spojených státech i potvrzení odhadů inflace v hlavních zemích eurozóny. Celková inflace v USA podle našeho odhadu o desetinu procentního bodu zrychlila, zatímco jádrová inflace zaznamenala mírný pokles. Podobně tomu bylo v Německu. Ve Francii se inflace drží beze změny.
- Hodně o reálné ekonomice v ČR se dozvíme v pondělí. Průmysl by se měl po dvou měsících vymanit z meziročních poklesů, ale výsledek zahraničního obchodu byl podle všeho horší než loni. Inflace v březnu podle našeho odhadu zrychlila a ve středu se ukáže, že je již na dohled 3% hranici.
Aktuality
