Roubini o skandálu se sazbou LIBOR: Banky je potřeba rozdělit, nebo někoho oběste přímo na ulici!

Co říká na skandál okolo manipulace se sazbou LIBOR známý ekonom a skeptik Nouriel Roubini? Pro Bloomberg TV se vyjádřil hodně zeširoka. Nejen LIBOR (na manipulace upozorňovaly světové agentury již v roce 2008), ale i řada dalších strukturálních problémů, které vedly ke vzniku finanční krize, stále čeká na vyřešení. "Banky stále podvádějí, dělají nemorální a nelegální věci," uvedl profesor Roubini.
"Jedinou cestou, jak těmto praktikám zabránit, je rozdělit obrovské finanční supermarkety. Jakmile máte pod jednou střechou komerční bankovnictví, investiční bankovnictví, správu aktiv, obchodní oddělení, pojišťovnu, deriváty a podobně, jde o obrovský konflikt zájmů," vysvětlil Roubini reportérce televize Bloomberg.
Podle známého ekonoma je lepší změnit systém než se snažit změnit jednotlivé hráče. "Bankéři jsou chamtiví už stovky let. Je jedno, zda jsou dnes méně morální než kdysi, jde o to omezit rizika spojená s jejich chováním. A jednou z cest je právě omezení možnosti vzniku zmíněného konfliktu zájmů."
Jinak bude stále docházet ke stejným problémům. Roubini ovšem nesnímá zodpovědnost z beder samotných lidí v čele jednotlivých bank a jejich oddělení. Současné tresty jsou ovšem nedostatečné.
"Za finanční krizi nikdo nešel do vězení. Maximálním trestem pro banky jsou pokuty - pro obyčejné lidi vysoké, pro banky zvládnutelné. Jakmile někdo půjde sedět, bude to lekce pro všechny ostatní, případně když někdo bude viset," nebral si Roubini servítky v interview pro Bloomberg TV. V roce 2013 může podle něj svět zažít dokonalou bouři - kolaps eurozóny, tvrdé přistání v Číně a na dalších mladých trzích, válka na Středním východě a druhé dno recese v USA jsou dostatečnými přísliby.
Zdroj: Bloomberg