Americké akciové indexy na začátku týdne klesly, pod největším tlakem byly technologie

Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Zásah USA vůči čínskému výrobci telekomunikačního zařízení Huawei Technologies způsobil ztráty technologickému sektoru. Vzrostly také obavy, že zásah vůči Huawei by mohl dále zhoršit obchodní napětí mezi USA a Čínou. Na devizovém trhu ztrácel americký dolar.
Index Dow klesl o 0,33 % na 25 679,90 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,67 % na 2 840,23 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,46 % na 7 702,38 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,19 % na 16,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 2,42 %. Bitcoin i ethereum odepsaly přes 2 % a ceny ropy zakončily den smíšeně, když americká WTI mírně zdražila a Brent zlevnil o 0,2 %.
Bílý dům přidal minulý týden firmu Huawei na takzvanou černou listinu, takže americké podniky nyní potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své součástky a technologie. Několik firem proto přerušilo podnikání s čínskou firmou, která je největším světovým výrobcem telekomunikačního vybavení. Google (-2,06 %) se rozhodl omezit Huawei používání svého operačního systému Android.
Největší propad v pondělí zaznamenal dílčí index S&P technologických společností. Ztrácely hlavně firmy Qualcomm (-5,99 %), Micron Technology (-3,99 %) a Broadcom (-5,97 %), které jsou dodavateli Huawei. Oslabily i akcie Applu (-3,13 %), mimo jiné i kvůli varování HSBC, že vyšší ceny produktů firmy po nejnovějším růstu cel budou mít "strašlivé" důsledky na poptávku.
Naopak posílily akcie telekomunikačních společností Sprint (+18,87 %) a T-Mobile US (+3,87 %). Šéf Federální komunikační komise (FCC) uvedl, že nemá námitky proti spojení obou společností. Akcie firem však část zisků smazaly poté, co agentura Bloomberg napsala, že americké ministerstvo spravedlnosti není schválení dohody nakloněno, napsala agentura Reuters.
Dolar mírně oslabil. Investoři se nechtějí pouštět do větších obchodů, trh čeká na to, jak se bude vyvíjet obchodní jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Obchodníci chtějí také vědět, co si americká centrální banka myslí o dalším vývoji úroků.
V závěru obchodování dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,1 % na 97,94 bodu. Vůči euru dolar oslabil o téměř 0,1 % na 1,1166 USD, k jenu naopak mírně stoupl na 110,04 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,1 % na 122,86 JPY.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americká společnost Google (v pondělí -2,06 %) se chystá omezit čínské firmě Huawei používání svého operačního systému Android. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj. Opatření souvisí s krokem amerického ministerstva obchodu, které minulý týden zařadilo Huawei na černou listinu. Podle agentury Bloomberg se rozhodly zmrazit dodávky pro Huawei i další velké americké firmy. Sama Huawei ujišťuje, že prodané produkci bude dále globálně zajišťovat podporu.
- Kolaps obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou a zvýšení cel na čínské zboží posunou globální ekonomiku směrem k recesi, a centrální banka USA i proto bude muset snížit úrokové sazby do roka na nulu. Vyplývá to ze zprávy analytiků z Morgan Stanley. Dočasná eskalace obchodního napětí se podle analytiků může obejít bez větších následků. Trvalé selhání jednání by však způsobilo vážné škody.
Americká automobilka Ford Motor (v pondělí -0,15 %) hodlá do konce srpna v rámci restrukturalizace zrušit ve svých podnicích po celém světě na 7 000 pracovních míst v managementu, což představuje zhruba deset procent těchto zaměstnanců. Druhá největší americká automobilka to oznámila v e-mailu, který zaslala zaměstnancům. Plánovaný krok jí má ušetřit asi 600 milionů dolarů ročně.
- Americká maloobchodní společnost Walmart (v pondělí +0,59 %) uvádí v tomto týdnu na trh tři tablety s operačním systémem Android. S přístroji s cenou pod 100 dolarů chce konkurovat iPadům firmy Apple, které na trhu dominují. Jejich cena začíná na 329 dolarech. Uvedla to v pondělí agentura Bloomberg.
- Cena akcií americké automobilky Tesla (v pondělí -2,69 %) v pondělí poprvé od prosince 2016 spadla pod 200 dolarů (titul zakončil den lehce nad 205 USD). Za propadem je zřejmě doporučení analytika ze společnosti Wedbush, který snížil cílovou cenu z 275 na 230 dolarů. Jeho obavy se týkají plánu růstu firmy i poptávky po klíčovém vozu Model 3.
- Americká banka Goldman Sachs (v pondělí -0,10 %) vede exkluzivní jednání s investiční firmou PAI Partners o koupi evropského řetězce levných hotelů B&B Hotels. Cena za téměř 500 hotelů činí 1,9 miliardy eur. Uvádí to pondělní společné oznámení společností.
- USA: Index aktivity chicagského Fedu v dubnu klesl na -0,45 bodu z -0,15 bodu v březnu (odhad: -0,33 bodu).
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie General Dynamics (v pondělí +1,76 %) na "buy" z "neutral".
- Barclays zvýšila cílovou cenu akcií Alibaba (v pondělí -5,30 %) na 225 z 220 USD.
- Barclays snížila cílovou cenu akcií American Airlines Group (v pondělí -2,46 %) na 48 z 60 USD.
- Barclays snížila cílovou cenu akcií Deere & Co (v pondělí +0,34 %) na 170 ze 180 USD.
- Argus Research snížila doporučení na akcie Bristol-Myers Squibb (v pondělí -1,15 %) na "hold" z "buy".
- Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií Micron Technology (v pondělí -3,99 %) na 45 z 47 USD.
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Target (v pondělí +1,66 %) na "equal weight" z "underweight".
- Morgan Stanley snížila doporučení na akcie Delta Air Lines (v pondělí -1,11 %) na "equal weight" z "overweight".
Zdroj: CNBC, ČTK