5 nadějí pro evropskou ekonomiku

Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o 0,4 %. Na první pohled možná nijak ohromující statistiku rozebírá hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Pod její pokličkou (a ve světě kolem) našel hned pět nadějných momentů.
1. Růst o 0,4 % je vyšší než v předchozích dvou kvartálech (0,1 %, 0,2 %). To naznačuje odraz ode dna.
Eurozóna - vývoj HDP (mezičtvrtletně v %)
2. Výpadek automobilového průmyslu v Německu způsobený primárně novou regulací (WLTP) snížil růst HDP v zemi o 0,6 procentního bodu. Velká část negativního vlivu na růst v eurozóně jako celku bude postupně ze statistik vypadávat, což dává naději na další zrychlení expanze. Je to patrné i ve zpracovatelském průmyslu, který přestává klesat. Mimochodem, druhou nejvíce postiženou zemí bylo Česko (-0,2 procentního bodu).
Německo - vývoj HDP (mezičtvrtletně v %)
3. Nepříznivá čísla a nálada v průmyslu jsou kompenzovány sektorem služeb a zlepšující se situací na trhu práce. Aby v eurozóně nastala recese, musel by se negativní sentiment rozšířit i do odvětví služeb. A to se (zatím) nestalo.
Eurozóna - index nákupních manažerů v sektoru služeb
4. Fiskální stimuly čínské vlády podporují také evropské vývozy do Číny. Rizikem ale zůstává obchodní spor USA a země draka.
Eurozóna - obchodní bilance (v milionech eur)
5. Německá vláda (ale i další) má velký prostor pro podporu ekonomiky prostřednictvím fiskálních opatření.
Německo - bilance rozpočtu
Německo - vládní dluh (v % HDP)
Zdroj: Česká spořitelna