Americké akciové indexy ve středu mírně klesly, obavy o vývoj ve světovém obchodu trvají

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily. Náladu investorů ovlivňuje nervozita z růstu obchodního napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa kvůli novým sankcím USA vůči čínským technologickým firmám. Dolar stagnoval.
Index Dow klesl o 0,39 % na 25 776,61 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,28 % na 2 856,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,45 % na 7 750,84 bodu. Index volatility VIX navzdory ztrátám akcií klesl o 1,34 % na 14,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,38 %. Ceny ropy klesly o 2-3 %, mimo jiné v reakci na překvapivý růst zásob suroviny v USA. Bitcoin odepsal přes 2 %.
Obavy, že cla a další odvetné akce ze strany USA a Číny poškodí globální ekonomický růst, udržují investory v opatrnosti. Index S&P 500 je tak na nejlepší cestě vykázat první měsíční pokles od prosincových výprodejů.
"Před pár týdny se zdálo, že je dohoda o obchodu USA s Čínou na spadnutí. Ceny akcií jsou zhruba o 3 % níže. Pokud nevíte, jak jednání dopadnou, přičemž potenciál poklesu trhu se jeví jako výrazně větší než možnost růstu, je logické omezovat agresivní dlouhé pozice. V případě uzavření uspokojivé dohody ale bude ve hře návrat indexů k maximům," uvedl Ed Keon, stratég ze společnosti QMA.
Zveřejnění zprávy z posledního zasedání měnového výboru centrální banky USA mělo na akcie jen nepatrný dopad. Podle zápisu se bankéři shodli na tom, že ještě nějakou dobu zachovají trpělivý přístup k určování měnové politiky.
Oslabila většina hlavních sektorů indexu S&P 500 v čele s energetikou. Z jednotlivých firem prudce oslabil výrobce čipů Qualcomm (-10,86 %) po rozhodnutí soudu, že firma nelegálně potlačovala konkurenci na trhu s čipy pro chytré telefony. Pokračoval pád akcií Tesly (-6,02 %) po dalších varovných vyjádřeních analytiků na adresu plánů firmy. Naopak posílila maloobchodní firma Target (+7,71 %) díky údajům o tržbách a zisku, které překonaly očekávání.
Dolarový index uzavřel téměř beze změny. Zápis z posledního zasedání Fedu ukázal, že bankéři nevidí potřebu měnit sazby žádným směrem a zvýšení úroků v letošním roce není pravděpodobné, i když ekonomika USA pokračuje v růstu a inflace zůstává mírná.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, nepatrně stoupl na 98,09 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,1 % na 1,1155 USD, k jenu naopak klesl o 0,2 % na 110,34 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,2 % na 123,07 JPY.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americká centrální banka zatím nehodlá měnit přístup k měnové politice, který předpokládá, že Fed bude před další změnou úrokových sazeb trpělivý. Představitelé měnového výboru banky se na tom shodli na svém posledním zasedání, které se konalo na přelomu dubna a května a z něhož nyní Fed zveřejnil zápis. Trpělivý přístup by podle činitelů výboru mohl "nějakou dobu" zůstat v platnosti.
- Zákonodárci amerického státu New York schválili zákon, který umožní předat vybraným výborům Kongresu USA místní daňová přiznání prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura AP. Zákon, který musí ještě podepsat demokratický guvernér Andrew Cuomo, sice výslovně Trumpa nejmenuje, neboť se týká všech volených politiků a vysokých státních činitelů, newyorští zákonodárci ho ale přijali v době, kdy se Kongres zatím neúspěšně snaží získat prezidentova federální daňová přiznání.
- Americká vláda zvažuje, že na čínského výrobce kamerových systémů Hikvision a další čínské podniky působící v tomto odvětví uvalí podobné obchodní restrikce jako na společnost Huawei. Informovaly o tom list The New York Times a agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
- Irská komise pro ochranu dat DPC zahájila první vyšetřování americké internetové společnosti Google (ve středu +0,12 %) týkající se nakládání s osobními údaji za účelem reklamy. Úřad to sdělil ve svém středečním prohlášení. Vyšetřování je výsledkem řady upozornění na činnost Googlu, včetně toho od provozovatele webového prohlížeče Brave. Ten si loni stěžoval, že Google a další firmy v segmentu on-line reklamy nezodpovědně zacházejí s údaji o lidech.
Tři největší čínské letecké společnosti požadují od americké strojírenské firmy Boeing (ve středu -1,68 %) kompenzace za ztráty, které jim přineslo zastavení provozu a dodávek letounů 737 MAX po dvou tragických nehodách. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na čínskou státní televizi.
Americká společnost Qualcomm (ve středu -10,86 %) nezákonně potlačovala konkurenci na trhu s čipy pro mobilní telefony a zneužívala svou dominantní pozici k vybírání nadměrně vysokých licenčních poplatků. Rozhodl o tom federální soud Spojených států. Verdikt by podle listu The Wall Street Journal mohl ohrozit podnikatelský model společnosti Qualcomm a vést k výrazným změnám v odvětví chytrých telefonů.
Personál amerického antimonopolního úřadu doporučuje soudně napadnout záměr společnosti T-Mobile US (ve středu -1,04 %) převzít menšího mobilního operátora Sprint (-7,62 %). S odvoláním na své zdroje to ve středu uvedla agentura Reuters. Postoj úředníků antimonopolního úřadu je tak v příkrém rozporu se stanoviskem Federální komise pro spoje (FCC), která v pondělí uvedla, že se s oběma podniky dohodla na podmínkách, které schválení záměru umožní. Hodnota transakce se pohybuje kolem 26 miliard dolarů.
- Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco podepsala dvacetiletou smlouvu na odběr zkapalněného zemního plynu (LNG) z vývozního terminálu v Texasu, který buduje americká společnost Sempra Energy (ve středu +2,13 %). Firmy to uvedly ve společném sdělení. Jde o největší kontrakt v tomto odvětví za poslední roky. Aramco bude kupovat pět milionů tun LNG ročně.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 17. května po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 2,4 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 4,74 milionu barelů (odhad: -0,599 milionu barelů, předchozí týden: +5,431 milionu barelů).
Výsledková sezóna
- Výsledky Target (ve středu +7,71 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,43 USD), tržby 17,63 miliardy USD (odhad: 17,46 miliardy USD).
- Výsledky VF Corporation (ve středu -1,92 %) ve 4QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,6 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 3,21 miliardy USD (odhad: 3,21 miliardy USD).
- Výsledky Analog Devices (ve středu +1,56 %) ve 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,31 USD), tržby 1,53 miliardy USD (odhad: 1,51 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

