ESM evropský problém ne(vy)řeší

Záchranný fond eurozóny, Evropský stabilizační mechanismus (ESM), měl začít fungovat 1. července. Německý ústavní soud rozhodne o ústavnosti jeho poslání 12. září. Fond by mohl finančně podpořit podkapitalizované banky zemí eurozóny přímými úvěry, které by tak nenavyšovaly dluhy jednotlivých států.
Navíc by bylo možné za peníze fondu nakupovat dluhopisy zemí, které si mohou na trhu jen velmi draze vypůjčovat, což je aktuálně případ Itálie a Španělska.
7 % znovu ve hře. Španělsko se potápí, optimismus po summitu vydržel necelý týden
Dosud ESM nebyl schválen řadou zemí včetně Německa, které by mělo do daného fondu investovat největší objem peněz. Německý ústavní soud prý rozhodne 12. září, dluhová krize tak do té doby nemá žádného zásadního "soupeře". Za předpokladu, že fond bude zeměmi ratifikován a získá potřebný kapitál, měl by přinést na dluhopisové trhy úlevu.
Za peníze evropských daňových poplatníků, a to z velké části z Německa, se tedy mohou sanovat španělské, snad zpětně i irské banky (Irsko chce zpětně uhradit náklady sanace tamních bank), či nakupovat italské dluhopisy. Poměr dluhu Itálie k HDP je 120 %, země potřebuje rozsáhlé refinancování.
Nákupy dluhopisů fondem ESM mohou dočasně snížit jejich výnosy, ovšem jádro problému se skrývá ve strukturálních deficitech státních rozpočtů jednotlivých zemí, kde v současné situaci nelze dělat nic jiného než provádět strukturální reformy, privatizovat státní majetek a šetřit.
Napsáno pro HN
Zdroj: Fio banka