Světlo na konci řeckého tunelu ještě zdaleka není vidět

Řecko je z trhu dluhopisů odstřiženo od počátku roku 2010, kdy požádalo o finanční pomoc kvůli růstu výnosů státních dluhopisů nad udržitelnou úroveň. Ovšem země dále operuje na peněžním trhu, kde vydává krátkodobé pokladniční poukázky a financuje z nich splácení předešlých emisí. Řekové musejí 20. srpna 2012 splatit dluhopisy v hodnotě 3,2 miliardy eur, ovšem peníze Troika zřejmě uvolní až na podzim. Řecko by mohlo získat peníze ke splacení dluhopisů vydáním pokladničních poukázek.
Aby uspokojilo požadavky mezinárodních věřitelů, mělo by ještě najít úspory za až 4 miliard eur, což bude v současné situaci velmi obtížné. HDP země klesá již čtvrtým rokem, v roce 2010 se jednalo dle Eurostatu o reálný propad ve výši 7,4 % a v následujícím roce to bylo 7,5 % s deficitem státního rozpočtu ve 9 % HDP. Letos v prvním kvartálu se Řekové propadli meziročně o 6,2 % HDP s inflací jen ve výši 1,3 %.
Veřejnost proti privatizaci
Dodatečné finanční prostředky by Řecko mohlo získat z privatizace, ovšem do toho se Řekům zatím moc nechce, zřejmě z důvodu veřejného mínění, které je silně proti. Podobné to bylo i v ČR v 90. letech minulého století, kdy se občané obávali prodeje majetků cizincům. Zpětně lze konstatovat, že to ve většině případů špatné rozhodnutí nebylo (bankovní či automobilový sektor).
Navíc kromě privatizace by Řecko mělo liberalizovat trhy (například uvolnit licence na provoz taxi služeb), omezit byrokratické překážky v podnikání a výrazně snížit počet zaměstnanců státní správy a veřejného sektoru. Bohužel to jsou vše hodně nepopulární kroky a vláda se musí připravit na další demonstrace.
Daň za dlouholetý život na duh
Světlo na konci tunelu ještě není vidět a hospodářská situace se zřejmě ještě zhorší. Dle ratingové agentury S&P by řecké hospodářství mělo v letech 2012 a 2013 dále poklesnout o 10 až 11 %. Pokud se tak stane, Řecko se propadne v HDP na obyvatele podle kupní síly pod ČR i Slovensko.
Zdroj: Fio banka