Jak se (ne)mýlil George Soros

Miliardář George Soros má za sebou řadu silných předpovědí, z nichž některé se naplnily (a udělaly z něj ještě většího boháče), zatímco jiné nikoli. Podívejte se na některé z nejznámějších.
Leden 2018: Demokraté s přehledem vyhrají volby v USA
"Donald Trump motivuje své příznivce, ale ještě větší počet svých odpůrců. A proto demokraté vyhrají letošní volby."
Výsledek: Částečně to Sorosovi vyšlo. Demokraté ovládli Sněmovnu reprezentantů, když získali 41 křesel. Republikáni ale dále ovládají Senát, kde získali dvě křesla navíc.
Leden 2018: Bitcoin je bublina
"Kryptoměny jsou klasická bublina, které jsou vždy založené na nějakém nepochopení. Bitcoin není měna, protože měny mají být určitým uchovatelem hodnoty, což u něčeho, co stoupne nebo klesne o 25 % za den, zkrátka neplatí. Těžko pak někomu (kdo nespekuluje) v takovém systému třeba vyplácet mzdu. Je to zkrátka jen spekulace."
Výsledek: Soros měl pro rok 2018 pravdu, bitcoin odepsal 70 %. Letos ale patří k tržním hvězdám.
Leden 2018: Google a Facebook to mají spočítané
"Facebook a Google ročně spolknou přes polovinu veškerých výdajů na internetovou reklamu. Tvrdí, že pouze distribuují informace, jsou ale v reálu téměř monopolními vládci ve svých segmentech, což z nich dělá prakticky veřejné služby. A to souvisí s nutností jejich větší regulace."
Výsledek: Soros měl částečně pravdu. Obě firmy stále vesele existují (byť v případě Facebooku se to s tou veselostí asi úplně nepřehání), ale je na ně stále větší tlak, a to především kvůli oblasti soukromí uživatelů ve vztahu k byznys modelům obou gigantů.
Květen 2018: Příští finanční krize bude v Evropě
"Můžeme směřovat k další velké finanční krizi. Evropa je silně ohrožená. Projekt eura je spojen s řadou nevyřešených problémů, které ale nesmí dopadnout na fungování Evropské unie."
Výsledek: Minimálně prozatím se Evropě celkem daří, výnosy dluhopisů i těch nejproblémovějších zemí eurozóny jsou relativně nízké. Zůstává samozřejmě otázkou, co bude, až se Evropská centrální banka rozhodne ukončit podporu ekonomiky. Ale třeba ji neukončí nikdy. Hezké téma pro další predikci.
Duben 2016: Příští finanční krize bude v Číně
"Situace v Číně připomíná USA v letech 2007-2008, kdy krizi také spustil přílišný nárůst objemu úvěrů. Velká část peněz dodávaných bankami do systému slouží k udržování nekvalitních zadlužených firem při životě."
Výsledek: Sorosova předpověď se zatím nenaplnila. Čínská ekonomika citelně zpomaluje, ovšem navzdory vysokému zadlužení ve firemním sektoru se jí daří vyhýbat krizi ve stylu USA před 12 lety.
Únor 2012: Režim v Íránu se změní
Soros předpověděl, že tvrdý přístup prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda ve volbách utrpí porážku.
Výsledek: Soros měl pravdu, Ahmadínežáda vystřídal reformista Hasan Rúhání. V zemi to ale až tak výraznou změnu přinést nemohlo, reálným vůdcem v Íránu zůstal ájatolláh Sajjid Alí Chameneí.
Září 1992: Britská vláda oslabí libru
Seznam nemůže nezahrnovat slavnou Sorosovu spekulaci. Slavný investor věřil, že britská vláda bude muset oslabit libru.
Výsledek: Soros měl pravdu (a mohl k vývoji sám přispět svými kroky). Navzdory zvýšení sazeb ve snaze vypudit z trhu spekulanty na pokles domácí měny musela nakonec britská vláda 16. září 1992 poslat libru ke dnu. Ve stejný den Soros zvýšil svou SHORT pozici v libře z 1,5 miliardy USD na 10 miliard USD, a byl tak v rozhodující době na trhu s librou výraznou silou. Fondy jím vedené v té době v těch dnech na spekulaci proti libře vydělaly okolo jednoho bilionu dolarů.
Zdroj: Business Insider