Jak slabší jüan (ne)dopadne na českou ekonomiku?

Na začátku týdne vyvolala na trzích velkou paniku aktivita Číny, která nechala oslabit svou měnu v páru s americkým dolarem v reakci na krátce předtím oznámený plán na uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží do USA. Své postřehy k tématu nabízí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.
Vzestup kurzu USC/CNY v úvodu týdne byla na krátkodobějším grafu opravdu výrazný, nicméně od čtvrtka 1. srpna se stále jednalo jen o vzestup o zhruba 2,5 %.
zdroj: KoyFin
Hodnota kurzu nicméně přestala mít na začátku 6 a začala mít 7. A prolomení takových kulatých hladin vždy přitahuje pozornost. Navíc jüan oslabil na úroveň naposledy viděnou v roce 2008.
zdroj: KoyFin
Může mít vývoj hodnoty čínské měny dopad i na nás v české kotlině? Oslabení v rozsahu několika málo procent se českého spotřebitele určitě nijak významně nedotkne, a to z řady důvodů:
- změnami v tomto rozsahu prochází kurz USD/CNY běžně,
- dopad oslabení bude rozředěn souběžnými změnami cen a marží na různých stupních dodavatelských řetězců,
- konečný efekt se projeví až se zpožděním a snadno zanikne v neustálém přílivu a odlivu různých slevových akcí.
Jistě ne všechny obchody s Čínou jsou navíc fakturovány v jüanech. A vůbec, Čína v rámci celkových českých vývozů zabírá jen něco přes 1 % (v dovozech ovšem přes 10 %).
Kurzová manipulace by začala být pro českou ekonomiku významná až ve chvíli, kdy by nabyla, a to na dobu alespoň několika měsíců, rozsahu alespoň 10 %. Tak daleko situace rozhodně nedospěla. Zatím jde, vzhledem k omezenému rozsahu, ze strany Číny spíše o symbolický krok. Možná měl naznačit ochotu Pekingu v obchodní válce s USA sáhnout k dalším, dosud nepoužívaným zbraním.
Oficiální komunikace čínské centrální banky (PBoC) takové využití či zneužití kurzu popírá. Tvrdí, že šlo o snahu umístit kurz USD/CNY na úroveň, která by lépe odpovídala obavám trhu z dalšího vývoje čínsko-americké obchodní války. A že PBoC bude kurz jüanu držet na celkem stabilní, "rozumné a vyrovnané" úrovni.
Čína musí být navíc při posouvání kurzu a komunikaci o něm opatrná. Jinak by totiž mohla ohrozit prestižní pozici své měny coby jedné z pouze 5 složek takzvaného koše zvláštních práv čerpání (SDR, umělé měny používané Mezinárodním měnovým fondem). Číně se podařilo vydobýt pro svou měnu zahrnutí do SDR za poněkud kontroverzních okolností teprve před třemi lety.
Opatření Čínské lidové banky ve studiu Investičního webu Michal Skořepa probíral se šéfredaktorem Petrem Novotným.
Zdroj: Česká spořitelna