Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak nahlíží Mario Draghi na ekonomiku eurozóny a jak chtěl jeden ze šéfů indické pobočky Goldman Sachs vyřešit své finanční potíže? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy zahájily týden nevýrazně, závěr seance byl slabý. Obavy o vývoj ekonomiky trvají
Akcie v USA v pondělí uzavřely téměř beze změny. Vzhůru táhla trh firma Apple. Negativně však na náladu zapůsobila smíšená makroekonomická statistika v době, kdy hospodářství čelí problémům souvisejícím s americko-čínskou obchodní válkou. Index Dow stoupl o 0,06 % na 26 949,99 bodu, S&P 500 klesl o 0,01 % na 2 991,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,06 % na 8 112,46 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,68 % na 14,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 1,72 %. Ceny ropy vzrostly zhruba o půl procenta, o celé procento zpevnilo zlato a stříbro vystřelilo o pět procent výše, naopak mírně ztrácely nejpopulárnější kryptoměny.
2. Evropské akcie v pondělí skončily v červených číslech, nedařilo se automobilkám, těžařům a bankám
Akcie na západoevropských akciových trzích zakončily pondělní seanci v mínusu. Výrazně klesly akcie automobilek, těžařů a bank. V reakci na krach cestovní kanceláře Thomas Cook posílily cenné papíry některých konkurenčních firem v oboru. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,78 % na 389,90 bodu. Britský FTSE 100 se snížil o 0,26 %, francouzský CAC 40 oslabil o 1,06 % a německý DAX odepsal 1,01 %.
3. Pražská burza v pondělí klesla téměř o 1,5 %, akcie Avastu zlevnily o 3,4 %
Pražská burza v pondělí po třech posíleních v řadě oslabila, index PX klesl o 1,44 % na 1 045,03 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové společnosti Avast. Ztráta postihla většinu hlavních emisí včetně akcií Monety Money Bank a energetické firmy ČEZ, které dosáhly největších objemů obchodů. Akcie Monety zlevnily o 0,41 % na 73 Kč a akcie ČEZ klesly o 1,15 % na 514 Kč.
4. Očekávané události
Úterní dopoledne bude patřit indexům Ifo pro Německo a francouzskému indexu podnikatelského klimatu. Odpoledne Spojené státy přidají indexy cen domů S&P/Case-Shiller a FHFA, index spotřebitelské důvěry od Conference Board a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnosti NIKE, Cintas, AutoZone, CarMax a IHS Markit. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Draghi: Oživení ekonomiky eurozóny je v nedohlednu
Ekonomika eurozóny nevykazuje žádné přesvědčivé důkazy oživení a přetrvávající pokles zpracovatelského průmyslu by mohl ohrozit zbytek ekonomiky. Na jednání výboru pro hospodářské záležitosti Evropského parlamentu to v pondělí prohlásil odcházející šéf Evropské centrální banky Mario Draghi.
6. Markit: Podnikatelská aktivita v Německu po šesti letech klesla
Podnikatelská aktivita v Německu v září poprvé za více než šest let klesla, v celé eurozóně se pak její růst téměř zastavil. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost IHS Markit.
7. Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala, problém mohou mít i Češi na zájezdu koupeném v zahraničí
Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook, kvůli finančním potížím zkrachovala. Společnost patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Na dovolené v zahraničí je nyní s touto firmou asi 600 000 lidí, a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven.
8. Britské domácnosti se obávají o svou budoucí finanční situaci
Britské domácnosti mají v současnosti ohledně svých finančních vyhlídek největší obavy od roku 2013, zčásti kvůli ekonomické a politické nejistotě spojené s připravovaným odchodem země z Evropské unie. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit.
9. Krádeží obchodních tajemství v Číně přibývá, tvrdí Američané
Případů krádeží obchodních tajemství v posledních letech přibývá a jejich původcem je většinou Čína, uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti. Od roku 2012 podle něj stála Čína za 80 % nahlášených případů ekonomické špionáže.
10. Slovenská továrna PSA ukončila produkci nejvíce vyráběného modelu
Slovenský závod francouzské automobilky PSA o uplynulém víkendu po téměř osmi letech ukončil výrobu první generace modelu Peugeot 208, kterou nahradila nová verze. Z výrobních linek závodu u Trnavy sjelo od listopadu 2011 celkem 1,27 milionu vozidel první generace Peugeot 208. Ta se tak dostala na špici z hlediska počtu vyrobených vozidel ve slovenské divizi PSA.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Jeden ze šéfů Goldman Sachs v Indii chtěl banku okrást
Indická policie před dvěma týdny zatkla zástupce šéfa pobočky americké investiční banky Goldman Sachs v Béngalúru. Podezírá ho z toho, že chtěl finančnímu ústavu ukrást 380 milionů rupií (124 milionu Kč).
Ašvani Džhundžhunvala se podle sdělení společnosti přihlásil do jejího počítačového systému jménem svých třech níže postavených kolegů a převedl si na svůj účet 380 milionů rupií, které patřily bance.
Podle trestního oznámení, které na Džhundžhunvalu banka podala, si k sobě trojici kolegů zavolal pod záminkou, že je bude školit. Na několik minut je ale prý poslal na pochůzku a během této chvíle si peníze převedl na svůj účet v Číně. Podle indických médií měl finanční problémy, peníze údajně prohrál v on-line pokeru. Bance se nicméně podařilo peníze téměř okamžitě získat zpět, uvedl zdroj obeznámený s případem.
Aktuality
