Sever proti Jihu: Němci kritizují plán záchrany eurozóny

Z Německa se ozývá kritika zvýšené role trvalého záchranného fondu eurozóny ESM a záměru Evropské centrální banky obnovit nákupy státních dluhopisů ohrožených zemí eurozóny. Proti jsou někteří vládní politici v čele s ministrem zahraničí Guidem Westerwellem a členy bavorské CSU. Bavorský ministr financí Söder také kritizoval záměr ECB a vyzval Řecko k odchodu z eurozóny. Podle něj by německá ekonomika v dlouhodobém pohledu utrpěla více, kdyby předlužená země v měnové unii zůstala.
Narážejí na sebe dva různé přístupy k řešení nadměrného zadlužení některých evropských zemí. Je to názorová válka severu proti jihu. Němečtí politici se domnívají, že Řecko, Portugalsko a další země jsou zodpovědné za extrémní zadlužení svých veřejných financí a měly by za ně nést odpovědnost – tedy začít masivně šetřit nebo v nejhorším případě i opustit eurozónu.
ECB hraje s periferií
Jižní část názorového spektra, mezi kterou po příchodu nového guvernéra Itala Draghiho už částečně patří i Evropská centrální banka, naopak zastává názor, že by evropské instituce (nově vznikající Evropský stabilizační mechanismus nebo právě ECB) měly dotčené země podporovat a částečně i ručit za jejich závazky (vydáním společných evropských dluhopisů).
I zde – jako všude – platí: všeho s mírou. Vysoké úroky, které musejí zadlužené země platit za to, aby si mohly dále půjčovat na trhu, na ně působí jako bič – nutí je k úsporným opatřením. V tom lze s tvrdými německými výroky souhlasit. Trhy mají ovšem také tendenci přestřelovat; v uplynulých měsících jsme byli svědky opravdu vysokých výnosů ze španělských či italských dluhopisů (o řeckých nemluvě). Určitá ochrana zadlužených vlád a jejich pokladen je proto na místě.
ECB jim může dát čas tím, že bude dočasně nakupovat jejich dluhopisy, tedy snižovat jejich výnosy. Nelze to však dělat donekonečna. Jednak by to spustilo obrovskou inflaci , a také by se ztrácel onen výchovný efekt a další země by se bez obav pustily do zadlužování, protože by se nebály jeho dopadů.

Zdroj: Conseq