Demografie: Přehlížený předstihový indikátor, který varuje před ekonomickou katastrofou

Jedním z největších trendů současnosti je demografický vývoj. Světová populace stále roste, zejména vyspělý svět ale současně rychle stárne. Jaké jsou vyhlídky do dalších desetiletí?
Mimořádně zajímavý je vývoj míry porodnosti. Ačkoli světová populace roste, míra porodnosti prudce klesá. Za posledních 50 let se porodnost snížila na polovinu. Zejména v posledních letech přitom klesá nejen v rozvinutém, ale i v rozvíjejícím se světě, výrazně třeba v 30milionové Angole, 40milionové Ugandě nebo 100milionové Etiopii. Výrazně méně dětí se v přepočtu na jednu ženu rodí také ve více než miliardové Indii, v současnosti druhé nejlidnatější zemi světa.
V některých zemích vyspělého světa, například v Polsku, Portugalsku, na Tchaj-wanu nebo v Jižní Koreji, dokonce porodnost spadla pod minimální míru nutnou pro obnovování populace. Nebudou-li do těchto zemí mířit lidé zvenčí, případně neobnoví-li se silnější porodnost, tamní národy postupně vymřou.
Podle predikcí dosáhne populace na Zemi vrcholu koncem 21. století. To by na planetě mělo žít kolem 11 miliard lidí místo současných necelých osmi.
Populačního vrcholu stále ještě nedosáhla Indie a výrazné nárůsty počtu obyvatel se čekají také v Nigérii. Například Čína je těsně před vrcholem, zatímco třeba Japonsko již dávno za ním.
"Zejména vyspělý svět si navykl na nekončící ekonomický růst. Demografické trendy ovšem ukazují, že mnoho důvodů k radosti do budoucna není. Právě demografie je totiž jedním z velice přesných předstihových ekonomických indikátorů a snaha o zvrat křivek při takto silných trendech je tak trochu snahou o zázrak," upozorňuje Ruchir Sharma z Morgan Stanley Investment Management.
Zdroj: Abnormal Returns
Aktuality
