Americké akciové indexy v pondělí napravily většinu počátečních ztrát, Dow posunul maximum díky akciím Boeingu

Akcie ve Spojených státech v pondělí převážně mírně oslabily. Po komentářích amerického prezidenta se investorů opět zmocnila nejistota ohledně pokroku v americko-čínských obchodních jednáních. Na devizovém trhu ztrácel dolar.
Index Dow posílil o 0,04 % a obchodování uzavřel na 27 691,49 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,20 % na 3 087,01 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,13 % na 8 464,28 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,14 % na 12,69 bodu, ceny ropy klesly o půl procenta, stejně tak zlato. Stříbro naopak mírně zdražilo, nejsledovanější kryptoměny naopak odepsaly od jednoho do tří procent.
Akciový trh byl v uplynulých dnech tažen výše optimismem ohledně toho, že se podaří uzavřít první část chystané dohody mezi oběma největšími světovými ekonomikami. Ten ale zchladila Trumpova sobotní poznámka, že Washington uzavře s Pekingem dohodu pouze tehdy, pokud bude dobrá pro USA.
"Vše závisí na americko-čínské obchodní dohodě," řekl agentuře Reuters analytik Michael Arone z poradenské společnosti State Street Global Advisors. "Dokud nebude jasno, myslím, že ceny akcií budou kolísat."
Vzpruhou byl pro pondělní obchodování růst ceny akcií Boeingu (+4,55 %). Výrobce letecké techniky oznámil, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX, který byl letos v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, bude obnoven v lednu. Akcie firmy byly hlavním růstovým motorem indexu Dow.
Na devizových trzích kvůli obnovené nejistotě ohledně obchodní dohody slábl dolar. Dařilo se ale libře, která těžila z rozhodnutí lídra britské protiunijní Strany pro brexit Nigela Farage, že jeho uskupení v prosincových předčasných volbách nepostaví kandidáty v obvodech, kde v předchozích volbách v roce 2017 vyhráli vládní konzervativci.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.00 SEČ ztrácel 0,15 % na 98,20 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,15 % na 1,1033 USD. Libra k dolaru zpevňovala o 0,6 % na 1,2851 USD. Euro pak na libru ztrácelo 0,45 % na 0,8585 GBP.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americký výrobce letecké techniky Boeing (v pondělí +4,55 %) předpokládá, že komerční provoz jeho letadel 737 MAX bude obnoven v lednu. Oznámila to samotná firma. Dodala, že již v prosinci by mohla obnovit dodávky těchto letadel zákazníkům. Provoz letadel 737 MAX byl letos v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii.
- V nadcházejících 12 měsících plánuje akvizici více než polovina světových firem. Hlavním motorem fúzí a akvizic je zájem o nové technologie a talenty. Nejatraktivnějšími investičními destinacemi jsou USA a Velká Británie. Příchod recese se v dohledné době neočekává, vyplývá z Barometru investiční důvěry poradenské firmy EY.
- Morgan Stanley snížila doporučení na akcie Qualcomm (v pondělí -2,33 %) na "equal weight" z "overweight".
- Jefferies zvýšila cílovou cenu akcií Tesla (v pondělí +2,36 %) na 400 ze 300 USD.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
