George Soros: Německo musí buď podpořit růst, nebo odejít z eurozóny. ECB zachrání euro, ale tragédii odvrátit nemusí

Německo by mělo opustit měnovou unii, pokud není připraveno a ochotno dostatečně podpořit slabší země eurozóny v jejich boji s dluhy a ekonomickým poklesem, tvrdí George Soros v rozhovoru pro Reuters. Zároveň ve svém víkendovém článku kvituje záchrannou snahu ECB, která však podle něj nemusí odvrátit evropskou ekonomickou katastrofu.
Podle Sorose si potřebují jižní země eurozóny alespoň na čas oddechnout od vysokých úroků z dluhů a úsporných opatření diktovaných Německem. "Největší ekonomika Evropy má na výběr - buď podpoří prorůstovou politiku a politickou unii, nebo po dohodě odejde z měnové unie," uvedl Soros pro Reuters.
Odchod největšího evropského věřitele by nepochybně byl pro evropskou ekonomiku a její vnímání na dluhopisovém trhu menší katastrofou než odchod některého z dluhových hříšníků.
Eurozóna bez Německa by podle proslulého investora mohla se svým výrazně slabším eurem lépe konkurovat na světových trzích, oživit export a s ním i celou ekonomiku. Pokud chce Německo v eurozóně setrvat, musí přijmout vůdčí roli a "zkrotit" svou centrální banku, která je hlavní a v podstatě jedinou slyšitelnou opozicí v rámci Draghiho ECB.
Evropa má více času
Podle Sorose je přijatý program odkupu dluhopisů evropských zemí správnou cestou. "Evropa si koupila výrazně více času, než měla dosud," tvrdí. Stále ovšem pochybuje o tom, že Itálie a Španělsko přijmou přísný mezinárodní dohled nad svými financemi výměnou za peněžní pomoc, která je podmínkou ECB pro zahájení odkupu jejich dluhopisů na sekundárním trhu.
George Soros by v rámci společného boje s dluhovou krizí přivítal spíše společné evropské dluhopisy (eurobondy). To je ovšem stále nepřijatelné právě pro Německo, které nechce ručit za dluhy jižních států ani se o ně nějakým způsobem dělit. "Evropa dále potřebuje prorůstový program, a ten také Němci nijak neprosazují," nenechává na Berlínu nit suchou známý finančník.
"Úsporná opatření prohloubila finanční krizi v roce 1982," tvrdí Soros. Latinská Amerika zažila ztracenou dekádu, něco podobného podle něj zažívá nyní Evropa, akorát někdejší roli Mezinárodního měnového fondu nyní hraje Německo. "Evropu to dovedlo na okraj deprese, která může trvat pět až deset let."
Evropě pomocnou ruku nikdo nepodá
Spojené státy jsou na tom ekonomicky lépe než Evropa, ovšem i zde číhá obrovský strašák v podobě vysokého zadlužení. Navíc v zemi s 8% nezaměstnaností nelze čekat nějaký raketový růst spotřeby, který by znamenal vysokou poptávku po evropském zboží.
Čínský ekonomický zázrak se již definitivně zadrhl, což prokázala i čerstvá makrodata v čele s průmyslovou výrobou. Tamní vláda chystá mnohamiliardové podpůrné balíčky, snižují se sazby i povinné rezervy, Čína ovšem v žádném případě nemá důvod Evropu postavit na nohy, za to by jí totiž musela Evropa nabídnout tak velké politické ústupky, že to v současnosti nejspíše není myslitelné.
Podle Sorose je tak Německo stále největší hybnou silou ekonomiky eurozóny. Samo ovšem zpomaluje, na jeho vývoz - výkladní skříň německé ekonomiky - již zkrátka v ostatních evropských zemích nemají peníze. Politika Berlína, tedy jeho snaha o přísnou fiskální disciplínu, pak znamenají pro další evropské země v současné situaci spíše další problémy.
Bez Německa může mít eurozóna problém
"Nemyslím si, že by Němci tlačili na odchod Řecka z měnové unie, ovšem budou ho stále držet v naprosté závislosti na dávkách zahraničních peněz, které sotva pokryjí splátky dluhů," domnívá se George Soros.
Pokud by se Německo rozhodlo děravou loď, která se potápí a jejíž polámaný kýl spravuje největším dílem stále "bednářka Merkelová", nakonec opustit, bude to znamenat pro eurozónu kromě jisté úlevy spojené se slabší měnou také mocenskou změnu. Kandidátem na vůdčí roli ve sjednocené Evropě by byla Francie.
Ta se aktuálně vyhřívá v teplém německém stínu a užívá si pozice bezpečného přístavu. Její dluhopisy se nedávno dostaly na rekordní maxima, respektive minima svých výnosů. "Francie může mít bez Německa velký problém. Aktuálně si užívá bezrizikovost svých půjček, ovšem kdyby Německo opustilo měnovou unii, bude na tom Francie v tomto smyslu možná i hůře než Itálie," míní George Soros.