Co musíte ráno vědět (16. ledna)

Jak se ve středu vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, na čem se dohodly USA a Čína a za co také hrozí vězení v Severní Koreji? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu po uzavření první fáze obchodní dohody USA s Čínou posílily, většinu zisků ale následně odevzdaly
Americké akcie ve středu zpevnily. USA a Čína podepsaly první fázi obchodní dohody a slíbily vyřešit svůj celní spor, který déle než rok hýbe finančními trhy. Zisky však byly nízké kvůli ztrátám některých firem po zveřejnění hospodářských výsledků. Index Dow si připsal 0,31 % na 29 030,22 bodu, širší index S&P 500 zpevnil o 0,19 % na 3 289,29 bodu a technologický index Nasdaq Composite stoupl o 0,08 %, na 9 258,70 bodu. Index volatility VIX se zvedl o nevýrazných 0,24 % na 12,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,78 %. Ceny ropy klesly o třetinu procenta, zlato zpevnilo bezmála o procento a stříbro o dvě procenta, mírné zisky si připsaly i nejsledovanější kryptoměny.
2. Evropské akcie ve středu i přes optimismus ohledně obchodní dohody uzavřely smíšeně
Evropské akcie ve středu uzavřely smíšeně, když trh netrpělivě vyhlížel podepsání dokumentu, který by měl uzavřít první fázi obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Investory mírně znervóznilo prohlášení amerického ministra financí Stevena Mnuchina, že zatím nebudou zrušena ani snížena cla uvalená na dovoz čínského zboží. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel ze ziskem pouze 0,01 % na 419,63 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,27 % na 7 642,8 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,14 % na 6 032,61 bodu a německý DAX ztratil 0,18 % na 13 432,3 bodu. Dařilo se zejména veřejným službám, jež získaly zhruba 1,3 %, naopak automobilový sektor oslabil o 1,7 %.
3. Pražská burza ve středu po pěti posíleních v řadě oslabila, dolů ji stáhly akcie Erste a KB
Pražská burza ve středu přerušila růstovou sérii. Index PX klesl o 0,53 % na 1 133,09 bodu. Přispěly k tomu zejména akcie Erste, které dosáhly největšího objemu obchodů a zároveň i nejvýraznějšího propadu z hlavních emisí burzy. Odepsaly 1,93 % na 843,40 Kč.
4. Očekávané události
Čtvrteční dopoledne bude patřit německé inflaci a českému indexu cen výrobců. Odpoledne Evropská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání a ve Spojených státech vyjdou indexy cen dovozu a vývozu, údaje o maloobchodních tržbách, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zpráva o podnikových zásobách a index realitního trhu od NAHB. Výsledkovou mozaiku na Wall Street doplní společnosti Bank of New York Mellon, Morgan Stanley nebo CSX. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Zástupci USA a Číny podpisem stvrdili ukončení první fáze obchodních jednání
Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che ve středu v Bílém domě podepsali dílčí obchodní dohodu, která uzavřela první fázi obchodních jednání mezi oběma zeměmi. Čína podpisem dokumentu mimo jiné přislíbila navýšení importu amerických průmyslových výrobků, zemědělských plodin, služeb a energií. Ke snížení či zrušení cel ale zatím nedojde, uvedl americký prezident Donald Trump.
6. HDP Německa loni vzrostl o 0,6 %, nejméně od roku 2013
Růst německé ekonomiky loni výrazně zpomalil. Hrubý domácí produkt se zvýšil jen o 0,6 %, což je nejpomalejší tempo růstu od roku 2013. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu na tiskové konferenci v Berlíně zveřejnil spolkový statistický úřad. Ještě předloni růst dosáhl 1,5 %.
7. Bankám Goldman Sachs i Bank of America ve čtvrtletí klesl zisk
Finančnímu ústavu Bank of America, který je podle objemu aktiv druhou největší bankou v USA, klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o čtyři procenta na 6,75 miliardy dolarů. Ve výraznějším poklesu zisku zabránily solidní výsledky v obchodování s dluhopisy a růst úvěrů. Bance Goldman Sachs ve stejném období klesl zisk ještě výrazněji.
8. Amazon v Indii investuje miliardu USD do malých a středních firem
Americký internetový prodejce Amazon investuje v Indii miliardu dolarů, aby přilákal malé a střední firmy, kterým umožní nabízet jejich zboží přes svůj portál. Řekl to ve středu šéf Amazonu Jeff Bezos, který je teď v Indii na pracovní cestě. Maloobchodníci se ale během Bezosova pobytu v zemi chystají proti Amazonu demonstrovat. Obávají se, že americký podnik bude mít v Indii negativní vliv na maloobchodní sektor.
9. Europoslanci podpořili zelenou dohodu, odmítli zmínit jádro
Poslanci Evropského parlamentu ve středu podpořili klimatický plán nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku o nejméně 50 % proti hodnotám z roku 1990. Poslanci vyzvali, aby byl cíl vyšší. Dva pozměňovací návrhy, které uznávaly roli jaderné energetiky při dosažení klimatických cílů, ale europoslanci odmítli.
10. Benda: ČNB očekává další zpevňování koruny
Česká národní banka očekává, že koruna bude nadále zpevňovat, i když ne tak silně jako v letech 2008 a 2009. Na ekonomické konferenci ve Vídni to ve středu řekl člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda. Dodal, že letos bude mít banka prostor ke zvýšení základní úrokové sazby a že by bylo lépe to učinit dříve než později. Koruna ve středu dopoledne zpevnila k euru na nejsilnější úroveň za sedm let.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nejprve obrazy, pak děti
Dostat se v KLDR do problémů se soudy není nijak složité. Své o tom ví matka, které podle serveru The Daily NK hrozí stíhání za to, že při požáru domu namísto záchrany obrazů, na nichž jsou vyobrazeni bývalí vůdci Kim Ir-sen a Kim Čong-Il (povinná výbava každé spořádané severokorejské domácnosti), dala přednost záchraně svých dětí. Správně naopak nešťastnou situaci vyhodnotil mladý farmář, pro změnu navrátilec z vězení, který riskoval svůj život, aby z hořícího domu vynesl obrazy jedné z rodin, a přes noc se tak stal národním hrdinou.