Co Twitter dal: Back in 2000

Tentokrát o dluzích ve světě, ale také o relativně nízké zadluženosti ČR, o stejně drahých akciích jako v roce 2000, o Trumpovi, který krade ropu, a nakonec několik obrázků o tom, jak fungují finance.
1. Zaostřeno na dluhy
Globální dluh překonává rekordy již několik čtvrtletí po sobě. V poměru k HDP vytvořil nové maximum ve třetím čtvrtletí 2019.
Dluhy přitom stále méně pomáhají růstu. Každý dodatečný dolar dluhu v USA vygeneroval v první polovině roku 2019 pouze 40 centů HDP, což je o 25 % méně než v před dvaceti lety.
Česká republika je na tom, co se zadlužení týče, celkem dobře. Skutečnost, že deset let po krizi a po dlouhém období růstu ekonomiky dluh prakticky neklesl, sice není žádná sláva, ale ve srovnání s vyspělým světem jsme celkem hvězdy. Zejména v poměru dluhu a HDP.
2. Jako v roce 2000
Ceny akcií vůči tržbám jsou jedním z ukazatelů, podle kterých jsou americké akcie podobně drahé jako v roce 2000.
Dalším takovým ukazatelem je EV/EBITDA.
Zisky stagnují, ale ceny akcií letí nahoru. I to pamatujeme z doby před dvaceti lety.
Dekáda po roce 2000 byla přitom pro akciové investory velice nepříznivá.
3. Trump a ropa
Často se hovoří o tom, že USA jsou na Blízkém východě jen kvůli ropě. A přestože je dnes Amerika jedním z největších exportérů ropy na světě, Trump to nyní řekl bez obalu. Prezident USA zkrátka udělal z armády USA partu žoldáků, kteří kradou ropu.
4. Obrázkové finance
Obrázky jsou v módě. Tak se podívejte, jak fungují finanční trhy.