Co musíte ráno vědět (5. února)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem letos podle Ministerstva financí poroste česká ekonomika a kolik toho Američané vědí o majetkové nerovnosti? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v úterý prudce posílily, obavy z koronaviru ustupují
Americké akcie výrazně zpevnily, protože intervence čínské centrální banky zmírnila obavy investorů z negativních dopadů nového koronaviru. Index Dow zaznamenal nejprudší denní růst od poloviny srpna a technologický index Nasdaq Composite vylepšil rekordní maximum. Index Dow posílil o 1,44 % na 28 807,63 bodu, širší S&P 500 narostl o 1,50 % na 3 297,59 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 2,10 % na 9 467,97 bodu. Index volatility VIX klesl o 10,68 % na 16,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o sedm bazických bodů na 1,60 %. Ceny ropy klesly o více než procento, ztrácely zlato i stříbro a nejsledovanější kryptoměny také odevzdaly okolo procenta.
2. Evropské akcie v úterý výrazně stouply, v centru pozornosti byla výsledková sezóna
Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali kvartální čísla několika velkých evropských firem a sledovali zprávy týkající se šíření čínského koronaviru. Regionální index STOXX Europe 600 se zvýšil o 1,64 % na 418,47 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,55 % na 7 439,82 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 1,76 % na 5 935,05 bodu a německý DAX se zvýšil o 1,81 % na 13 281,74 bodu. V plusu seanci zakončily všechny hlavní sektory, nejvíce se dařilo odvětví základních zdrojů, které vzrostlo o 3,5 %.
3. Pražská burza v úterý stoupla, polepšila si většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý navázala na pondělní růst. Index PX stoupl o 0,47 % na 1 090,21 bodu. Polepšila si většina hlavních emisí. K růstu burze pomohly hlavně bankovní tituly. Objem obchodů byl s 452 miliony mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky (+0,38 %).
4. Očekávané události
Středa bude patřit indexům nákupních manažerů v sektoru služeb, maloobchodním tržbám v eurozóně a Česku a americké bilanci zahraničního obchodu. V USA vyjdou také údaje o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od ADP a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o stavu zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti General Motors, Qualcomm, MetLife, BNP Paribas, Siemens či GlaxoSmithKline. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ministerstvo financí letos nadále očekává růst české ekonomiky o 2 %
Ministerstvo financí ponechalo v nové makroekonomické prognóze odhad růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce na 2 %. Úřad rovněž ponechal odhad růstu ekonomiky v loňském roce na 2,5 %. Pro příští rok očekává nově ekonomický růst o 2,2 %.
6. Hospodářské dopady koronaviru jsou cítit po celém světě
Hospodářské dopady omezení souvisejících s epidemií koronaviru v Číně jsou cítit po celém světě, od dřevařů na Novém Zélandu po vývozce potravin ve Spojených státech. Zpoždění či zrušení dodávek čelí vývozci, těžaři i výrobci všeho možného - od uhlí a dřeva po maso a ovoce, upozornila agentura Reuters.
7. BP ve čtvrtém čtvrtletí klesl zisk, překonal však odhady. Firma zvýší dividendu
Britské ropné společnosti BP ve čtvrtém čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy a plynu klesl čistý zisk o 26 % na 2,57 miliardy USD. Výsledky však překonaly očekávání analytiků a firma oznámila, že zvýší dividendu. To naznačuje, že podnik má důvěru v další růst svého podnikání v oblasti ropy a plynu.
8. Ekonomové: Růst čínské ekonomiky může zvolnit pod dvě procenta
Tempo růstu čínské ekonomiky v tomto čtvrtletí kvůli šíření nového typu koronaviru prudce zvolní a v meziročním srovnání by hrubý domácí produkt mohl vykázat méně než dvouprocentní růst. Myslí si to někteří ekonomové. Znamenalo by to citelné zpomalení proti předchozímu čtvrtletí, kdy čínská ekonomika vykázala meziroční růst o šest procent. Ve hře je také varianta, že oproti předchozímu čtvrtletí ekonomika dokonce klesne.
9. Hyundai kvůli koronaviru zastaví výrobu v Jižní Koreji, nemá díly
Automobilka Hyundai Motor v Jižní Koreji od pátku zastaví na několik dní výrobu. Kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru totiž nemá díly z Číny. S odvoláním na odbory o tom v úterý informovala agentura Reuters. Hyundai je prvním výrobcem aut, který kvůli koronaviru přerušuje výrobu mimo Čínu.
10. IKEA v Británii zavře první větší obchod v historii
Švédský nábytkářský řetězec IKEA zavře od svého vstupu na britský trh před 33 lety první větší obchod v zemi. Firma, která má v Británii 22 prodejen, to uvedla v úterý s tím, že reaguje na změny nákupních zvyklostí zákazníků dávajících přednost nákupům na internetu. Uzávěrkou obchodu v centru Coventry letos v létě přijde o práci 352 lidí.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Reportér v USA zaskočil respondenty ekonomickou anketou s koláčem
Tuší obyčejní Američané, jak velká nerovnováha v rozdělení bohatství panuje v jejich zemi? Na tuto otázku minulý týden netradičním způsobem hledal odpověď moderátor televizního pořadu CBS This Morning Tony Dokoupil. Respondenty v obchodním domě v New Yorku nechal rozdělovat kusy nakrájeného koláče na talíře znázorňující jednotlivé příjmové segmenty obyvatelstva. Reálné situaci se žádný z jejich odhadů ani nepřiblížil, a i proto reportáž vyvolala na internetu velký ohlas.
Náhodní kolemjdoucí byli postaveni před stůl s pěti talíři označenými cedulkami "nejchudší", "nižší střední třída", "střední třída", "vyšší střední třída" a "nejbohatší". Vedle nich byl připravený koláč představující majetek všech amerických domácností, jehož výše se odhaduje na 98 bilionů dolarů.
Úkolem respondentů bylo rozdělit kusy koláče na jednotlivé talíře podle toho, jak si myslí, že vypadá rozdělení majetku mezi jednotlivými společenskými třídami. Úroveň ekonomických nerovností ve Spojených státech všichni výrazně podcenili a následná ukázka skutečného stavu je zaskočila a zklamala.
Po zásahu Dokoupila se devět z deseti řezů přesunulo na talíř nejbohatších 20 % populace, poslední řez se poměrem 80 ku 20 rozložil mezi vyšší střední a střední třídu, zatímco pro čtvrtý segment - nižší střední třídu - zbyly pouze drobky.
"A ti nejchudší nemají z koláče nic. Vlastně mají méně než to. Mají totiž účet za koláč," vysvětloval reportér CBS. Narážel na to, že pětina nejchudších obyvatel USA má v průměru dluhy přibližně 6 000 dolarů.
Anketa s koláčem vzbudila velký ohlas, jen na Twitteru nasbírala od pátku 3,5 milionu zhlédnutí. Reagovala na ni i americká senátorka Elizabeth Warrenová, která se uchází o nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb.
"Takhle vypadají majetkové rozdíly v dnešní Americe. Je načase zavést daň z bohatství, abychom mohli investovat do příležitostí pro pracující rodiny, vyrobit větší koláč a ukrojit rodinám větší kus," napsala v sobotu na Twitter. Prezidentská kandidátka chce stejně jako její kolega ze Senátu a volební soupeř Bernie Sanders prosadit speciální daň týkající se osob s majetkem převyšujícím 50 milionů dolarů. Podle CBS průzkumy ukazují, že většina Američanů myšlenku podporuje.