US MARKETOtevírá za: 11 h 14 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Dluhová krize přifukuje nemovitostní bublinu. Tentokrát v Německu

Berlínští "starousedlíci" bezmocně přihlížejí tomu, jak se jejich město mění v objekt zájmu investorů do nemovitostí. V místních hospodách roste nevraživost vůči kdysi vítaným studentům a bohémům z celého světa, jež Berlíňané vnímají jako důvod růstu cen bydlení. Mladí přistěhovalci s alternativním smýšlením v tom jsou ovšem zcela nevinně, boom způsobila globální finanční krize.

Z chudinské čtvrti luxusním rezidenčním resortem

Kdysi působil v berlínském Neuköllnu exoticky leda tak stánek s kebabem. Nejchudší čtvrť německého hlavního města byla známá pro vysokou míru kriminality, nerozvinutou infrastrukturu a směšně nízké ceny bydlení. Za peníze, které byste dali za garsonku v Londýně, jste si zde mohli pronajmout prostorný byt se dvěma ložnicemi.

Nyní je všechno jinak. Podle zjištění Die Zeit vzrostly zdejší ceny bydlení o více než 23 % mezi roky 2007 a 2010, což znamenalo největší růst na světě. Většina místních z toho viní cizince - mladé bohémy z Británie, Španělska nebo Skandinávie, kteří se sem dříve stahovali za levným bydlením. Majitel jednoho baru dokonce zveřejnil na internetu protestní video proti "zpropadeným studentům, umělcům a jiným povalečům z ciziny". Slovních útoků na přistěhovalce přibývá. V Berlíně dnes není výjimkou, že je cizinec v hospodě místními vyzván, aby se šel bavit tam, odkud přišel.

Ačkoli se nevole místních může jevit jako oprávněná, mladí jsou v tom nevinně. Růst cen je vyvolán něčím jiným. Zatímco ceny v celém světě v důsledku finanční krize klesají, Německo se pro nemovitostní investory stává "bezpečným přístavem". Jeho hlavní město je pro ně středem zájmu.

Žádní študáci a umělci. Za vším je krize

Berlín byl po dlouhou dobu považován za ráj alternativní kultury. Stal se jím zejména díky převisu nabídky nad poptávkou na trhu bydlení, jehož důsledkem byly superlevné nájmy bytů.

Podle německého Institutu pro německou ekonomiku (Institut der deutschen Wirtschaft) rostly ceny bydlení v Berlíně mezi lety 2003 a 2011 mnohem výrazněji než v ostatních částech Německa (téměř o 40 %). Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung nakupují byty v aukcích zejména realitní agenti, mladé rodiny a boháči z celého světa. Konkrétně v Neuköllnu se ceny za posledních několik let zdvojnásobily. Nový majitelé chtějí, aby se jim investice se ziskem vrátila, čehož mohou dosáhnout jedině navyšováním nájemného.

George Soros: Německo musí buď podpořit růst, nebo odejít z eurozóny. ECB zachrání euro, ale tragédii odvrátit nemusí

George Soros: Německo musí buď podpořit růst, nebo odejít z eurozóny. ECB zachrání euro, ale tragédii odvrátit nemusí

Ceny bydlení ve velkých německých městech táhne nahoru paradoxně globální finanční krize, kterou spustila americká nemovitostní bublina. Němci, kteří byli zvyklí investovat své úspory do akciového trhu, vkládají kapitál do relativně bezpečných domácích reálných aktiv. Honbu za nemovitostmi podporuje navíc prostředí nízkých úrokových sazeb.

Nejen Němci chtějí vydělat

Jenomže nejen vystrašení Němci hledají zajištění pro své investice. Podle realitních expertů a ekonomů má Německo status bezpečného přístavu i v očích mezinárodních developerů.

Boom nedávno zalarmoval ministerstvo financí, které v červnu varovalo před abnormální situací na trhu s bydlením v některých velkých městech. Šéf berlínské asociace realitních agentů zmiňoval v souvislosti s neudržitelným růstem cen právě Neukölln.

Je to skutečně prapodivný projev globalizace: pád trhu s bydlením v USA vede po několika letech k nemovitostní bublině v chudinské čtvrti německé metropole.

Vzhledem k tomu, že vývoj není přirozený, dá se očekávat reakce německých politiků, například stropy nájemného nebo zákony proti spekulacím s nemovitostmi. Není náhodou dostupné bydlení jedním ze základních lidských práv jak pro místní, tak pro zahraniční studenty, umělce a bohémy?

České nemovitosti: Nastal nejlepší čas nakupovat?

České nemovitosti: Nastal nejlepší čas nakupovat?

Zdroj: The Guardian

Investiční bublinyNěmeckoNemovitosti
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa