Co musíte ráno vědět (20. února)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jakým tempem by letos měla růst německá ekonomika a jaký osud čeká první obří letoun Airbus A380? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu zpevnily na nové rekordy. Investoři věří, že Čína dále podpoří ekonomiku
Americké akcie posílily v naději, že Čína přijde s dalšími opatřeními na podporu ekonomiky, a zmírní tak dopady epidemie koronaviru. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely na rekordech. Na devizovém trhu zpevňoval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 0,40 % na 29 348,03 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,47 % na 3 386,15 bodu a technologický Nasdaq Composite se zvýšil o 0,87 % na 9 817,18 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,03 % na 14,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o 0,012 procentního bodu na 1,568 %. Zlato i stříbro přidaly okolo procenta, ropa zdražila o dvě procenta, zatímco bitcoin odepsal kolem pěti procent.
2. Evropské akcie ve středu zdražily díky snížení počtu nově nakažených koronavirem
Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v pozitivním pásmu, když investoři monitorovali zejména zprávy týkající se šíření koronaviru. Pozitivně bylo přijato oznámení čínských úřadů, že počet nově nakažených koronavirem se v úterý druhý den v řadě snížil. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,83 % na 433,9 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,02 % na 7 457,02 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,9 % na 6 111,24 bodu a německý DAX vzrostl o 0,79 % na 13 789 bodů. Dařilo se zejména technologiím, které si polepšily zhruba o 1,4 %, v plusu ale zakončily všechny hlavní sektory.
3. Pražská burza v polovině týdne posílila, nejvíce se dařilo Avastu
Pražská burza ve středu po třech oslabeních v řadě posílila. Index PX stoupl o 0,66 % na 1 104,21 bodu. Nejvýrazněji zdražily z hlavních emisí akcie softwarové společnosti Avast, které si po pondělní skoro čtyřprocentní ztrátě a úterní stagnaci připsaly přes tři procenta. Objem obchodů byl se zhruba 340 miliony korun podprůměrný.
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek bude o nastavení úrokových sazeb rozhodovat čínská centrální banka a Austrálie zveřejní statistiku z trhu práce. V Evropě budou nejvíce pozornosti poutat britské maloobchodní tržby, francouzský index spotřebitelských cen, údaje o spotřebitelské důvěře v Německu od institutu GfK a zveřejnění záznamu z posledního měnověpolitického zasedání Evropské centrální banky. Spojené státy se pochlubí indexem průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelnými týdenními zprávami o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o stavu zásob ropy na americkém území. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Dropbox, First Solar, Fitbit, Anglo American či Air-France-KLM. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. DIHK: Německá ekonomika letos bude pokračovat ve slabém růstu
Hrubý domácí produkt Německa by se měl v letošním roce zvýšit o 0,7 %. Hospodářský růst by tak měl pouze nepatrně zrychlit z loňských 0,6 %, což bylo nejslabší tempo od roku 2013. Vyplývá to ze středeční prognózy Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK).
6. MMF: Koronavirus by mohl zhatit letošní oživení světové ekonomiky
Epidemie nového typu koronaviru již podkopala hospodářský růst v Číně a šíření viru do dalších zemí by mohlo zmařit předpokládané oživení světové ekonomiky v letošním roce. Uvedl to ve středu Mezinárodní měnový fond.
7. Huawei v USA neuspěla se žalobou proti zákazu užívaní jeho produktů
Americký soud zamítl žalobu čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei zpochybňující zákon, který vládě Spojených států a jejím dodavatelům kvůli bezpečnostním obavám zakazuje používání produktů tohoto podniku. Informovala o tom ve středu agentura AP.
8. Bloomberg v případě zvolení prezidentem prodá svou mediální firmu
Americký miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg v případě listopadového zvolení prezidentem Spojených států prodá svou mediální společnost Bloomberg LP. Uvedl to jeho volební štáb. Bloomberg, který dříve působil jako starosta New Yorku, oficiálně vstoupil do boje o Bílý dům loni v listopadu.
9. Brexit přivedl loni do Nizozemska rekordní počet firem
Zřídit své aktivity v Nizozemsku se loni rozhodl dvojnásobný počet firem než v předchozím roce. Důvodem byl hlavně blížící se odchod Británie z Evropské unie, uvedla ve středu nizozemská vládní agentura pro zahraniční investice NFIA. Loni se rozhodlo otevřít si kancelář nebo přesunout své aktivity do Nizozemska 78 firem. Od referenda o brexitu v roce 2016 už tak učinilo 140 firem.
10. Boeing našel smetí v nádrži několika nových letadel 737 MAX
Americká společnost Boeing čelí novému problému, který by mohl znamenat bezpečnostní riziko. Firma totiž nalezla v palivových nádržích několika nových letadel 737 MAX zbytky cizích předmětů. S odvoláním na interní sdělení firmy zaměstnancům o tom ve středu informovaly tiskové agentury. Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu a ta nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
První Airbus A380 bude recyklován na visačky na zavazadla
První obří letoun Airbus A380, který byl nasazen do provozu v roce 2007, čeká recyklace. Bude rozebrán a v omezené podobě se vrátí i do nebe, ovšem ve formě visaček na zavazadla. Uvedla to agentura Bloomberg. Limitovanou edici sběratelských visaček vytvořených z hliníkového pláště největšího dopravního letadla světa nabízí maloobchodní firma Aviationtag za 27,95 eura za kus.
Letadlo A380 s výrobním sériovým číslem MSN003 provozovala společnost Singapore Airlines a první komerční let s ním uskutečnila v říjnu 2007 ze Singapuru do Sydney. Aerolinky vyřadily letadlo ze své flotily loni a přepravily je do jižní Francie. Tam se z letadla odmontují díly, jako jsou motory a letecké komponenty.
S cílem získat z letadla větší přidanou hodnotu se část pláště rozřeže na 7 000 visaček na zavazadla. Na každé bude částečná silueta letadla a základní údaje. Airbus A380 je schopen přepravit na dvou palubách více než 800 lidí.
Recyklace letadla je výnosná záležitost, protože mnohé díly mají větší hodnotu samostatně, než je hodnota celého letadla, a zůstávají v dobrém provozním stavu. Letadla se recyklují stále dříve, neboť technický pokrok aerolinky přesvědčil, aby daly přednost novějším a úspornějším modelům.
Airbus loni oznámil, že výrobu letadel A380 kvůli nízkému zájmu postupně ukončí. Letadlo se může pochlubit některými zvláštnostmi, jako jsou sprchy v první třídě nebo bar pro cestující v třídě business. Cestující si dvouposchoďové letadlo oblíbili, u leteckých společností ale stroj se čtyřmi motory příliš nezabodoval. Mají zájem spíše o menší modely, jejichž nasazení v rámci flotily je flexibilnější.
Singapore Airlines byly prvním komerčním provozovatelem letadla A380. Největším vlastníkem jsou zatím aerolinky Emirates, které si těchto strojů objednaly 123. Další provozovatelé, jako jsou Lufthansa, Malaysian Airlines nebo Air France, nákup tohoto letadla omezili a postupně je začali také vyřazovat z provozu. Poslední letadlo A380 by mělo být vyrobeno v příštím roce.
Aktuality

