Panika na americké burze pokračuje, ve čtvrtek se akciové indexy propadly nejvíce od roku 1987

Přepisování historie na Wall Street pokračuje. Propady indexů Dow a S&P 500 byl nejhlubší od roku 1987. Nové omezení cestování, které má zastavit šíření koronaviru, vystrašilo investory a znervóznilo světové trhy. Nepomohla ani další silná intervence Fedu.
Index Dow si zapsal největší bodový pád v historii (2 352,6 bodu) a spadl o 9,99 % na 21 200,62 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 9,51 % na 2 480,64 bodu a index Nasdaq Composite oslabil o 9,43 % na 7 201,80 bodu. Pro S&P 500 i Nasdaq se tak čtvrtek 12. března 2020 stal dnem, kdy po více než 11 letech spadly do medvědího trendu, který je dán 20% propadem z maxima.
"Je to vůbec nejrychlejší pokles o 20 %," uvedl manažer Kingsview Asset Mangement Paul Nolte. "Každý den se zvětšují prodeje. Když už si myslíte, že jste kapitulovali, ještě tam nejste. Lidé nevědí, jak dlouho to bude trvat, takže prodávají a utíkají."
Index volatility VIX vystřelil o dalších 40,02 % na astronomických 75,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 0,80 %. Zlato odepsalo přes tři procenta a stříbro 5,5 %, ceny ropy klesly o 6-9 % a nejsledovanější kryptoměny zažily volný pád o zhruba 30 %.
"Míříme ke globální recesi. Poté, co sledujeme v posledních několika dnech, je jasné, že se ekonomika začne náhle zadrhávat. Tyto 'stopky' přitom znamenají, že se hospodářství následně nedá jen tak nastartovat k plnému výkonu. Výprodeje na akciovém trhu podle mě dosáhnou 30 %," uvedl hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian.
Obchodování bylo ve čtvrtek stejně jako v pondělí hned na začátku seance automaticky na 15 minut pozastaveno po poklesu indexů o více než 7 %. Obavy investorů z dopadů koronaviru na ekonomiku prohloubilo opatření, k němuž přistoupil prezident Donald Trump. Ten vydal zákaz cestovat z Evropy do Spojených států, což doléhá především na akcie leteckých společností v čele s American Airlines (-17,28 %) a United Airlines (-24,85 %). Index leteckých společností se propadl o 19,6 %.
Hluboké ztráty utrpěli i provozovatelé okružních plaveb Carnival (-31,24 %) a Royal Caribbean Cruises (-31,76 %). Prudce oslabil i výrobce letadel Boeing (-18,10 %), jehož akcie již letos klesly o více než 40 % kvůli odstavení jeho letounů 737 MAX z provozu, a firma je na nejlepší cestě vykázat rekordní týdenní ztrátu.
Výraznou ztrátu zaznamenalo všech 11 hlavních sektorů, které jsou součástí indexu S&P 500. "Není to jen strach z hospodářského útlumu, v podstatě jsme na pokraji úplného zastavení," komentoval situaci na trhu obchodník Dennis Dick ze společnosti Bright Trading. Situaci označil za masový výprodej napříč trhem. Investoři se podle něj obávají, že může přijít další finanční krize. Podle Katriny Ellové z ratingové agentury Moody's je možné, že globální ekonomika nabrala směr k recesi.
Akcie dnes na krátkou dobu smazaly velkou část ztrát. Bylo to v reakci na oznámení Federální rezervní banky v New Yorku, která se rozhodla pro obří hotovostní injekci na pomoc ekonomice. Podle některých analytiků to naznačuje, že by americká centrální banka USA mohla přistoupit k agresivnější akci na podporu ekonomiky a stabilizaci finančního systému. Očekává se, že měnový výboru Fedu příští týden na závěr dvoudenního zasedání podruhé v tomto měsíci sníží úroky.
Euro na devizovém trhu oslabilo k dolaru, protože investory příliš nenadchla stimulační opatření Evropské centrální banky, která mají pomoci ekonomice eurozóny čelit negativním dopadům šíření onemocnění způsobeného novým koronavirem. Naopak dolaru pomohlo rozhodnutí Fedu podpořit ekonomiku.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,7 % 97,17 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,6 % na 1,1195 USD a k jenu o 0,9 % na 105,30 JPY. Euro vůči jenu stouplo 0,3 % na 117,84 JPY.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Po dvou postupných zvýšeních objemu repo operací tento týden (postupně ze 100 miliard až na 175 miliard USD) americká centrální banka zahajuje nejmasivnější podporu trhu od pádu Lehman Brothers. Půjde o jeden bilion dolarů v repo operacích týdně. Navíc začne odkupovat z trhu více typů dluhopisů než dosud, čímž de facto rozšiřuje své dosavadní (ne)QE na klasické kvantitativní uvolňování. Oznámila to pobočka Fedu v New Yorku.
- Finanční trhy očekávaný projev Donalda Trumpa, ve kterém bylo oznámeno mimo jiné právě omezení letecké dopravy od páteční půlnoci, příliš neocenily. Indexy už v předobchodní fázi ztrácely několik procent, za celý den odepsaly desetinu hodnoty.
- CME Group uvedla, že zatím v jejím provozu nebyl zjištěn ani jeden případ nákazy koronavirem. Stane se první burzou v USA, která omezí provoz na obchodním parketu. NYSE také přijímá opatření vedoucí k zamezení šíření infekce, konkrétně odděluje prostory pro tradery a další zaměstnance burzy.
- Výrobní ceny ve Spojených státech v únoru klesly ve srovnání s předchozím měsícem o 0,6 %, což byl nejhlubší propad od ledna 2015. Důvodem byly hlavně nižší náklady na benzín a služby. V lednu naopak ceny o půl procenta vzrostly. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Warren Buffett v rozhovoru pro Yahoo! Finance řekl, že i v jeho 89 letech je pro něj současná situace novinkou. Investorům ale doporučuje zůstat v klidu.
Výsledková sezóna
- Výsledky Dollar General (ve čtvrtek -9,94 %): Zisk na akcii 2,10 USD (odhad: 2,01 USD), tržby také překonaly odhady. Firma zvyšuje kvartální dividendu z 32 na 36 centů na akcii.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
