Evropské akcie zahájily týden dalším hlubokým propadem, obavy z koronaviru nepolevují

Evropské akcie otevřely týden dalšími poklesy. Nejvíce ztrácely akcie leteckých společnosti, z nichž některé odepsaly až 30 %. Trh reaguje na obavy z výrazných dopadů pandemie koronaviru, která postupuje Evropou. Situaci nezlepšila ani koordinovaná intervence předních centrálních bank světa a uzavření hranic EU na 30 dní.
Evropské akciové trhy začaly pondělní obchodování razantními propady, odpoledne část ztrát umazaly. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 ještě tři hodiny před koncem obchodování ztrácel kolem 10 % a dostal se až pod 270 bodů, nakonec si ale připsal ztrátu -5,12 % na 283,83 bodu.
Trhy v průběhu dne reagovaly na to, že k uzavírání hranic přistupuje stále více zemí. Na 15 dní se do karantény uzavřelo Španělsko, které vyhlásilo stav nouze poté, co v zemi rychle roste počet nakažených nemocí COVID-19. Ve Španělsku je tak po Itálii druhý největší počet nakažených v rámci Evropy. Odpoledne Evropská komise přišla s uzavřením vnějších hranic celé Evropské unie na 30 dní. Tlak na zavádění drastičtějších opatření roste také u vlády Spojeného království. Americký prezident rozšiřuje zákaz létání také na Británii a Irsko.
Trh vyhodnocuje i překvapivý krok americké centrální banky, která v neděli večer srazila hlavní úrokovou sazbu téměř na nulu a obnovila masivní program kvantitativního uvolňování. V jeho rámci začne za zhruba 700 miliard dolarů nakupovat vybrané dluhopisy, aby maximálně podpořila finanční systém a dodala mu likviditu. V pondělí pak Fed navýšil objem prostředků určených na overnight repo operace o dalších 500 miliard dolarů.
Z jednotlivých akciových indexů opět nejvíce ztrácel italský index FTSE MIB, který odepsal 6,1 % na 14 980,34 bodu. Francouzský CAC 40 ztratil 5,75 % na 3 881,46 bodu, DAX klesl o 5,31 % na 8 742,25 bodu a FTSE odepsal 4,71 % na 5 113,45 bodu.
Z jednotlivých titulů zaznamenaly největší ztráty aerolinky, které po celé Evropě omezují lety a propouštějí zaměstnance. Akcie Tui klesly o 31,2 %, EasyJet o 20,3 %. IAG, mateřská společnost British Airways, klesla o 28,9% a Air France KLM odepsala 18 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Evropská unie dočasně zakáže občanům cizích států vstup do unijních zemí s výjimkou nezbytných případů. Navrhla to v pondělí předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž má zákaz platit 30 dní. Opatření, po němž v rámci boje proti šíření koronaviru volaly některé členské státy, dnes šéfka unijní exekutivy projednala s lídry zemí skupiny G7. Prezidenti a premiéři unijních států by jej měli schvalovat během úterního videosummitu.
- Některé evropské aerolinky omezují kvůli šíření koronaviru provoz. Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v pondělí oznámila, že z provozu stáhne většinu letadel a v následujících dvou měsících sníží kapacitu o 80 %. Letecká společnost Austrian, která spadá pod Lufthansu, počínaje čtvrtkem zcela zastaví provoz.
- Kombinace rozvíjející se cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií a obav z možného poptávkového šoku kvůli celosvětové pandemii koronaviru v posledních týdnech tlačí ceny ropy dolů. Podle finančního ředitele společnosti BP se letos můžeme dočkat toho, že poptávka po ropě v průběhu roku klesne.
- Americká společnost Apple dostala ve Francii rekordní pokutu 1,1 miliardy eur za porušování pravidel hospodářské soutěže. Prohřešky výrobce smartphonů a další elektroniky se týkají přístupu firmy v její distribuční síti a zneužívání ekonomické závislosti prodejců. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler kvůli šíření koronaviru zastaví až do 27. března výrobu ve většině svých závodů v Evropě. Opatření se týká šesti provozů v Itálii a po jednom v Polsku a Srbsku. Francouzský výrobce automobilů PSA kvůli koronaviru dočasně uzavře své evropské závody včetně továrny ve slovenské Trnavě. Produkci v Evropě nyní omezují i další výrobci aut, například německý koncern Volkswagen, píše agentura Reuters.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK